Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Aby zachować pamięć

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Szkoły OO. Bernardynów

Jesienny listopad, jak co roku, skłania do refleksji. Rozpoczyna go czas wspominania zmarłych, tych bliskich, którzy odeszli, i tych znanych z widzenia, z mediów, ze słyszenia. Kilka dni później zaduma przeradza się w radość, gdyż możemy celebrować dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Te dwie okoliczności nie mogą zostać pominięte w życiu żadnej rodziny, jak i w życiu szkoły, dlatego uczniowie Szkół OO. Bernardynów w Łodzi i Wiączyniu Dolnym aktywnie włączają się do udziału w wydarzeniach upamiętniających listopadowe rocznice.

Dokładamy wielu starań, aby mogli być świadomymi uczestnikami lokalnych inicjatyw i poczuć odpowiedzialność za upamiętnianie historii naszej ojczyzny i tych, którzy ją współtworzyli. Tradycją Bernardyńskich Szkół w Łodzi jest aktywny udział społeczności w wolontariacie na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza. Zadanie to – w różnej formie (od sprzątania nagrobków po wsparcie kwesty) – realizujemy pod czujnym okiem Cezarego Pawlaka – nauczyciela historii w naszych szkołach, który jednocześnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Uczniowie naszej szkoły podstawowej w Wiączyniu Dolnym w tym samym czasie odwiedzają pobliski cmentarz wojenny, aby zapalić znicze w miejscu pochówku żołnierzy polskich walczących m.in. w Bitwie pod Łodzią z 1914 roku oraz zapomnianych mogił żołnierzy armii niemieckiej i rosyjskiej z czasów I wojny światowej. Wraz z delegacjami z innych łódzkich szkół uczniowie już po raz dziewiąty przeszli w Marszu Pamięci, aby pod pomnikiem Pękniętego Serca w Parku im. Szarych Szeregów oddać hołd dzieciom pomordowanym w niemieckim obozie koncentracyjnym przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Aby w pełni świadomie przeżyć to wydarzenie, kilka dni wcześniej Jolanta Sowińska-Gogacz – edukator Muzeum Dzieci Polskich – zarówno w Wiączyniu Dolnym, jak i w Łodzi przeprowadziła spotkania warsztatowe poświęcone historii jedynego w Europie obozu koncentracyjnego dla dzieci.

Reklama

Obecnie, obserwując dramatyczne wydarzenia, jakie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą, młode pokolenie utwierdza się w przekonaniu, że historia lubi się powtarzać. Jednocześnie wierzy, że sprawiedliwość dosięgnie agresora i zostanie rozliczony za wszystkie krzywdy. Wobec tych doświadczeń tym bardziej wartościowe staje się dla nas Narodowe Święto Niepodległości. Młodzież zaczyna odczuwać, że nie stanowi ono wyłącznie wspomnienia wydarzeń z 1918 roku.

Historia świętowania „11 listopada” na przestrzeni lat miało różnorodny charakter. Warto wspomnieć, że podczas II wojny światowej te obchody były wręcz zakazane. Mimo to obywatele starali się co roku celebrować to święto, biorąc udział w nabożeństwach, składając potajemnie nocą biało-czerwone wieńce w ważnych miejscach pamięci czy pisząc na murach hasła „Polska żyje!” czy „Jeszcze Polska nie zginęła”. W kontekście bieżących wydarzeń daje się odczuć nową wartość tego święta. Z tego powodu także w szkole wokół tej rocznicy są organizowane różne aktywności – oprócz szkolnych uroczystości włączamy się do akcji #SzkołaDoHymnu, aby o godzinie 11.11 dołączyć do ogólnopolskiego chóru śpiewającego razem „Mazurka Dąbrowskiego”, w młodszych klasach powstają kokardy narodowe oraz śpiewniki pieśni patriotycznych.

Przedstawiciele Publicznej Szkoły Podstawowej OO. Bernardynów w Wiączyniu Dolnym wzięli udział w gminnych obchodach tego święta i modlili się w Sanktuarium Maryjnym w Starych Skoszewach podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny. Radosne chwile przeplatają się z tymi przepełnionymi smutniejszą refleksją. Kształtują jednak postawę patriotyczną, dumę z życia w wolnym kraju i odpowiedzialność za swoich współbraci.

Zaangażowanie naszej społeczności szkolnej w tak wielu różnych wydarzeniach utwierdza w przekonaniu, iż wspólnie wychowujemy pokolenie świadomych i wartościowych Polaków.

2022-11-13 11:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rodzinny piknik jubileuszowy Domu Samotnej Matki

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Z okazji 30-lecia Domu Samotnej Matki w Łodzi oraz zbliżającego się Dnia Dziecka w niedzielę 29 maja w Ogrodach Geyera odbył się rodzinny piknik jubileuszowy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Byli więźniowie Auschwitz zaapelowali: nigdy więcej wojny!

2023-01-26 19:29

[ TEMATY ]

Auschwitz

wojna

więźniowie

PAP/Zbigniew Meissner

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Ocaleni z Zagłady: Maria Horl, Stefania Wernik i Grzegorz Tomaszewski podczas spotkania w budynku „Starego Teatru” w Oświęcimiu

Zwracamy się do wszystkich narodów świata: nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu, który niesie za sobą śmierć, ludobójstwo, zbrodnie, rzezie i zatracenie godności człowieka – zaapelowała była więźniarka Auschwitz Stefania Wernik.

Byli więźniowie w czwartek, w przeddzień 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyli w spotkaniu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu. Dzieli się swoimi świadectwami. Mówili też o traumie, która w nich tkwi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję