Reklama

Wiara

Ewangelia na niedzielę: Co masz w sercu? Zrób miejsce dla Boga!

Kim byli bohaterowie przypowieści? Inaczej niż dziś, faryzeusz nie kojarzył się z obłudą, ale doskonałością i świętością. Celnik to uosobienie grzesznika, zdrajcy narodu. Jezus zestawia dwa stereotypy i… uczy nas wychodzić poza utarte sposoby myślenia. Taka główna myśl wybrzmiewa z komentarza do Ewangelii na niedzielę 23 października w „Rozmowach o Biblii” (orygenes.pl).

[ TEMATY ]

Ewangelia

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie

Faryzeusz nie grzeszy pokorą… Prawdopodobnie faktycznie nie przekroczył żadnego przykazania! Ale czy to jest istota relacji z Bogiem? Słowa „stanął i tak w duszy się modlił” można też przetłumaczyć: „modlił się do siebie” albo „modlił się o sobie”. „Panie Boże, spójrz, jaki jestem doskonały…”

Czy nie ma we mnie przejawów zarozumiałości i zakłamania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!

Tak modlił się celnik: stał z daleka, nie śmiał wznieść oczu ku niebu, bił się w piersi.

Reklama

W świątyni miejsca dla poszczególnych grup społecznych były ściśle określone według hierarchii. Do centrum wchodzili tylko kapłani. Wyznaczone przedsionkami były kolejno miejsca dla mężczyzn, dla kobiet, jeszcze dalej dla pogan. Prawdopodobnie tam zatrzymał się celnik. Może, ze względu na grzechy, czuł się jak poganin… Dlaczego więc jego modlitwa została wysłuchana? Dlatego, że miłosierdzie Boga przekracza wszelkie odległości i bariery.

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Dwóch ludzi przyszło do świątyni

Jezus mówił o świątyni serca. Najważniejszy jest obraz Boga we własnym sercu. Celnik doświadcza Boga, który jest Miłością. Faryzeusz rozlicza się z przykazań — jego Bóg jest bezwzględnym Sędzią. Czasem, nawet trwając na modlitwie, zamykamy sobie wejście do Królestwa Niebieskiego. Kiedy? Po pierwsze, gdy gardzimy innymi. Po drugie, gdy zbyt mocno ufamy sobie i nie chcemy oddać naszego życia w Boże ręce.

Wejdź do świątyni twojego serca i zrób tam miejsce Bogu!

2022-10-22 09:22

Ocena: +18 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na skrzyżowaniu dróg

Niedziela Ogólnopolska 22/2016, str. 33

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

mantinov/fotolia.com

W starożytnym Rzymie przecinały się drogi wodzów, polityków i myślicieli. Tamten świat upadł. Do Wiecznego Miasta jedzie się z wiarą bądź z portfelem, a o losach świata decydują gdzie indziej.

CZYTAJ DALEJ

Kim była Helena Kmieć?

2024-04-20 16:02

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Świecka misjonarka Helena Kmieć została zamordowana w Boliwii

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć, zamordowanej 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału, która tym samym oficjalnie rozpocznie proces wyniesienia Heleny na ołtarze.

Kim była Helena Kmieć?

CZYTAJ DALEJ

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-20 22:21

Marzena Cyfert

Eucharystia za zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

Eucharystia za zakończenie diecezjalnego dnia skupienia dla kobiet

W ramach przygotowań do synodu odbył się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. W czasie jego trwania kobiety rozważały słowo Boże, adorowały Jezusa w Najświętszym Sakramencie, słuchały konferencji, uczestniczyły w grupkach dzielenia. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

W homilii ksiądz arcybiskup nawiązał do czytań z liturgii słowa i zauważył, że dużo jest ludzi pozornie religijnych. Podkreślił, że istotą wiary jest bezwzględne zaufanie Bogu. Przykładem takiego zaufania jest dla nas Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję