Reklama

Gościkowo-Paradyż

Jubileuszowe Gaude Mater

Ks. Andrzej Draguła
Edycja zielonogórsko-gorzowska 42/2002

7 października w Paradyżu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W bieżącym roku studia rozpoczęło 104 alumnów, w tym 25 na roku pierwszym. Była to już 50. inauguracja roku akademickiego w Paradyżu.

Mszy św. inauguracyjnej w kościele seminaryjnym przewodniczył bp diecezjalny Adam Dyczkowski. Wraz z nim koncelebrowali biskupi pomocniczy: Paweł Socha i Edward Dajczak, wykładowcy oraz proboszczowie parafii, skąd pochodzą alumni roku I. Wśród wielu gości liczną grupę stanowili rodzice nowych studentów, którzy po raz pierwszy zostali zaproszeni na uroczystą inaugurację roku akademickiego.
W homilii skierowanej do studentów bp A. Dyczkowski zaapelował o gorliwie przygotowanie się do podjęcia wyzwań, jakie stawia nowa ewangelizacja. Nakreślając współczesny kontekst pracy kapłana, bp A. Dyczkowski odwołał się do słów psychologa V. E. Frankla: - Homo ludens stał się dzisiaj homo patiens. A nowa ewangelizacja - kontynuował Biskup - to ratowanie człowieka przed nihilizmem, przed nonsensem, to przekonanie, że warto żyć, warto kochać, warto się poświęcać. Dlatego patrzymy na was z wielką nadzieją - mówił Biskup do alumnów - że wykorzystacie te 6 lat studiów seminaryjnych, aby jak najlepiej przygotować się do tej nowej ewangelizacji, aby jak najlepiej i najskuteczniej rugować z obecnego świata cywilizację śmierci, a w jej miejsce wprowadzać cywilizację miłości. Niech Wam Bóg w tym dopomoże! - zakończył bp Adam Dyczkowski.
Po Mszy św. w auli seminaryjnej odbyła się akademia, podczas której alumni roku I złożyli ślubowanie, zaś ubiegłoroczni absolwenci seminarium odebrali z rąk Biskupa dyplomy magisterskie nadane przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, którego seminarium w Paradyżu jest sekcją zamiejscową. W przemówieniu inauguracyjnym rektor ks. dr Ryszard Tomczak przypomniał zadania stojące przed tą specyficzną uczelnią wyższą, jaką jest seminarium. Ks. Rektor nawiązał jednocześnie do pierwszych lat istnienia seminarium w Paradyżu, zapewniając, że społeczność seminaryjna profesorów i alumnów chce kontynuować chlubne tradycje Paradyża. Sprawozdanie w roku akademickiego 2001/2002 przedstawił wicerektor ks. dr Andrzej Oczachowski. Uroczystość dopełnił wykład inauguracyjny pt. "Historia Kościoła w formacji duchowej kapłanów" wygłoszony przez ks. prof. Anzelma Weissa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inauguracji towarzyszy wystawa obrazów będąca owocem pleneru malarskiego, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Paradyżu. Na wystawie znalazły się obrazy 12 artystów plastyków z całej Polski.
W tym roku zainaugurowano 56. rok pracy seminarium diecezjalnego, które świętuje jubileusz 50-lecia obecności w Paradyżu. W roku 1952 do gmachu zespołu pocysterskiego w Gościkowie-Paradyżu przeniesiono z Gorzowa Wlkp. Wydział Filozoficzny seminarium diecezjalnego. Studia teologiczne przeniesiono do Paradyża w roku 1961. Aktualnie w seminarium prace dydaktyczną prowadzi 42 wykładowców i lektorów.

Reklama

Odnaleziono miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła?

2019-07-20 20:00

ts (KAI) / Nowy Jork

Podczas prac wykopaliskowych w Al-Araj nad Jeziorem Galilejskim na północy Izraela archeolodzy odkryli prawdopodobne miejsce narodzin św. Piotra. Tezę, że Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce narodzin apostołów Piotra, Filipa i Andrzeja, potwierdza znalezienie dużego kościoła bizantyjskiego obok pozostałości osiedla z czasów rzymskich. Poinformował o tym nowojorski ośrodek Center for the Study of Ancient Judaism and Christian Origins" (CSAJCO ) uczestniczący w pracach wykopaliskowych.

Israel_photo_gallery / Foter / CC BY-SA

Zdaniem naukowców tego centrum oraz izraelskiego Kinneret Academic College, odkryta świątynia w Al-Araj może być tym samym kościołem, który na swoich rysunkach utrwalił biskup Willibald z Eichstätt, gdy w 725 roku po Chrystusie przybył nad Jezioro Galilejskie. Biskup udający się z Kafarnaum do Kursi zanotował, że był to kościół wzniesiony nad miejscem zamieszkania Piotra i Andrzeja.

"Odsłonięty teraz kościół jest jedyną dotąd odnalezioną świątynią między obiema miejscowościami" - powiedział w rozmowie z izraelską gazetą „Haaretz” szef ekipy archeologów Mordechai Aviam z Kinneret Academic College. Dodał, że kościół został odkryty w pobliżu osiedla z czasów rzymskich, dlatego pasuje do opisu Betsaidy przez historyka Józefa Flawiusza. Nie ma powodów do kwestionowania tego przekazu historycznego - twierdzą archeolodzy.

Do tej pory naukowcy odkopali południowe pomieszczenia kościoła należącego do kompleksu klasztornego. Odkryto m.in. mozaiki podłogowe, szklane kamienie mozaikowe oraz części marmurowego ogrodzenia chóru. Te znaleziska świadczą o wielkości i bogatym wyposażeniu świątyni.

Wykopaliska ukazały ponadto, że antyczna wioska żydowska zajmowała większą powierzchnię niż dotychczas sądzono. Archeolodzy znaleźli też pozostałości rzymskiego domu prywatnego z I-III w. Badania geologiczne wskazują, że liczne domy rozpadły się na skutek erozji spowodowanej przez rzekę Jordan.

Podczas wcześniejszych wykopalisk archeolodzy odkryli m.in. 300-kilogramowy blok bazaltu z trzema wydrążonymi pojemnikami. Zdaniem naukowców, mógł to być relikwiarz świętych apostołów Piotra, Andrzeja i Filipa.

Izraelscy archeolodzy twierdzą, że wykopaliska w Al-Araj to antyczne miasta Betsaida i Julias, a zatem miejsce urodzenia św. Piotra Apostoła, natomiast miasto zidentyfikowane w 1989 r. przez archeologów z uniwersytetu w Hajfie jako biblijna Betsaida, to dzisiejsze Et-Tell położone o dwa kilometry dalej na północ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Złoty środek w Złotym Stoku

2019-07-22 11:57

Kamil Krasowski

W Złotym Stoku w dniach 20-29 lipca odbywa się obóz biblijny „Odkrywcy 2019”. Jego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie uBIBLIJNIEni.pl. Hasło tegorocznego obozu brzmi „Odkrywcy Mocy Marzeń”.

Archiwum ks. Łukasza Łaszkiewicza
W czasie obozu dzieci poznają Słowo Boże

- Naszym celem jest zaszczepić w dzieciach pragnienie poznawania Słowa Bożego tak, by chciały je wciąż odkrywać i nim się w życiu kierować. Na naszym obozie dzieci nie spędzają całego czasu na modlitwach. Jest dla nas bardzo ważne, by znaleźć pewien złoty środek pomiędzy tym co duchowe (Eucharystia, czytanie Pisma św., codzienna modlitwa), a tym co też tak po ludzku jest ważne dla dzieci w tym wieku - mówi przewodniczący ks. Łukasz Łaszkiewicz.

Więcej nt. obozu w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem