Reklama

Kościół

Prymas: trzeba nam dziś wołać o pamięć i o szacunek dla wolności odzyskanej po latach zaborów

Jan Paweł II uczył, że wolność jest zawsze darem i zadaniem. Może trzeba nam dziś wołać o pamięć i o szacunek dla wolności odzyskanej po latach zaborów – powiedział w piątek w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył mszy świętej podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prymas zaznaczył, że budowa wspólnego ojczystego domu "nikogo nie wyklucza i nikomu nie odbiera prawa i możliwości istnienia i działania".

Podziel się cytatem

"Każdy ma w nim swoje własne miejsce. Każdy ma prawo i obowiązek go tworzyć. Wszyscy jesteśmy za siebie nawzajem odpowiedzialni i sobie potrzebni" – powiedział.

W homilii przywołał słowa błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że Bóg, wskrzeszając Polskę, "właśnie w tak przełomowych dla świata czasach prowadził nas przez krainę cudów".

"Bo czyż nie cudem było, że powalonych zostało trzech mocarzów, by mógł powstać związany Łazarz, od tylu lat w grobie leżący? A czyż to nie był cud, że Polska śmiercią blada jeszcze, słaba i odarta, Polska bez broni, bez sprzymierzeńców zwyciężyła sama jedna olbrzyma wschodniego (...)?" – mówił prymas słowami kard. Wyszyńskiego.

Reklama

Przypomniał też jego ostrzeżenie przed pychą, wyniosłością, targami, wzajemnym pomiataniem i lekceważeniem własnych zasług, wydzieraniem sobie tytułu do chwały.

Podziel się cytatem

"Może więc dziś, w kolejną rocznicę odzyskania niepodległości, trzeba nam wołać o pamięć i o szacunek dla odzyskanej po latach zaborów wolności. Pamiętać o odwadze i wysiłku naszych przodków, a także o wszystkich zmaganiach o wolność, która – jak wiemy – związana była w ciągu naszych dziejów z przelaną krwią w jej obronie i z wysiłkami wielu, by odzyskanej wolności ponownie nie stracić. Uczył nas bowiem święty Jan Paweł II, że wolność jest zawsze darem i zadaniem" – powiedział abp. Wojciech Polak.

Prymas zauważył, że w tym roku świętujemy rocznicę niepodległości w szczególnych warunkach.

Podziel się cytatem

Reklama

"Tak blisko nas, za naszą wschodnią granicą, kolejne już miesiące trwa wojna. Rosyjski okupant zabija ludzi i niszczy kraj naszych sąsiadów. Wobec uciekających z Ukrainy przed zniszczeniem i śmiercią otworzyliśmy nasze serca i domy" – powiedział.

Jak dodał, gdy mijają kolejne dni i miesiące, gdy nie widać końca rosyjskiej inwazji, trzeba nam wszystkim wytrwałości w tych działaniach.

"Trzeba też pomocy i wsparcia i ze strony państwa, i ze strony Europy. Ale trzeba też wzajemnej solidarności. Miarą wielkości każdego dojrzałego społeczeństwa jest dobrze zorganizowana troska o najsłabszych, o potrzebujących dziś naszej pomocy i wsparcia" – powiedział.

Jak podkreślił, troska o dobro wspólne nie przejawia się jedynie w zabiegach o samą stabilność gospodarczą państwa, ale wychodzić musi ku tym, którzy sami nie są i nie będą w stanie podołać pojawiającym się życiowym wyzwaniom.

"Nie uczynimy tego jednak i nie podołamy temu, gdy w naszym życiu społecznym dominować będzie krótkowzroczna perspektywa i partyjne wyrachowanie obliczone na zdobycie wyborców i wyeliminowanie politycznych przeciwników. Trzeba wysiłku nas wszystkich i rzetelności w działaniu" – podkreślił.

Reklama

Abp Wojciech Polak zaapelował, byśmy, dziękując dziś razem za niepodległość, prosili, by Pan pomnażał nasze siły w cierpliwym budowaniu i zagospodarowywaniu wspólnej wolności.

"Aby dał nam odpowiedzialność i odwagę wobec wyzwań, które napotykamy, aby udzielił nam roztropności i otwartości w podejmowanych decyzjach i działaniach, abyśmy prawdziwie mieli na oku nie tylko swoje własne sprawy, ale też i drugich, abyśmy z wdzięcznością budowali nasz wspólny dom, Polskę" – powiedział prymas. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

2022-11-11 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Święto Odzyskania Niepodległości

BPJG

W Narodowe Święto Niepodległości także na Jasnej Górze trwać będzie szczególna modlitwa za Polskę. W samo południe i tu w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”, paulini i pielgrzymi, odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Ołtarz Ojczyzny, jak mówi się o Kaplicy Matki Bożej, udekorowany jest biało-czerwonymi kwiatami, a wieża Jasnej Góry, już od 4 listopada, czyli dnia ogłoszenia tutaj w 1918 r. wolności, rozświetlona jest w barwach narodowych.

- Jasna Góra od początku swego istnienia bardzo mocno wpisana jest w historię naszego narodu. Zawsze staliśmy na straży naszej Ojczyzny poprzez modlitwę, ale kiedy trzeba było także przez przykład heroicznej walki i obrony tego świętego miejsca - przypomniał kustosz Jasnej Góry. O. Waldemar Pastusiak podkreślił, że dziś wsłuchani w głos bł. Prymasa Wyszyńskiego, który mówił, że po Bogu i Matce Najświętszej największa miłość należy się Polsce, paulini chcą duchowo wspierać tych wszystkich, którzy troszczą się o nasz kraj, a zwłaszcza nasze bezpieczeństwo. - Słowo „wojna” od 24 lutego nabrało innego znaczenia zwłaszcza dla młodego pokolenia. Widzimy wojnę za naszą granicą i bardzo ważne jest to, byśmy sobie wciąż na nowo uświadamiali czym jest wolność, która nie jest nam dana raz na zawsze, ale o którą musimy ciągle zabiegać i walczyć - powiedział kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję