Reklama

Akcja Katolicka 2002/2003

Stanisław Rzeźniczak
Edycja zielonogórsko-gorzowska 42/2002

Z początkiem września Akcja Katolicka w naszej diecezji przystąpiła do swej statutowej działalności. Rok ten wprowadza nas w 10. rocznicę wezwania, jakie skierował Jan Paweł II do biskupów polskich, będących w Rzymie z wizytą ad limina Apostolorum. Papież wskazał wówczas na wielką pomoc, jaką stanowią w prowadzeniu ewangelizacji ludzie świeccy przygotowani do aktywności na fundamencie dobrej formacji. "Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc by na nowo odżyła" - stwierdził wówczas Ojciec Święty. To gorące pragnienie Papieża przybrało realne kształty w naszej diecezji już 28 listopada 1994 r., kiedy to bp Adam Dyczkowski powołał Akcję Katolicką.

Każdy mijający rok od tej decyzji jest rokiem rozwoju Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Powoli wyrastamy z dzieciństwa i staramy się stawiać coraz to pewniejsze kroki. To nasze wzrastanie nie byłoby wyraźne, gdyby nie ciągła opieka i inspiracja do coraz większego zaangażowania ze strony biskupa diecezjalnego.
Mając na uwadze, że podstawą naszego zaangażowania jest ewangelizacja, na pierwszym miejscu stawiamy sobie jako zadanie naszą formację. Chrystus powiedział do Apostołów: "Bądźcie Mi świadkami" i z tym samym wezwaniem zwraca się do nas. To samo podkreślają Jego Następcy. Paweł VI mówił: - Dzisiaj bardziej potrzeba świadków niż nauczycieli. Natomiast Jan Paweł II do uczestników XI Krajowego Zjazdu Włoskiej Akcji Katolickiej w dniu 27 kwietnia 2002 r. powiedział m.in.: - Kościół potrzebuje Akcji Katolickiej żywej, silnej i pięknej, chcę powiedzieć jeszcze raz każdemu z was: "Duc in altum!". Wezwanie Papieża wymaga stałej formacji, bowiem każde działanie musi wypływać z autentycznego przylgnięcia serca człowieka do Jezusa Chrystusa.
Zarząd Diecezjalny Akcji Katolickiej ze swoim asystentem ks. Zbigniewem Kucharskim jako podstawę formacji przyjął decyzję, by w tym roku przeprowadzić we wszystkich dekanatach dni skupienia pod hasłem "Widzieć - Ocenić - Działać". Dni te mają na celu przybliżenie idei Akcji Katolickiej oraz rozbudzanie w ludziach głębszego zainteresowania życiem Kościoła lokalnego, tak w sferze duchowej, jak i społecznej. Powinniśmy w wyniku formacji dostrzegać problemy, z jakimi zmagają się ludzie, umieć ocenić ich wagę i podjąć skuteczne działania. Treści tych dni są kierowane tak do członków Akcji Katolickiej, jak i osób zainteresowanych. W ramach dnia skupienia przeprowadzane są dwie konferencje, Msza św. z homilią oraz dyskusja z uczestnikami na problemy dotyczące udziału świeckich w życiu Kościoła. Jesteśmy przekonani, że organizacja dni skupienia w pobliżu miejsca zamieszkania umożliwi dotarcia z naszą ideą do większej ilości osób, a równocześnie ułatwi zakładanie nowych Parafialnych Oddziałów AK.
Dzień skupienia rozpoczyna się zawsze o godz. 10.00 konferencją, po której jest odprawiana Msza św. w kościele parafialnym dla wszystkich wiernych. Dni skupienia przeprowadzone są przez asystenta diecezjalnego ks. Z. Kucharskiego, a zaproszenia ogłaszane będą w kościołach. Dni takie odbyły się już w Głogowie, Żarach, Świebodzinie i Gubinie potwierdzając konieczność i ważność podjętej inicjatywy. Tak członkowie Akcji Katolickiej, jak i osoby nie związane dotychczas z AK wyrażały słowa podziękowania za przeżyty czas oraz zapraszały do ponownego organizowania takiego dnia na ich terenie.
Ważnym wydarzeniem w tym roku będzie Rada Diecezjalna Akcji Katolickiej, która odbędzie się w sobotę 26 października w Zielonej Górze. Wagę tego zjazdu wszystkich zarządów Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej i ich asystentów podkreśla udział asystenta krajowego Akcji Katolickiej bp. Piotra Jareckiego oraz naszego Biskupa Diecezjalnego. Zjazd rozpocznie się Mszą św., którą odprawi i kazanie wygłosi bp Piotr Jarecki w konkatedrze pw. św. Jadwigi o godz. 9.00. Na Mszę tę zapraszamy wszystkich zainteresowanych znaczeniem i działalnością Akcji Katolickiej. W części roboczej Rady zajmiemy się propozycjami wspólnej działalności Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej w naszej diecezji.

Prezes Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem