Reklama

Ze świata

Tropikalny cyklon „Nargis”, który 2 maja nawiedził Birmę, pochłonął ok. 100 tys. osób. Mieszkańcy kraju oskarżają rządzącą juntę, iż nie ostrzegła o grożącej katastrofie. W geście solidarności z ofiarami cyklonu Caritas Polska pospieszyła z pomocą poszkodowanym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielka Brytania

Ks. prof. Heller odebrał Nagrodę Templetona

Reklama

Podczas prywatnej uroczystości w pałacu Buckingham w Londynie 7 maja ks. prof. Michał Heller odebrał Nagrodę Templetona 2008. Czek na sumę 820 tys. funtów szterlingów światowej sławy kosmolog otrzymał z rąk księcia Edynburga Filipa. Kapituła Nagrody wyróżniła polskiego kapłana za „całokształt działalności dotyczącej relacji między religią, teologią a naukami”.
Uroczystość wręczenia Nagrody Templetona w pałacu Buckingham w Londynie miała ściśle prywatny charakter. Zostało na nią zaproszonych zaledwie 20 osób, wśród nich prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczelni, która wystąpiła z wnioskiem o przyznanie Nagrody ks. Hellerowi, oraz przyjaciele Laureata: prof. Shanh Majid, wykładowca matematyki na Uniwersytecie Londyńskim, oraz abp Józef Życiński, metropolita lubelski. Dr John M. Templeton Jr., przewodniczący i prezydent Fundacji Johna Templetona, podkreślił, że Kapituła Nagrody dostrzegła nadzwyczajny wkład ks. prof. Hellera jako wybitnego naukowca, filozofa i teologa: - Kapituła zgodziła się, że ks. Heller przekonująco ukazał, iż poszukiwania naukowe i badania teologiczne mogą harmonijnie nawzajem na siebie oddziaływać, unikając pułapki ulegania kompromisom. Dodał, że ks. prof. Heller przywrócił nauce transcendentną tajemnicę, zaś religii - spojrzenie na świat przez szeroko otwarte oczy nauki. - Jego najbardziej twórcze prace mogą być scharakteryzowane jako medytacja nad cudem matematycznej treści natury.
Laureat zapowiedział, że całość Nagrody przeznaczy na powstanie Centrum Kopernika w Krakowie.

Pomoc dla Birmy

Pomagamy ofiarom cyklonu

O formach pomocy dla Birmy mówi zastępca dyrektora Caritas Polska - o. dr Zdzisław Świniarski

Agnieszka Lorek: - Jakie są skutki przejścia cyklonu w Birmie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Dr Zdzisław Świniarski: - Z raportów, jakie otrzymujemy z Caritas Internationalis, wynika, że skala tragedii jest ogromna. Wiatr wiejący z prędkością 240 km/h szalał w niektórych regionach tak, że zniszczył ok. 95 proc. budynków i poniszczył uprawy ryżu, które są podstawowym środkiem utrzymania dla miejscowej ludności i głównym towarem eksportowym kraju. Całe wioski zostały dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi, setki tysięcy osób pozbawionych jest dachu nad głową i wody pitnej, większość miejscowości jest odcięta od świata. Cyklon zniszczył infrastrukturę największego miasta Yangon, pozostawiając dziesiątki tysięcy osób po prostu bez niczego. Ceny żywności rosną w zastraszającym tempie, cena ryżu jest już kilkakrotnie wyższa niż przed tragedią. Nic dziwnego, że Piero Fassino, specjalny wysłannik Unii Europejskiej do Birmy, mówi o „przerażającej katastrofie humanitarnej”.

- Caritas Polska natychmiast pospieszyła z pomocą ofiarom tragedii. Na czym polega ta pomoc?

Reklama

- Caritas Polska przekazała 20 tys. dolarów na pomoc poszkodowanym. Zbierane są także datki przez wpłaty bankowe albo za pomocą SMS-ów o treści „pomagam” pod numer 72902. W pierwszej kolejności trzeba zapewnić poszkodowanym wodę pitną oraz żywność. Warto dodać, że Caritas Polska pozostaje w stałym kontakcie z Caritas Myanmar, która na miejscu organizuje pomoc dla tysięcy mieszkańców. Na miejsce tragedii dotarła już Drużyna Kryzysowego Reagowania ERST, wysłana przez Caritas Internationalis, która doskonale wie, że kilka pierwszych dni ma kluczowe znaczenie dla ocalenia ofiar klęski żywiołowej. Pomoc dla poszkodowanych prowadzona jest za pośrednictwem poszczególnych organizacji krajowych.

- Kto na miejscu tragedii odpowiedzialny jest za koordynowanie akcji pomocy?

- Dolores Halpin-Bachmann - to organizacja odpowiedzialna za akcję, która natychmiast rozpoczęła dostawę żywności, leków, schronień i wody pitnej dla poszkodowanej ludności. Jednocześnie w pierwszym etapie ważne jest, aby ocenić skalę zniszczeń, gdyż umożliwi to wszystkim niosącym pomoc zaplanowanie efektywnego dostarczania środków.

- Wiadomo, że w pierwszych dniach tragedii najbardziej potrzebna jest pomoc doraźna, ale co dalej z ludźmi, którzy stracili niejednokrotnie dorobek całego życia?

- W takiej sytuacji organizacje świadczące pomoc przygotowują dwufazowy program. Pierwsza faza obejmuje pomoc doraźną, a druga - odbudowę zniszczeń w ramach programu pomocy długofalowej. Niebawem Caritas Internationalis przygotuje apel SOA, w którym zostaną określone priorytety pomocy.

18 maja - zbiórka pieniężna w polskich parafiach

Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym, mogą dokonywać wpłat na konto: CARITAS POLSKA, ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, Bank PKO BP SA 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526; Bank Millennium SA 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem: BIRMA lub za pomocą kart kredytowych i przelewów elektronicznych.
W ramach pomocy można wysłać SMS o treści „pomagam” pod numer 72902.
Darowizny w walutach obcych można przekazywać na następujące konto:
Bank Millennium SA, Al. Jerozolimskie 133, 02-304 Warszawa
SWIFT BIGBPLPWXXX
euro (EUR): PL 23 1160 2202 0000 0000 3436 4677
dolar amerykański (USD): PL 57 1160 2202 0000 0000 6663 1212
funt brytyjski (GBP): PL 36 1160 2202 0000 0000 7232 7236, z dopiskiem: BIRMA

Krótko

Mehmed Ali Agca, który w 1981 r. strzelał na Placu św. Piotra do Jana Pawła II, złożył wniosek o nadanie mu polskiego obywatelstwa. Nie ma szans, aby go otrzymać.

Większość Niemców uważa, że ich państwo nie ma żadnego wynikającego z historii specjalnego długu wobec Izraela.

Prawie połowa emigrantów z nowych krajów UE, którzy przybyli w 2004 r. na Wyspy Brytyjskie, już wróciła do swoich krajów, a liczba osób, które teraz wyjeżdżają za chlebem do Anglii, stale maleje.

100 tys. osób straciło życie w wyniku przejścia cyklonu „Nargis” przez Birmę. Organizacje humanitarne ostrzegają, że liczba ofiar może być większa.

Prezydent Rosji Władimir Putin 7 maja zakończył urzędowanie na Kremlu. Dzień później urzędowanie zaczął Dmitrij Miedwiediew.

Z wizytą w Japonii przebywał chiński prezydent Chin Hu Jintao. Razem z szefem japońskiego rządu Yasuo Fukudą podpisał porozumienie w sprawie przyszłych relacji między dwiema potęgami. Komentatorzy mówią o nowym otwarciu w niełatwych wcześniej stosunkach chińsko-japońskich.

Nadal nierozstrzygnięta pozostaje walka w obozie demokratów o nominację partii w wyborach prezydenckich. Po prawyborach w Indianie i Karolinie Północnej lekką przewagę zdobył Barack Obama.

Słowacy będą mieli po 1 stycznia 2009 r. euro zamiast korony. Komisja Europejska uznała, że nasi południowi sąsiedzi spełniają kryteria wejścia do strefy euro. Polska najwcześniej znajdzie się w niej w 2013 r.

W niemieckiej filii rosyjskiego koncernu Gazprom roi się od byłych agentów Stasi. Gazprom Germania zatrudnia w Niemczech 240 osób.

Chiny gotowe są poprawić relacje z Watykanem i prowadzić „konstruktywny dialog, który przy poszanowaniu fundamentalnych zasad może doprowadzić do normalizacji stosunków” - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang.

Za najbardziej przyjazny Rosji kraj jej obywatele uważają Chiny, do nieprzyjaznych zaliczają USA, Gruzję i Ukrainę - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na sondaż centrum badania opinii publicznej - WCIOM.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI oraz BP KEP.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

[ TEMATY ]

profanacja

znieważanie

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Przepis powyższy przewiduje kary dla każdego, kto „publicznie i złośliwie znieważa lub wyśmiewa przekonania religijne innych, a w szczególności ich wiarę w Boga, albo złośliwie bezcześci przedmioty kultu religijnego”.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Reformę należy zacząć od siebie [Felieton]

2025-07-27 13:00

ks. Łukasz Romańczuk

Proces synodalny trwa, a Stolica Apostolska oczekuje dalszej transformacji Kościoła. Bardzo często słyszy się dziś opinie, że Kościół przeżywa kryzys i że jest potrzebna reforma. Na czym ta reforma ma polegać?

W każdej epoce były takie kryzysy dlatego, że walkę dobra ze złem każde pokolenie podejmuje na nowo. Każde pokolenie i każdy człowiek musi podejmować tę walkę ze złem, dlatego ten kryzys będzie obecny zawsze. Kościół musi się stale reformować, ale prawdziwa reforma Kościoła nie polega na zmianie struktur, bo to jest drugorzędna sprawa. Podstawową sprawą jest nawrócenie ludzkich serc. I tę reformę należy zacząć od siebie, od swojego życia duchowego i fizycznego, od swojego stosunku do bliźnich, od swojego stosunku do żywych obowiązków, do społeczeństwa, do kultury, do polityki, do posiadania i używania dóbr doczesnych. Każdy musi zacząć reformę od siebie – nie żądać od papieża czy biskupa, by zmieniał obowiązujące w Kościele zasady. Potrzebne jest dziś bowiem nawrócenie wszystkich – polskich rodzin, by byli prawdziwymi naśladowcami Jezusa Chrystusa. Potrzebne jest nawrócenie naszej polskiej młodzieży - ideowo i moralnie. Potrzebne jest też nawrócenie naszych polityków, aby myśleli kategoriami „dobra wspólnego” - tzw. „bonum commune” [łac] - w kontekście filozofii i etyki, odnosi się do korzyści i pomyślności, które dotyczą całej społeczności, a nie tylko jednostek. Pojęcie to ma głębokie korzenie w historii i jest fundamentalne w prawie kanonicznym oraz świeckim. Potrzebne jest nawracanie pracowników, urzędników, lekarzy, duchownych, nauczycieli i wszystkich innych. Nawrócenie potrzebne jest każdemu z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję