Reklama

Kościół

Jasna Góra: Rada Stała Episkopatu m.in. o synodzie i rozmowach z rządem

Dokument roboczy na kontynentalny etap synodu, przygotowanie listu duszpasterskiego o Janie Pawle II, omówienie zagadnień po spotkaniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, ale także odniesienie się do bieżących problemów, w tym do wczorajszego napadu na kierowcę biskupa - to tylko niektóre tematy podjęte przez Radę Stałą Episkopatu Polski, która obraduje na Jasnej Górze. Spotkanie odbywa się przed rozpoczynającymi się wieczorem dorocznymi rekolekcjami polskich biskupów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

Jasna Góra/Facebook

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu podkreślił, że przed lutowym europejskim etapem synodu, który odbędzie się w Pradze, konieczne jest zapoznanie się z dokumentem roboczym, który będzie punktem wyjścia do kolejnej dyskusji synodalnej. Dokument na kontynentalny etap procesu synodalnego został opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Jak podkreślono na wstępie, nie jest to podsumowanie ani tym bardziej dokument magisterium. Wymienia on jedynie te tematy, które pojawiły się w procesie synodalnym w poszczególnych krajach jako przejaw troski i nadziei Ludu Bożego.

Choć tematem synodu miała być synodalność, to jednak zakres zagadnień, którymi zajmowano się na szczeblu lokalnym, jest o wiele szerszy. Autorzy dokumentu podzielili je na pięć grup tematycznych: słuchanie, które staje się przyjęciem; bracia i siostry dla misji; jedność, udział i współodpowiedzialność; synodalność nabierająca kształtów oraz życie synodalne i liturgia.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podczas obrad nie zabraknie odniesień do bieżących spraw, w tym tak bolesnej, jaką jest wczorajszy atak na kierowcę krakowskiego biskupa pomocniczego Roberta Chrząszcza. Jego zdaniem, to zdarzenie pokazuje, jak mogą przekładać się nieustające ataki medialne na Kościół. - Jeżeli ktoś bez przerwy sieje zamęt i nie ma dnia, żeby dwie, trzy informacje nie przekazywał przeciwko Kościołowi, biskupom, lekcjom religii, to trudno się dziwić, że rzeczy mogą przybrać taki kształt - zauważył abp Gądecki.

Dodał, że w komunikacie końcowym biskupi będą chcieli pokazać wszystkie przypadki ataków na księży, które miały miejsce w ostatnim czasie. - Uważam, że wszystkie przypadki, w większym lub mniejszym stopniu, są jakoś powiązane z bezustannym atakiem, który przynajmniej lży Kościół i przyczynia się do zmniejszenia jego autorytetu, o co zresztą samym autorom tych medialnych napaści chodzi - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Podczas obrad omawiane są także zagadnienia po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, które po trzyletniej przerwie, odbyło się 7 listopada.

Abp Marek Jędraszewski, który z ramienia Episkopatu współprzewodniczy pracom tej komisji, wśród tematów wymienił pomoc uchodźcom z Ukrainy, w której Kościół w Polsce nie ustaje. Jak zauważył, przed nami zapewne niezwykle trudny etap wojny, związany z problemami, które niesie zima. - Musimy być przygotowani na kolejną falę uchodźców, na to, by nasze serca były równie otwarte jak wiosną tego roku - powiedział metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski zwrócił też uwagę na sprawy dotyczące nowych wyzwań duszpasterskich związanych z nauczaniem w szkole. - Chodzi o lepsze niż dotychczas „umocowanie” lekcji religii w systemie nauczania, ale też o to, by nie powstała rzeczywistość zachęcająca do tworzenia nowych pokoleń nihilistów, że normą jest sytuacja, w której uczeń nie musi wybierać ani religii ani etyki - powiedział wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Reklama

Obecnie religia i etyka nie są przedmiotami obowiązkowymi. Uczeń może brać udział w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również podczas roku szkolnego.

Hierarcha zauważył, że „poznawanie świata wartości religijnych i etycznych to element edukacji dzieci i młodzieży tak, jak to jest w większości krajów zachodnio-europejskich np. w Niemczech, gdzie nie ma możliwości zaznaczenia „nic” w miejsce etyki czy religii”.

Podziel się cytatem

Obrady Rady Stałej Episkopatu poprzedzają doroczne rekolekcje polskich biskupów. Dni skupienia odbywać się będą pod hasłem: „Wypłyń na głębię. O apostole Piotrze i jego wierze”, a poprowadzi je ks. prof. Waldemar Turek, z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

2022-11-14 17:58

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

tydzień biblijny

Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Karol Porwich/Niedziela

Główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbyły się także na Jasnej Górze. W uroczystych celebracjach udział wzięli zaproszeni lektorzy, a wśród nich przedstawiciele służb medycznych walczący z koronawirusem. - Ewangelia jest duchowym tlenem w zmaganiach ze światem, fałszywymi ideami, w walce z pandemią, rozpaczą i cierpieniem - przypominano.

- Jednoczenie Polaków wokół Biblii to przypomnienie o zobowiązaniach chrzcielnych sprzed 1055 lat i programu Wielkiej Nowenny Prymasa Wyszyńskiego o wierności Kościołowi i Ewangelii - powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję