Reklama

Gościkowo-Paradyż

Jubileuszowe Gaude Mater

Ks. Andrzej Draguła
Edycja zielonogórsko-gorzowska 42/2002

7 października w Paradyżu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym. W bieżącym roku studia rozpoczęło 104 alumnów, w tym 25 na roku pierwszym. Była to już 50. inauguracja roku akademickiego w Paradyżu.

Mszy św. inauguracyjnej w kościele seminaryjnym przewodniczył bp diecezjalny Adam Dyczkowski. Wraz z nim koncelebrowali biskupi pomocniczy: Paweł Socha i Edward Dajczak, wykładowcy oraz proboszczowie parafii, skąd pochodzą alumni roku I. Wśród wielu gości liczną grupę stanowili rodzice nowych studentów, którzy po raz pierwszy zostali zaproszeni na uroczystą inaugurację roku akademickiego.
W homilii skierowanej do studentów bp A. Dyczkowski zaapelował o gorliwie przygotowanie się do podjęcia wyzwań, jakie stawia nowa ewangelizacja. Nakreślając współczesny kontekst pracy kapłana, bp A. Dyczkowski odwołał się do słów psychologa V. E. Frankla: - Homo ludens stał się dzisiaj homo patiens. A nowa ewangelizacja - kontynuował Biskup - to ratowanie człowieka przed nihilizmem, przed nonsensem, to przekonanie, że warto żyć, warto kochać, warto się poświęcać. Dlatego patrzymy na was z wielką nadzieją - mówił Biskup do alumnów - że wykorzystacie te 6 lat studiów seminaryjnych, aby jak najlepiej przygotować się do tej nowej ewangelizacji, aby jak najlepiej i najskuteczniej rugować z obecnego świata cywilizację śmierci, a w jej miejsce wprowadzać cywilizację miłości. Niech Wam Bóg w tym dopomoże! - zakończył bp Adam Dyczkowski.
Po Mszy św. w auli seminaryjnej odbyła się akademia, podczas której alumni roku I złożyli ślubowanie, zaś ubiegłoroczni absolwenci seminarium odebrali z rąk Biskupa dyplomy magisterskie nadane przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, którego seminarium w Paradyżu jest sekcją zamiejscową. W przemówieniu inauguracyjnym rektor ks. dr Ryszard Tomczak przypomniał zadania stojące przed tą specyficzną uczelnią wyższą, jaką jest seminarium. Ks. Rektor nawiązał jednocześnie do pierwszych lat istnienia seminarium w Paradyżu, zapewniając, że społeczność seminaryjna profesorów i alumnów chce kontynuować chlubne tradycje Paradyża. Sprawozdanie w roku akademickiego 2001/2002 przedstawił wicerektor ks. dr Andrzej Oczachowski. Uroczystość dopełnił wykład inauguracyjny pt. "Historia Kościoła w formacji duchowej kapłanów" wygłoszony przez ks. prof. Anzelma Weissa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Inauguracji towarzyszy wystawa obrazów będąca owocem pleneru malarskiego, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Paradyżu. Na wystawie znalazły się obrazy 12 artystów plastyków z całej Polski.
W tym roku zainaugurowano 56. rok pracy seminarium diecezjalnego, które świętuje jubileusz 50-lecia obecności w Paradyżu. W roku 1952 do gmachu zespołu pocysterskiego w Gościkowie-Paradyżu przeniesiono z Gorzowa Wlkp. Wydział Filozoficzny seminarium diecezjalnego. Studia teologiczne przeniesiono do Paradyża w roku 1961. Aktualnie w seminarium prace dydaktyczną prowadzi 42 wykładowców i lektorów.

Reklama

Dlaczego nie lubią księży?

2019-11-05 12:48

Piotr Grzybowski
Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 7

Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem

Ks. Paweł Kłys

Obojętny, negatywny lub czasem nawet wrogi stosunek części społeczeństwa do duchowieństwa katolickiego staje się coraz bardziej powszechny. Znamienne przy tym, że jedynie katolickiego – w większości to Kościół katolicki podlega narastającej krytyce. Krytyce, która przeradza się ostatnio w jawną walkę.

Rozpoczęta przez zadeklarowanych ateistów – rozszerza się, obejmuje swym zasięgiem coraz szersze środowiska. Krytyka Kościoła i jego pasterzy nie jest już chwilowym uniesieniem, emocją, lecz precyzyjnie zaplanowanym działaniem wielu przywódców, grup, organizacji czy środowisk. Zostaje wpisana w programy wyborcze. Staje się podstawą budowy wizerunku czy manifestów politycznych i światopoglądowych. A wszystko jest wsparte siłą środków masowej komunikacji.

Działanie to zawsze ma swój precyzyjny scenariusz. Rozpoczyna się od wybrania celu. Stają się nim z reguły księża, którzy stanowią rdzeń Kościoła. Powszechnie uznani i szanowani. Za tym idzie krytyka ich nauczania. Pokrętne interpretacje – czy wręcz manipulacja – kazań i wystąpień. Często mianem „skandalu” określa się ich słowa płynące wprost z Ewangelii. Linczowi medialnemu poddaje się organizowanie pielgrzymek, które gromadzą setki tysięcy wiernych. Wszystko to, aby ośmieszyć, poniżyć i upokorzyć.

Dlaczego tak się dzieje? Co zachodzi w umysłach ludzi, którzy decydują się podjąć walkę z Kościołem? O co chodzi w ich działaniu? Dokąd się skierują w swych dalszych planach?

W większości przypadków motorem zła, które ich nakręca, jest olbrzymia chęć władzy – chęć rządzenia, panowania, kierowania, niezależnie od tego, co pod tymi pojęciami sami rozumieją.

Podnoszą bunt przeciw księżom, czując fizyczny strach przed ich wielką wiarą. Przed nauką, którą głoszą w imieniu Jezusa Chrystusa. Czują wyraźnie, że ci, którzy nie chcą władzy nad „rzędem dusz”, otrzymali ją i mają. Boją się ich wpływu na szerokie rzesze. Wiedzą bowiem, że to za ich przykładem gromadzi się coraz więcej młodych ludzi, którzy na kolanach oddają cześć Stwórcy. Boją się, że ta młodzież pójdzie za nimi, a nie za pseudowartościami ofiarowywanymi w wielu popularnych mediach. Boją się ponadto, że takie myślenie będzie się upowszechniać. Że rozścieli się po kraju i sprawi, iż ludzie staną się lepsi, uczciwsi. Że będą dalej jak przez wieki czcić Boga, a Jego naukę stosować w rodzinach, w miejscach pracy, w życiu społecznym.

Boją się w końcu, że kiedyś i ich żony, synowie i córki uznają, iż wartości przez nich głoszone są puste i niewarte zainteresowania. Że to, co oni z takim trudem budowali, co ciułaczym wysiłkiem zgromadzili, uznają za bezwartościowe, a w konsekwencji nie będą ich za te dokonania cenili. Boją się, że resztki ich pseudoautorytetu legną w gruzach. Że będą musieli oddać coś ze swego stanu posiadania, wycofać się ze swoich miałkich tez, które były napędem ich życia. Boją się w końcu, że będą musieli zostać tymi, których jedynie czasami udają. Ludźmi Chrystusowymi – chrześcijanami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

I Poznańskie Forum Charyzmatyczne

2019-11-21 08:23

Notatka prasowa

„Tajemnica Wiary” to hasło pod którym powstaje I Poznańskiego Forum Charyzmatycznego. Ponad 300 uczestników będzie otwierać się na działanie Ducha Świętego poprzez Żywe Słowo, Żywą Muzykę i Żywą Wiarę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ks.abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański.

Materiały prasowe

Konferencje i modlitwę poprowadzą goście z całej Polski, a o oprawę muzyczną i finałowy koncert zadba zespół Razem za Jezusem. Mszy Świętej będzie przewodniczył ks.bp Szymon Stułkowski. „Dziś także dzieją się cuda - trzeba tylko z wiara i miłością stanąć w obecności Boga!” – zachęca współorganizator ks.Mikołaj Konarski.

Spotkanie otwarte, skierowane do każdego kto chce pogłębić swoje życie duchowe, organizują Przyjaciele Ducha Świętego wspólnie z Odnową w Duchu Świętym Archidiecezji Poznańskiej.

Całodzienne Forum odbędzie się w sobotę 14 grudnia 2019 w nowoczesnej Hali Widowiskowej w Puszczykowie. Rejestracja i informacje na stronie: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem