Reklama

Strzępy pamięci...

Listopadowe wypominki Podkarpacia

Niedziela przemyska 45/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wypominki listopadowe w naszej archidiecezji, to zwyczajowa forma modlitwy, kierowana do Bożego miłosierdzia w intencji dusz w czyśćcu cierpiących. Wypływają one z wiary w życie wieczne, które Katechizm Kościoła Katolickiego ujmuje następująco: "Wierzymy, że dusze tych wszystkich, którzy umierają w łasce Chrystusa... są Ludem Bożym po śmierci, która zostanie całkowicie zniszczona w dniu zmartwychwstania, kiedy te dusze zostaną złączone ze swymi ciałami (nr 1052).

Wierzymy, że wiele dusz, które są zgromadzone w raju z Jezusem i Maryją, tworzy Kościół niebieski, gdzie w wiecznym szczęściu widzą Boga takim, jakim jest, a także w różnym stopniu i na różny sposób uczestniczą wraz z aniołami w sprawowaniu Boskiej władzy przez Chrystusa uwielbionego, gdzie wstawiają się za nami oraz wspierają naszą słabość swoją braterską troską (nr 1053). Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego zbawienia wiecznego, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości Boga (nr 1054).

Wierząc w ´komunię świętych´, Kościół poleca zmarłych miłosierdziu Bożemu i ofiaruje im pomoc, szczególnie Ofiarę Eucharystyczną ( nr 1055)".

"Komunia świętych", czyli nasze staropolskie "świętych obcowanie" urzeczywistnia się przy wypominkach listopadowych przez nas żyjących, którzy wypisujemy na kartkach imiona naszych zmarłych i modlimy się za nimi, następnie przez cierpienia i wzajemne modlitwy dusz czyśćcowych, a także przez wstawiennictwo uznanych przez Kościół i anonimowych świętych w niebie.

Na tle powyższych rozważań, warto prześledzić historyczną kartę wypominkową Podkarpacia, która zawiera spis imion wielkich synów i córek tej ziemi. Otwierają tę kartę i ubogacają swoją świętością:

Św. Jan z Dukli (+1484) - urodzony i wychowany w cieniu Cergowej, jej pustelnik, krośnieński franciszkanin, patron krośnieńskiego szpitala, owoc świętości w dukielskim sanktuarium.

Bł. Józef Sebastian Pelczar (+1924) - włościańskiego pochodzenia, urodzony w Korczynie, naukowiec teolog, rektor UJ w Krakowie, biskup przemyski, założyciel wspólnoty zakonnej, mąż modlitwy.

Bł. Stanisław Starowiejski (+1941) - urodzony w Ustrobnej, związany z Bratkówką i Odrzykoniem. Wzorowy mąż i ojciec sześciorga dzieci, społecznik, świecki apostoł Kościoła, męczennik z Dachau.

Bł. Katarzyna Celestyna Faron (+1944) - piękne i święte było jej życie do chwili aresztowania przez gestapo w Brzozowie, Służebniczka Starowiejska prowadziła tam ochronkę dla dzieci. Osadzona w Oświęcimiu, cierpliwie i heroicznie znosiła obozowe męki. Po różnych torturach i chorobach zmarła tam 9 kwietnia 1944 r.

Po świętych i błogosławionych z podkarpackiej ziemi postępują jej kandydaci na ołtarze:

Sł. Boży ks. Bronisław Markiewicz (+1912) - przez kapłaństwo związany z Miejscem Piastowym. Duszpasterz i wychowawca młodzieży. Duchowy ojciec zgromadzeń zakonnych św. Michała Archanioła.

Sł. Boży o. Wojciech Baudis (+1926) - jezuita zmarły w opinii świętości. Jego doczesne szczątki spoczywają w starowiejskiej bazylice. (Fot. obok)

Sł. Boża Anna Kaworek (+1936) - współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr św. Michała (Michalitki). Zmarła w opinii świętości i spoczywa na cmentarzu parafialnym w Miejscu Piastowym.

Sł. Boża Leonia Nastał (+1940) - rodaczka starowiejska, służebniczka. Przez ciche życie zakonne zmierzała ku śmierci w opinii świętości. Jej ciało spoczywa w obrębie starowiejskiego klasztoru. ( Fot. obok)

Grono świątobliwych kapłanów na naszej wypominkowej karcie tworzą:

Ks. Bartłomiej Misiałowicz (+1693) - prepozyt brzozowski i dziekan krośnieński. Współbudowniczy kościołów w

Brzozowie i Starej Wsi. W kolegiacie brzozowskiej po dzień dzisiejszy zachowały się jego ręce nie zepsute, obleczone skórą, nie tknięte - kapłańskie ręce.

Bp Jakub Glazer (+1898) - pochodzący z Woli Jasienickiej. Jako sufragan przemyski pracował z poświęceniem, wspomagał ubogich, jako chłopski syn od korzenia znał ludzką biedę.

Ks. Antoni Podgórski (+1912) - świątobliwy, ascetycznego ducha proboszcz Iwonicza. Budowniczy kościoła i założyciel zakładów iwonickich; dla sierot i dla nieuleczalnie chorych.

Ks. Antoni Dziurzyński (+1925) - gorliwy duszpasterz parafii Bóbrka. Budowniczy miejscowego kościoła. Apostoł prawdy Bożej na tle nowinkarstwa ludowego wiążącego się z rozwojem przemysłu naftowego.

Ks. Kazimierz Wais (+1934) - bardzo związany z rodzinną Klimkówką. Kapłan przemyski, profesor i rektor UJK we Lwowie. Znany filozof, autor wielu naukowych publikacji. Określany jako kapłan według Serca Bożego. Spoczywa na rodzinnej ziemi.

Ks. Kajetan Łańcucki (+1935) - proboszcz z Lubatowej. Od najmłodszych lat rozmiłowany w modlitwie, mąż cierpienia. Już za życia cieszył się opinią świętości i czcią. Pamięć o nim jest do dziś żywa w Lubatowej.

Abp Jerzy Ablewicz (+1990) - związany z Krosnem kapłan przemyski, biskup tarnowski. Mąż modlitwy, konsekwentny pasterz Kościoła.

Ks. Michał Jastrzębski (+1993) - urodzony w Jabłonicy, świątobliwy wychowawca pokoleń kapłańskich. Rektor Seminarium Duchownego w Przemyślu. Rozmodlony męczennik doby stalinowskiej.

Historyczne wypominki dopełniają imiona następujących osób świeckich:

Ignacy Łukasiewicz (+1882) - szambelan papieża Piusa IX, współfundator kościoła zręcińskiego, szczery miłośnik ludzi, niezmordowany pracownik na niwie ojczystej, twórca przemysłu naftowego, człowiek skromny i pobożny. Spoczywa na cmentarzu w Zręcinie.

Anna Potocka (+1926) - hrabina, właścicielka Rymanowa, współzałożycielka miejscowego Zdroju. Wzorowa matka i żona, czuła na potrzeby wiejskiego ludu. Zaangażowana w powstawanie dzieła "Powściągliwość i praca" ks. Markiewicza. Kobieta Bożego ducha.

Ignacy Bielecki (+1963) - urodzony w Haczowie, a związany z Rymanowem - słynny w okolicy lekarz, zawsze śpieszący ludziom chorym z pomocą. Tylko Bogu wiadomo, ilu ludziom uratował życie, zwłaszcza jako ginekolog. Dożył 101 lat. Spoczywa w Rymanowie.

Stanisława Walczak (+1967) - spoczywa na cmentarzu w Jasienicy Rosielnej. Jej niezwykłe życie duchowe za ziemskiego życia zostało opisane w książce Chwalcie z nami Panią Świata.

Historyczną kartę podkarpackich wypominków uzupełnia zapewne wielka rzesza dusz ludzi ubogich, cichych, nabożnych, cierpiętników, którzy jako anonimowi dla historii tej ziemi przekraczali próg śmierci. Wszyscy oni razem wzięci z tymi wymienionymi z imienia i nazwiska, zapraszają nas, jeszcze żyjących na tej ziemi, do wspólnej "komunii świętych". Niech ta "komunia" przerodzi się w modlitewną, swoistą procesję, wiodącą przez wszystkie dni listopadowe.

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Dwa silne trzęsienia ziemi w Wenezueli, według ekspertów mogły zginąć tysiące osób

2026-06-25 07:03

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP

Dwa silne trzęsienia ziemi nawiedziły Wenezuelę w środę wieczorem czasu miejscowego, powodując poważne zniszczenia m.in. w Caracas. Władze ogłosiły stan wyjątkowy, ale dotąd nie podały bilansu ofiar. Według amerykańskich ekspertów mogły zginąć dziesiątki tysięcy ludzi.

Według danych amerykańskiej służby geologicznej USGS pierwsze trzęsienie miało magnitudę 7,2, a kolejne - 7,5. „Prawdopodobna jest wysoka liczba ofiar i duże zniszczenia” – napisano w komunikacie agencji. Według niej mogły zginąć dziesiątki tysięcy, a nawet ponad 100 tys. osób.
CZYTAJ DALEJ

25 lat parafii św. Anny w Miliczu

2026-06-25 23:13

ks. Łukasz Romańczuk

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Uhonorowani medalami św. Jadwigi

Dokładnie 25 lat temu erygowana została parafia pw. św. Anny w Miliczu. Była to okazja do świętowania razem z abp. Józefem Kupnym, metropolitą wrocławskim, który odprawił Mszę świętą dziękczynną oraz udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania i wręczył medale św. Jadwigi. Uhonorowano także pierwszego proboszcza parafii śp. ks. Bogdana Buryłę, sadząc na placu kościelnym dąb jego imienia.

Na początku Eucharystii ks. Grzegorz Michalski, proboszcz, przypomniał, że parafia została erygowana 25 czerwca 2001 r. przez kard. Henryka Gulbinowicza. Pierwszym proboszczem był śp. ks. Bogdan Buryła, który posługiwał przez 20 lat. -Po śmierci księdza Bogdana urząd proboszcza powierzono mojej skromnej osobie” — wspominał obecny proboszcz, zaznaczając, że wspólnota przygotowywała się do jubileuszu m.in. poprzez całodobową adorację w ramach „24 godzin dla Pana”, misje parafialne oraz codzienną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję