Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doktorat h. c. KUL dla Wandy Półtawskiej

Przeżyłam życie w klimacie miłości

Przeżyłam życie w klimacie miłości - powiedziała dr Wanda Półtawska 9 czerwca br. po otrzymaniu doktoratu honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Laureatka otrzymała najwyższe uniwersyteckie odznaczenie „za bezkompromisową postawę w obronie ewangelii życia”. Władze KUL-u uznały dr. Półtawską za „symbol nieugiętości w odważnym upominaniu się o prawo do życia dla najbardziej bezbronnych”.
Odbierając honorowy doktorat, laureatka podkreśliła, że wychowała się w klimacie miłości ogólnoludzkiej, który zmieniła wojna. Zauważyła, że to w czasie pobytu w Ravensbrück doświadczyła, czym jest człowieczeństwo. Była tam świadkiem „heroicznych czynów wspaniałych kobiet”. Przekonała się wtedy, że każdy może zawsze świadczyć miłość, niezależnie od tego, w jakich się znajduje okolicznościach.
Dr Półtawska tłumaczyła, że służbie świadczenia o tej miłości poświęciła życie, a zmotywował ją do tego także przykład ks. Karola Wojtyły, którego poznała jako duszpasterza służby zdrowia. - Koncepcji miłości ogólnoludzkiej nadał ten wymiar, o który mi chodziło. Nie mam wątpliwości, że on chciał ocalić świętość ludzkiej miłości. Uratować z niej to, co jest święte. Człowiek zaistniał z miłości i dla miłości, tylko dla miłości. Jeśli robi coś innego, to przegrywa życie - mówiła dr Półtawska. Swoje wystąpienie zakończyła wezwaniem do czytania dokumentów Jana Pawła II, który - jak podkreśliła - naprawdę kochał wszystkich ludzi i pragnął ich zbawienia.
Laudację wygłosił o. dr hab. Andrzej Derdziuk. Stwierdził, że wyróżniając Wandę Półtawską, społeczność akademicka ma świadomość spłacania długu wdzięczności za jej wieloletnią posługę na rzecz ewangelii życia i zaangażowanie w prowadzenie działań w służbie rodziny. Przypomniał także, że w 1967 r. Wanda Półtawska z inspiracji kard. Karola Wojtyły powołała Instytut Teologii Rodziny na Papieskiej Akademii Teologicznej, którym kierowała przez następne 33 lata. - Pani Profesor wykształciła całe pokolenia ludzi troszczących się o obronę życia nienarodzonych i rozwijających struktury duszpasterstwa rodzin w Polsce - podkreślił o. Derdziuk.
Wanda Półtawska pochodzi z Lublina. Jest lekarzem, wykładowcą, popularyzatorką nauczania Jana Pawła II o świętości małżeństwa i rodziny. Jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny i członkiem honorowym Papieskiej Akademii Życia, a także autorką prawie czterystu publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonych, chorych i starszych, obrony małżeństwa i rodziny.

Reklama

Mówi bp Marian Florczyk

Agata Mróz z góry wspiera polski sport

Jestem pełen podziwu dla Agaty Mróz, jej decyzji o urodzeniu dziecka oraz dla postawy uczestników pogrzebu. Wierzę, że Agata tam, z góry, wspiera cały polski sport - powiedział bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. Krótkie życie Agaty Ksiądz Biskup nazwał piękną księgą, którą zamknął Pan Bóg, ale którą wciąż będziemy otwierać niczym najpiękniejsze dzieło. Podkreślił, że Pan Bóg otworzył zarazem inną księgę - jej córeczki Liliany.
- Chyba przy żadnej śmierci nie doświadczyłem tak wymownie prawdy słów Jezusa o ziarnie pszenicznym, które wpadłszy w ziemię, musi obumrzeć, by wydać plon - mówił podczas uroczystości pogrzebowej bp Florczyk. - Treść księgi Agaty to miłość do życia, to macierzyństwo, to pragnienie dania życia, to bohaterska miłość do poczętego dziecka, to także zmaganie się ze sobą, by zwyciężać, to szlachetne współzawodnictwo w drużynie, to bycie dla drugich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrześcijańska telefonia komórkowa

Ewangelizacja przez „komórki”

Prawdopodobnie już jesienią ruszy pierwsza w Polsce chrześcijańska sieć telefonii komórkowej. Koordynatorem powstającego projektu jest ks. Maciej Chibowski, dyrektor rozgłośni Radio Warszawa.
Użytkownicy chrześcijańskiej telefonii komórkowej otrzymywać będą w SMS-ach m.in. cytaty z Pisma Świętego, modlitwę brewiarzową oraz księgę imion świętych patronów. Niewykluczone, że pojawią się także najświeższe informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie.
Powstaniem chrześcijańskiego operatora telefonii komórkowej od kilku lat zainteresowani byli polscy biskupi. Konkretne decyzje w tej sprawie zapadły w ubiegłym roku z inicjatywy Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu, której przewodniczy abp Sławoj Leszek Głódź. Wirtualny operator sieci komórkowej to firma oferująca usługi telefoniczne pod własną marką, lecz nieposiadająca własnej infrastruktury telekomunikacyjnej. Działa w oparciu o umowę z „tradycyjnym operatorem”, na podstawie której wykupuje po wynegocjowanej cenie hurtowej minuty abonamentowe dla swoich klientów.

Cudzysłów

Świętość jest ukryta w zwykłych ludziach i kiedy odchodzą, zauważamy, jak wielkie owoce potrafią po sobie zostawić.
Ewa Kowalewska - prezes Forum Kobiet Polskich

Krótko

Polski rząd chce nawiązać bliższe gospodarcze stosunki z Wenezuelą. W lipcu do Ameryki Południowej udadzą się przedstawiciele MSZ i Ministerstwa Gospodarki. Interesuje nas ropa i gaz.

Echa słynnego raportu minister Julii Pitery. Ponad połowa Polaków uważa, że minister ośmiesza swój urząd.

Lech Wałęsa żąda przeprosin od prezydenta Lecha Kaczyńskiego za to, że oskarżył go o współpracę z SB. Lech Kaczyński podtrzymuje swoje zdanie. Sprawa zakończy się w sądzie.

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Piotrowi R. i Andrzejowi K. w sprawie tzw. afery gruntowej. Do tej pory nie udało się udowodnić, że część łapówki miała być przekazana ówczesnemu wicepremierowi Andrzejowi Lepperowi.

Sąd Najwyższy zdecydował 10 czerwca, że areszt opuszczą czterej dowódcy, którzy brali udział w ostrzelaniu wioski Nangar Khel w Afganistanie. Wszyscy żołnierze będą odpowiadali przed sądem z wolnej stopy.

„Gazeta Wyborcza” rozpętała burzę wokół historii rzekomo zgwałconej nastolatki, której odmówiono aborcji. Okazało się, że dziewczynka wcale nie została zgwałcona, a na dodatek nie wiadomo, czy ona sama chce zabiegu aborcyjnego. Rada Etyki Mediów zarzuciła „GW” łamanie zasad etyki dziennikarskiej.

Nie będzie obniżki akcyzy na paliwa. Decyzję taką podjęli liderzy koalicji Donald Tusk i Waldemar Pawlak. Komentatorzy przewidują, że wkrótce i w Polsce zaczną się społeczne protesty przeciwko wysokim cenom paliwa.

Minister Radosław Sikorski zamierza zamknąć 16 polskich ambasad na świecie, a istniejące odchudzić. Do kraju ma wrócić ok. 200 dyplomatów. Przeciwko zamykaniu ambasad w krajach rozwijających się protestowali polscy misjonarze, którzy przez to będą mieli utrudniony kontakt z przedstawicielami polskiego państwa.

Spada poparcie dla PO. Badanie GfK Polonia przeprowadzone dla „Rzeczpospolitej” wykazało jednoprocentowy spadek. Poparcie dla PiS wzrosło o dwa punkty.

Około 30 punktów na 50 możliwych to średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z części humanistycznej ogólnopolskiego egzaminu przeprowadzonego w kwietniu br. 27 punktów to średni wynik z części matematyczno-przyrodniczej, z której również można było uzyskać 50 punktów.

Rząd zaproponował, aby minimalne wynagrodzenie w przyszłym roku wyniosło 1204 zł.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Obfity owoc

2024-04-24 10:00

Mateusz Góra

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie obchodzono uroczystości odpustowe ku czci patrona.

Świętego Wojciecha, który patronuje kościołowi na rynku, a także jest Głównym Patronem Polski, Kościół Katolicki wspomina 23 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. uczestnicy modlili się w sposób szczególny za Kraków i Polskę. W homilii kard. Dziwisz przybliżył postać św. Wojciecha i jego rolę w życiu Polski i Krakowa. – Wydawać się mogło, że młody biskup przegrał, że nic mu się w życiu nie udało. Młodo zmarł, został wygnany z krajów, w których chciał ewangelizować. Tymczasem jego przedwczesna śmierć przyniosła niezwykły owoc. Już w 2 lata po swoim męczeństwie został ogłoszony świętym. Relikwie świętego męczennika spoczęły w Gnieźnie i stały się podwalinami budowania i umacniania wspólnoty i ładu w naszej ojczyźnie – mówił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję