Reklama

"maryjna armia" na Jasnej Górze

Julia Rodzik
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2002

13 i 14 września 2002 r. członkowie Legionu Maryi zgromadzili się u stóp Jasnogórskiej Pani, by - jak co roku - przyrzec swojej Hetmance miłość, wierność i wolę pełnienia apostolskiej służby.
Wśród 7 tys. zebranych był najstarszy legionista Anatol Kaszczuk, były oficer z Kozielska, przez Maryję cudownie uratowany od śmierci.
Z Zamościa i terenu przybyło kilkanaście autokarów pielgrzymów z kierownikiem duchowym Komicjum ks. Zdzisławem Ciżmińskim na czele. 13 września wieczorem trwało modlitewne czuwanie przed cudownym Obrazem Maryi. Na różańcu modlili się legioniści z Kurii pw. Matki Bożej Dobrej Rady, a rozważania tajemnic prowadził ks. dr Eugeniusz Derdziuk, proboszcz parafii św. Michała w Zamościu.
O 24.00 przed Cudownym Obrazem została odprawiona Msza św., w czasie której homilię wygłosił ks. dr Janusz Węgrzecki. "Miłosierna Miłość Chrystusa do człowieka - mówił - przekracza ludzkie zwyczajne pojęcie. Całe życie naszego Zbawiciela to ofiara, służba dla ludzi. Maryja Matka Chrystusa bez reszty zawierzyła Bogu i pokornie przyjęła do swojego łona Syna Najwyższego Ojca. Ta służebna postawa wskazuje wszystkim ludziom, że nie ma nic godniejszego i większego jak oddanie się Bogu, a z tym wiąże się ofiarna służba dla bliźnich. Maryja jest dla nas w tym względzie wzorem. Mamy Ją naśladować, zawierzyć, czerpać z Jej duchowości i wykonywać miłosierne czyny".
14 września o godz. 9.00 "Maryjna Armia" wyruszyła na wałach szlakiem Drogi Krzyżowej, by rozważać Mękę naszego Zbawiciela i umocnić się duchowo na trudnych nieraz drogach życia.
Przed ołtarzem na Szczycie legioniści o 10.30 zgromadzili się na modlitwy legionowe i uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego.
W homilii Ksiądz Biskup gorąco zachęcał słuchaczy do zjednoczenia się, wierności i miłości do Kościoła. "Maryja trwała w Wieczerniku na modlitwie razem z Apostołami, przyjmując do serca natchnienia Ducha Świętego. My również winniśmy posłusznie słuchać Chrystusa - Głowy Kościoła i być szczęśliwi z przynależności do Mistycznego Ciała Jezusa. Święto Podwyższenia Krzyża - mówił Ksiądz Biskup - jest okazją, by jeszcze bardziej niż dotąd ukochać krzyż - On się nie starzeje i prawda o nim trwa niezmiennie. Krzyż świadczy przeciw kłamstwu i nienawiści, dlatego często jest znakiem pogardy i sprzeciwu. Ten znak wielu ludzi - przez przyjęcie cierpienia - prowadzi do Boga i uświęca. Na drodze Chrystusowego krzyża nie jesteśmy sami - prowadzi nas Maryja. Jeśli masz trudności - wezwij Maryję, jeśli ogarnie cię rozpacz, wezwij Maryję, a myśląc o Niej nie upadniesz".
Po Mszy św. wszyscy legioniści w duchu oddania i pokory powtórzyli słowa zawierzenia Maryi: "Jestem całkowicie Twój, moja Królowo i Matko i wszystko, co posiadam, jest Twoje".
Bądź Maryjo z nami i pozwól realizować słowa zawierzenia w każdym dniu naszego legionowego życia.

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wyprawa przez pustynię. Zajęcia plastyczne

2019-07-18 14:42

Zofia Białas

18 lipca, kolejny wakacyjny czwartek w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i kolejne z zaproponowanych zajęć. Tym razem grupa 35 dzieci wraz z opiekunami i animatorem zajęć, p. Magdaleną Kopańską wędrowała przez pustynię. Inspiracją do wędrówki po pustyniach dzisiejszego Uzbekistanu stała się wystawa „Utracony świat- podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej. To właśnie w tej sali rozpoczęła się pierwsza część wędrówki. Dzieci usłyszały barwną opowieść o pustyni, karawanach, fatamorganie i o wędrówkach przez pustynię. Zobaczyły też, jaka odległość dzieli Polskę od Uzbekistanu. Opowieść mogły skonfrontować z fotografiami wykonanymi przez Leona Barszczewskiego. Dodatkowo mogły podziwiać zaprezentowane na wystawie stroje uzbeckie, ozdoby, naczynia …

Zofia Białas
Zobacz zdjęcia: Wyprawa przez pustynię. Zajęcia plastyczne

Druga część zajęć przeniosła się do sali warsztatowej, gdzie na dzieci czekały wszystkie akcesoria do szkicowania i malowania. Zadaniem dzieci było wysilić swoją wyobraźnię i przenieść na papier swoje wyobrażenie pustyni. Swojej szkice wykonywały ołówkiem, potem nadawały mu kolory metodą wyklejanki. Barwiły sól (piach pustyni) kolorową kredą i na nałożony klej sypały różne kolory. Wielu z uczestników zajęć wykonało tą metodą piękne barwne widoki pustyni.

Cel zajęć i spotkania został osiągnięty. Była nauka, zwiedzanie wystawy i uczenie się przez zabawę. Wszystko idealnie zgrane z czasem wakacyjnej swobody.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem