Reklama

Niedziela Legnicka

O potrzebie modlitwy za zmarłych

Tego dnia, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, podczas nabożeństwa Słowa Bożego na cmentarzu komunalnym, zachęcał wszystkich obecnych do modlitwy za dusze zmarłych, w czyśćcu cierpiących.

[ TEMATY ]

cmentarz

biskup legnicki

modlitwa za zmarłych

1 XI

ks. Piotr Nowosielski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwrócił uwagę, że uroczystość Wszystkich Świętych przypomina nam o Kościele triumfującym w niebie. - To ci, którzy przeszli już do życia wiecznego i królują z Chrystusem. Nazywamy ich świętymi, błogosławionymi, beatyfikowanymi, często ich wyobrażenia zdobią nasze świątynie, aby przypomnieć, że życie chrześcijanina ma swój cel – królować z Chrystusem w niebie – mówił biskup.

Jednocześnie, chrześcijanie doświadczają tego, że bojowaniem jest życie człowieka (Hi 7,1).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dlatego o wspólnocie ziemskiego Kościoła, mówi się czasem - Kościół walczący. Walczący o świętość, zmagający się z pokusami i grzechem.

- Ale przeżywamy też dzisiaj prawdę o Kościele cierpiącym, o tych którzy muszą stanąć przed obliczem Boga ze swoimi grzechami i słabościami – mówił bp Siemieniewski - Wszystkich czeka sąd Boży, na którym – jak przypomina św. Paweł – każdy musi otrzymać zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre (2 Kor 5,10). A człowiek, coraz bardziej zdaje sobie sprawę ze swojej grzeszności, im bliżej Boga się znalazł i kiedy oczyszcza swą duszę. Stąd dzisiejsza modlitwa i za naszych zmarłych, aby Bóg okazał im miłosierdzie.

W nabożeństwie i procesji wśród grobów, obok Biskupa legnickiego i zgromadzonych wiernych, wzięli udział księża legnickich parafii, bracia i siostry zakonne, klerycy legnickiego seminarium. Uroczystość przygotowana była przez franciszkańską (OFMConv) wspólnotę parafialną św. Jana Chrzciciela w Legnicy

Biskup legnicki, prosił też wszystkich obecnych: - Odwiedzając w tych dniach groby naszych bliskich, zatrzymujemy się nad tajemnicą ludzkiej śmierci. Naszej bezradności wobec niej, zaradza tajemnica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, w którym pokładamy naszą nadzieję. To on otworzył nam podwoje życia wiecznego. Obok zewnętrznych gestów pamięci o zmarłych, chciejmy też pamiętać o nich w modlitwie, by dobry Bóg przez zasługi swojego Syna Jezusa Chrystusa, przyjął ich do swego królestwa.

Reklama

Tegoroczne nabożeństwo, miało miejsce w odnowionej w ciągu ostatnich dwóch, zabytkowej bo pochodzącej z 1869 r. kaplicy cmentarnej, Dzięki podjętym pracom remontowym i konserwatorskim przywrócono dawny jej blask. Ponadto, założony w 1822 r. legnicki cmentarz, obchodzi w bieżącym roku 200. lecie swego istnienia. O tym jubileuszu, przypomina specjalna plenerowa wystawa, która przyciąga uwagę zwiedzających.


  

2022-11-01 17:15

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Powołany 2" wchodzi do kin!

2024-02-29 21:20

[ TEMATY ]

„Powołany 2"

Materiał prasowy

„Powołany 2” to kontynuacja internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Tym razem powraca na wielkim ekranie w gwiazdorskiej obsadzie.

"Powołany 2" jest bardziej zabawny od swojego poprzednika. Ten wątek księdza, w którego się wcielam, i jego relacja z bohaterem, którego gra Kuba Dmochowski, jest swego rodzaju przeciwwagą dla poważnych historii, które będą przecinały oś fabularną filmu - mówił w rozmowie z Tygodnikiem "Niedziela" Marcin Kwaśny.

CZYTAJ DALEJ

Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę

2024-03-02 06:45

[ TEMATY ]

rozważania

Adobe Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Młodszy syn z dzisiejszej Ewangelii (Łk 15, 1-3. 11-32) chce swojej połowy majątku, a otrzymawszy ją, idzie w świat i wszystko traci. W krańcowym poniżeniu decyduje się wrócić do ojca i być jego sługą, bo to oznacza wyższy standard od tego, jaki ma teraz. Ojciec, szczęśliwy z jego powrotu, przywraca mu godność i wyprawia ucztę. Za sprawą chrztu otrzymaliśmy wiarę, nadzieję i miłość – wyposażenie na drogę. Co z nimi robimy? Czy je rozwijamy? Bez wiary nie można podobać się Bogu (Hbr 11, 6), ale można Go prosić, by ją w nas „odkopał”, by jej przymnożył. Całe bogactwo świata bez miłości nic nie znaczy, ale można prosić o jej odnowienie i pogłębienie. Kiedy zabraknie nadziei, skończy się wszystko, ale można prosić o jej ożywienie i rozpalenie. Cokolwiek stało się w moim życiu, mogę wrócić, a Ojciec na nowo da mi sandały, pierścień, najlepszą szatę i wyprawi ucztę. On wciąż czeka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmierć dziecka jest niewytłumaczalna i nie do zniesienia

2024-03-02 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić" - powiedział Franciszek w sobotę rano na audiencji dla włoskiej grupy stowarzyszenia Talità Kum rodziców, którzy stracili dziecko.

Papież Franciszek nie udzielił żadnych "retorycznych lekcji" rodzicom ze stowarzyszenia Talità Kum z północnowłoskiego miasta Vicenza, którzy stracili dziecko, ponieważ - jak sam podkreślił w swoim przemówieniu - "utrata dziecka jest doświadczeniem, które nie akceptuje teoretycznych opisów i odrzuca banalność religijnych lub sentymentalnych słów, jałowych zachęt lub fraz okolicznościowych, które, starając się pocieszyć, ranią jeszcze bardziej tych, którzy tak jak wy toczą ciężką wewnętrzną walkę każdego dnia".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję