Reklama

Zimny wrzesień

D. A. M.
Edycja łomżyńska 42/2002

Pogoda listopadowa. Zimno i pada deszcz. Tegoroczny wrzesień zapomniał o snuciu lepkich i wątłych nici babiego lata, zmarznięte kwiaty skuliły przed zimnem drżące płatki. Nie takie bywały wrześnie. Ale mówi się dużo o zmianie klimatu, której my, ludzie, jesteśmy winni, niszcząc bezlitośnie ziemię i jej atmosferę.
Pierwszego września rozpoczął się rok szkolny i jak zwykle wspominamy pierwszy dzień II wojny światowej. I choć zdaniem TV wspomnienia te wielu z nas nużą, to przecież trudno nie pamiętać, że te 63 lata temu z błękitnego, słonecznego nieba spadły na polską ziemię ogień i żelazo, że na zawsze zmienił się świat. Na Dolnym Śląsku nawałnica. Ewakuowano drogi, domy, uszkodzone wszystkie mosty. Biedni ludzie nie otrzymali odszkodowań. Nie byli ubezpieczeni. Nie mieli pieniędzy. Nad Koreą szalał tajfun. Straszne zniszczenia.
2 września - Szczyt Ziemi w Johannesburgu. Mówi się, że ekspertów zastąpili politycy.
3 września - Kilkaset tysięcy dzieci, zakończywszy naukę w gimnazjum, zrezygnowało z dalszej nauki z powodu złych warunków finansowych. I nikt nie może im pomóc.
4 września - 287 akt spraw w ostatnim czasie znikło z warszawskich sądów. Podobno przyczyną jest brak pomieszczeń. Bez komentarza.
5 września - Płoną torfowiska w okolicy Moskwy, płoną okoliczne lasy. Na Podlasiu również płonie 700 hektarów torfowisk. Dym wyczuwalny jest w całej okolicy, nawet w Łomży.
8 września - Matki Bożej Siewnej.
9 września - Brytyjscy naukowcy twierdzą, że w ciągu kilku miesięcy, jeśli uda się zdobyć materiał rozszczepialny, Irak będzie w stanie zbudować bombę atomową. Prezydent Bush i premier Blair są zgodni co do konieczności prewencyjnego ataku na Irak jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
11 września - Obchody pierwszej rocznicy ataku terrorystów na Światowe Centrum Handlu.
16 września - Proces morderców "Grudnia 70". Nikt już nie wierzy w sprawiedliwość, mimo że nareszcie rozpoczęły się przesłuchania świadków. Wielu nie wierzy nawet w zakończenie procesu, który ciągnie się już tak długo. Za długo.
17 września - Rocznica zdradzieckiej napaści ZSRR na Polskę.
24 września - w Okolicy Petersburga odnaleziono masowe mogiły ok. 30 tys. zamordowanych w czasach tzw. wielkiej czystki przed II wojną światową. Kolejna zbrodnia Stalina wyszła na jaw. Ile jeszcze takich mogił zagubionych w lasach i na polach Rosji czeka na otwarcie? Bezimienne życie więźniów, bezimienna śmierć i bezimienne mogiły tych, na których nikt już nie czeka, po których nikt już nie płacze...
25 września - Rząd zamierza wprowadzić ustawę abolicyjną dla ukrywających swe wysokie dochody i dla nie płacących podatków. Sądzi, że w ten sposób zachęci do ujawnienia nieuczciwości i spowoduje powrót na drogę prawa tych, którzy z prawa drwią.
26 września - Ustalono po długich dyskusjach i kłótniach, że abolicja podatkowa ma wynosić 15%. Ciekawe, jakie będą efekty. Sadzę, że gromki śmiech.
28 września - P. Kwaśniewski twierdzi, że Polska poprze działania militarne USA w Iraku.
30 września - Trwają przesłuchania świadków w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. Zginęły wówczas 44 osoby.
Wznowienie procesu w sprawie tzw. afery FOZZ. Czy uda się dokończyć proces przed przedawnieniem? A jeśli nie, kto będzie zadowolony najbardziej? Kulawe, koślawe i kalekie jest nasze sądownictwo, kaleki wymiar sprawiedliwości, o którym niekiedy chciałoby się powiedzieć, że jest raczej "wymiarem niesprawiedliwości". Pokrętne umysły rządzą naszym krajem, a my chcąc nie chcąc poddajemy się tym rządom i czasem nie wiemy już, co dobre, a co złe. Namawiają nas do nieuczciwości, pokazują, że oszustwo popłaca, że od kary można się wywinąć.
Już październik, miesiąc Matki Bożej i modlitw na paciorkach różańca. Prośmy Najświętszą Pannę o łaskę sprawiedliwości, prośmy o to, byśmy nie zbłądzili na krętych ścieżkach prawa i bezprawia, byśmy mogli zachować czyste ręce i czyste sumienia. Prośmy o moralne zdrowie narodu, o dobre myśli, o sprawiedliwe prawo i takich rządzących, których nie musielibyśmy się wstydzić.

Reklama

W Watykanie wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

2019-12-09 13:50

Włodzimierz Rędzioch

„Pozdrawiam szczególnie organizatorów i uczestników konferencji poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce, jaka miała miejsce na Uniwersytecie Urbanianum, na rozpoczęcie wystawy jemu poświęconej. Dziękuję wam za podtrzymywanie pamięci tego gorliwego kapłana i męczennika, który, barbarzyńsko zamordowany przez służby komunistyczne, oddał życie z miłości do Chrystusa, do Kościoła i do ludzi, zwłaszcza pozbawionych wolności i godności”.

Włodzimierz Rędzioch

Tymi słowami w czasie audiencji ogólnej, 4 grudnia, Papież Franciszek zwrócił się do kilkunastoosobowej grupy Polaków, którzy przybyli do Rzymu w związku z konferencją zatytułowaną „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – posłaniec prawdy i wolności” oraz z otwarciem wystawy „Dekalog księdza Jerzego”.

Zobacz zdjęcia: W Watykanie wspominano ks. Jerzego Popiełuszkę

W wydarzeniach na Uniwersytecie Urbanianum, które odbyły się 3 grudnia wzięli udział: ks. prof. Leonardo Sileo, Rektor Uniwersytetu, Marek Popiełuszko, który pozdrowił uczestników konferencji w imieniu Fundacji Dobro (bratanek ks. Jerzego jest wiceprezesem Fundacji), abp Tadeusz Wojda (arcybiskup białostocki wygłosił wykład: „Życie ks. Jerzego Popiełuszki”), Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej (temat jego wykładu: „Ks. Popiełuszko - męczennik, który głosił prawdę”) oraz abp Edward Nowak, który mówił o pojęciu męczeństwa i o procedurach związanych z beatyfikacją męczenników.

Zabrał głos również dr hab. Piotr Kardela Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku oraz o.Giulio Cesareo, dyrektor watykańskiego domu wydawniczego LEV (Libreira Editrice Vaticana). O. Cesareo zaprezentował włoskie wydanie książki Ewy Czaczkowskiej i Tomasza Wiścickiego „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Wiara, nadzieja, Miłość. Biografia Błogosławionego” (włoski tytuł: “La fede è libertà. La vita e il martirio di padre Jerzy Popiełuszko”). Watykańskie wydawnictwo przygotowało tę cenną biografię polskiego męczennika na 35. rocznicę jego śmierci. Książkę, która ukazała się w serii „Testimoni” (Świadkowie), przetłumaczyła na język włoski Agnieszka Gałązka.

Po konferencji, którą moderował burmistrz Suchowoli, Michał Matyskiel, nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy z udziałem prelegentów oraz wielu specjalnych gości, przede wszystkim najbliższych ks. Jerzego: siostry Teresy z rodziną, brata Józefa z rodziną, w tym bratankiem Markiem, który przybył do Rzymu z Chicago. Byli również obecni: Piotr Samerek z Departamentu Promocji Kultury MSZ (MSZ wsparł organizację uroczystości), Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, ks. Tomasz Małyszko, proboszcz Suchowoli, Bogdan Romaniuk, przewodniczący rady programowej Fundacji Dobro, były wicemarszałek woj. Podkarpackiego, Józef Mozolewski, przedstawiciel Solidarności, przewodniczący regionu Podlaskiego, oraz Lesław Majewski z ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Jerzego Popiełuszki.

Wystawa została przygotowana przez oddział IPN w Białymstoku - główną autorką jej scenariusza jest Urszula Gierasimiuk a autorem tekstów Paweł Kęska z Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Ekspozycja została pomyślana tak, by ukazać wartości, które wyznawał kapłan, stąd jej tytuł: „Dekalog Księdza Jerzego”. Marek Popiełuszko przywiózł ze sobą do Rzymu wiele prywatnych pamiątek po ks. Jerzym, w tym sweter zrobiony przez mamę, koloratkę kapłańską, obrazek wypalony na desce przez ks. Jerzego i książkę, którą neoprezbiter Popiełuszko otrzymał w prezencie od kard. Stefana Wyszyńskiego z odręczną dedykacją Prymasa.

Następnego dnia delegacja z Polski uczestniczyła w środowej audiencji generalnej na placu św. Piotra. Papież Franciszek skierował do nich wzruszające słowa z podziękowaniem za „podtrzymywanie pamięci tego gorliwego kapłana i męczennika”. Na zakończenie audiencji Franciszek spotkał się z abpem Wojdą, który przedstawił Papieżowie najbliższych krewnych ks. Popiełuszki oraz członków delegacji. Marek Popiełuszko, w imieniu rodziny, podarował Franciszkowi obraz wujka wykonany przez białostocką malarkę. Spotkanie zakończyło się zrobieniem grupowego zdjęcia z Papieżem.

Konferencja i wystawa o ks. Jerzym oraz papieskie słowa o męczenniku komunizmu przyczyniły się przypomnienia postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w stolicy chrześcijaństwa. Bratanek, Marek podkreślił, że w ten sposób „spełniło się marzenie wujka, by przyjechać do Rzymu. W latach ‘80 wolał zostać z tymi, którzy go potrzebowali, za co zapłacił najwyższą cenę”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież na wystawie „100 żłóbków”

2019-12-09 21:45

pb / Rzym (KAI)

Papież Franciszek obejrzał dziś po południu wystawę „100 żłóbków”, otwartą 8 grudnia w Sali Piusa X w pobliżu Watykanu. Po podpisaniu 1 grudnia w Greccio listu apostolskiego „Admirabile signum” dał w ten sposób kolejny znak swej dbałości o tę tradycję wiary.

BOŻENA SZTAJNER

Papieżowi towarzyszył przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella, który przedstawiał Ojcu Świętemu kolejne dzieła. Franciszek indywidualnie witał się z twórcami żłóbków, towarzyszącymi im artystami i ich rodzinami. Na koniec wspólnie z nimi odmówił modlitwę i udzielił im błogosławieństwa.

W czasie trwającej 45 minut papieskiej wizyty chór kameralny Kodály z Budapesztu śpiewał pieśni bożonarodzeniowe.

Wystawa powstała z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest na niej ponad 130 szopek z 30 krajów. Współorganizatorem ekspozycji, którą można zwiedzać za darmo do 12 stycznia, jest ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem