Reklama

Niedziela Sandomierska

By pamięć nie odeszła

Niedziela sandomierska 44/2014, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

cmentarz

Archiwum SKOCK

Prace nad renowacją nagrobków

Prace nad renowacją nagrobków

Lubię stare cmentarze, z sędziwymi nagrobkami, na których przysiadły zasmucone anioły. Z przekrzywionymi krzyżami i napisami, które ściera powoli czas. Bywa, że zatrzyma mój wzrok cytat ze starej poezji, albo jakieś łacińskie motto, czy prośba o modlitwę. Czasem zdarza się poszarzałe zdjęcie czyjejś twarzy w niemodnej już dziś sukni czy mundurze. Nowe cmentarze nie mają już tego klimatu zadumy nad przemijaniem tego świata i nas samych. Jak cytat z kamiennej płyty: „Kim jesteś ja byłem. Kim jestem, ty będziesz”.

Co roku zapalam znicze na nagrobkach zasłanych tylko zwiędłymi liśćmi. Na takich, których nikt już nie odwiedza. Płomień lampki i krótkie „Wieczne odpoczywanie”, a na koniec datek do puszek kwestujących. Bo nieobce jest mi pragnienie ocalenia od zniszczenia i zagłady pięknych starych nagrobków. Jestem wdzięczna ludziom, którzy swój czas i energię oddają ratowaniu tych, czasem prawdziwych dzieł sztuki kamieniarskiej. Jestem wdzięczna za ich starania, bo sama nie mam czasu, a tym bardziej możliwości, by ocalać historię zaklętą w naszych nekropoliach.

Kamienie i ludzie

Reklama

Ludzie, którym należy się nasza wdzięczność, to choćby członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu, w skrócie SKOCK. Prezesem Stowarzyszenia jest Janusz Sobolewski, a w skład zarządu wchodzą: Wojciech Czerwiec, Waldemar Białousz, Tadeusz Frańczak oraz ks. Jerzy Dąbek. Czym zajmuje się Stowarzyszenie? Najkrócej rzecz ujmując – odnawianiem najcenniejszych sandomierskich grobowców. Fundusze na te kosztowne prace – kosztowne, bo zlecane profesjonalnym firmom – uzyskuje się z corocznych listopadowych kwest. Kwesta w 2013 r. przyniosła wynik ponad 16 tys. zł. (średni wynik kwest z ostatnich 5 lat to kwota ponad 15 tys. zł). Niebagatelne znaczenie ma też wsparcie od rozmaitych instytucji. Np. w bieżącym roku SKOCK otrzymał dotację z Urzędu Miasta, od Rady Izby Notarialnej w Krakowie i od Zarządu Oddziału PTTK.

– Wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, współorganizatorom kwesty składamy serdeczne podziękowania. Zachęcamy do podjęcia podobnego trudu w bieżącym roku, efekty tegorocznej zbiórki wpłyną na zakres prac w 2015 r. – wyjaśnia Prezes SKOCK.

Efekty działań

Janusz Sobolewski wyjaśnia, że w roku 2014, SKOCK za zgodą Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków postanowił odrestaurować 3 zabytkowe pomniki na cmentarzu katedralnym – nagrobek rodziny Bodulskich, nagrobek rejenta Zdzisława Dembskiego i nagrobek rodzinny Targowskich/Lewkowiczów. Wszystkie te XIX-wieczne obiekty o dużych walorach artystycznych, znajdujące się w sektorze III Cmentarza Katedralnego, były w złym stanie technicznym i wymagały niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich. Przeprowadziła je firma Andrzeja Zdyry z Zawoi. Efekt tych prac został później bardzo wysoko oceniony przez członków komisji ds. odbioru. Stowarzyszenie powierzyło tej samej firmie kompleksowy serwis 22 obiektów zabytkowych, odrestaurowanych w poprzednich latach oraz posadowienie piaskowcowej plinty na Cmentarzu św. Pawła (pod żeliwny nagrobek Konstantego Burzyńskiego, który w przyszłym roku powróci na cmentarz). Dzięki działalności SKOCK w latach 2009-14 zostało uratowanych 14 nagrobków oraz odnowiona brama główna Cmentarza Katedralnego, wykonano alejkę z kostki i objęto serwisem ponad 50 nagrobków.

Reklama

– To hojność i zaangażowanie Szanownych Państwa, odwiedzających sandomierskie nekropolie, pozwoliła na tak szeroki zakres prac i wysoką ocenę pracy SKOCK w ubiegłej kadencji. Mamy nadzieję, że ta tendencja zostanie utrzymana w najbliższych latach. Wiele jeszcze zostało do zrobienia. – akcentuje Janusz Sobolewski.

Pamięć i modlitwa

Przychodzimy na cmentarze po pamięć. Żeby pamiętać o człowieku i o modlitwie. A raczej o modlitwie za duszę człowieka. Bo tylko to realnie możemy mu ofiarować. Okazałe wieńce i wiązanki ze świeżych kwiatów, nawet światło zniczy – to dary, które docenią jedynie żyjący. Modlitwa przechodzi na drugą stronę, ma moc przynoszenia dobra w rejony dla nas, żyjących, niedostępne. Uświadomienie sobie tego faktu jest teraz najważniejsze.

2014-10-30 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na grobach leśników we Lwowie

Niedziela przemyska 45/2013, str. 1

[ TEMATY ]

renowacja

cmentarz

Archiwum RDLP w Krośnie

W dniach 21-22 października 10-osobowa delegacja leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przebywała z wizytą na Ukrainie. Poniedziałek spędzili we Lwowie, gdzie spotkali się z przedstawicielami lwowskiej dyrekcji lasów Ukrainy, a następnie na Cmentarzu Łyczakowskim uprzątnęli groby kilkunastu leśników. 22 października spotkali się z delegacją leśników ukraińskich z Nadleśnictwa Rawa Ruska. Organizatorem przedsięwzięcia był krośnieński oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję