Reklama

Inauguracja i jubileusz

xHZ
Edycja warszawska (st.) 42/2002

Już po raz trzeci na warszawskim Tarchominie odbyła się 30 września inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Mszy św. przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski - bp Kazimierz Romaniuk. W koncelebrze uczestniczyli również: ks. inf. Lucjan Święszkowski, wychowawcy i kadra naukowa seminarium oraz księża dziekani z całej diecezji. Gośćmi honorowymi spotkania byli: sekretarz Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie - ks. dr Piotr Klimek i przedstawiciele seminariów duchownych z archidiecezji warszawskiej, diecezji łowickiej i seminarium pallotyńskiego w Ołtarzewie.
- Bóg nie skąpi nam swojej łaski - mówił na początku Mszy św. rektor seminarium - ks. dr Wacław Madej. Jednym z wielu przejawów tej łaski jest liczba nowych powołań. Na pierwszy rok studiów zgłosiło się w tym roku 31 kandydatów. Do inauguracji dotrwało 29. W większości pochodzą z diecezji warszawsko-praskiej, z wyjątkiem czterech z diecezji siedleckiej, trzech z drohiczyńskiej i jednego z zielonogórsko-gorzowskiej.
Na wszystkich sześciu rocznikach do kapłaństwa w diecezji warszawsko-praskiej przygotowuje się 98 alumnów. Wraz z nimi w praskim seminarium studiują bracia z zakonu Ojców Kombonianów.
W homilii bp Romaniuk nawiązał do czytań mszalnych. Powiedział, że Księga Hioba przedstawia człowieka wobec próby wiary. - Hiob wyszedł z niej zwycięsko, bo miał mocno ustawioną hierarchię wartości - mówił Ksiądz Biskup. - Być uczniem Chrystusa to wiedzieć, co jest w życiu ważne - konkludował. Bp Romaniuk stwierdził również, że między tymi, którzy rozpoczynają studia seminaryjne, i tymi, którzy je kończą, są co najmniej dwa podobieństwa. - Jedni nie wiedzą, co ich czeka przez 6 lat studiów, drudzy nie wiedzą, gdzie znajdą się na parafiach i kto im będzie szefował - wyjaśnił Kaznodzieja.
Wykład inauguracyjny na temat Interpretacja jako potencjalne źródło dezinformacji w budowaniu teorii naukowych wygłosił ks. dr Jarosław Kukowski. W swoich analizach oparł się na przykładach interpretacji faktów historycznych z czasów II wojny światowej.
Na zakończenie uroczystości ks. dr Piotr Kilimek wręczył bp. Kazimierzowi Romaniukowi własnoręcznie przygotowany do druku pierwszy numer Roczników Teologicznych Warszawsko-Praskich, zatytułowany: Kamieniem węgielnym jest Chrystus. "Jest to - czytamy na pierwszej stronie - księga pamiątkowa dla uczczenia 75. rocznicy urodzin bp. Kazimierza Romaniuka". Na publikację złożyło się 17 artykułów naukowych autorstwa wykładowców warszawsko-praskiego seminarium i przedstawicieli innych ośrodków naukowych w Polsce.

Ks. Grzegorz Wiśniewski krajowym moderatorem Eucharystycznego Ruchu Młodych w Polsce

2019-07-18 18:00

ks.sk / Katowice (KAI)

W liście skierowanym do metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski informuje, że ks. Grzegorz Wiśniewski został nominowany na narodowego dyrektora Eucharystycznego Ruchu Młodych.

ermpolska.pl

- Ufam, że ks. Wiśniewski podejmie powierzoną sobie funkcję z zasłuchaniem w Słowo Boże, dynamizmem apostolskim i śląską pracowitością – pisze abp Gądecki.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest częścią Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy (Apostolstwa Modlitwy). Opiera się na duchowości czerpiącej z kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

– Głębokie życie duchowe wzorowane na Sercu Jezusa, głębokie doświadczenie Eucharystii oraz adoracji oraz służba misji Kościoła to istota Eucharystycznego Ruchu Młodych – napisał do ks. Wiśniewskiego ks. Frederic Fornos SJ, międzynarodowy dyrektor Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy oraz ERM.

Eucharystyczny Ruch Młodych jest młodzieżową gałęzią Apostolstwa Modlitwy. Został odnowiony dekadę temu, aby duchowe skarby Kościoła trafiały do jak największej ilości osób, zwłaszcza młodych. Aktualnie Ruch jest obecny w 56 krajach na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sarah sprzeciwia się przeciwstawianiu go papieżowi

2019-07-19 21:00

pb (KAI/romereports.com) / Watykan

Jestem wierny papieżowi, choć niektórzy próbują nas sobie przeciwstawić - mówi kard. Robert Sarah. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 20 lipca obchodzi 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Bożena Sztajner/Niedziela

W rozmowie z portalem Rome Reports pochodzący z Gwinei hierarcha wspomina, że jego powołanie zaczęło się, gdy zobaczył misjonarzy modlących się jeszcze przed świtem.

- Gdy byłem małym chłopcem pytałem sam siebie: „Co ci ludzie robią w ciszy, w ciemnościach?”, bo w mojej wiosce nie było elektryczności. Myślałem: „Na pewno mówią do kogoś, kogo widzą i znają”. A kiedy jeden z nich zapytał mnie: „Czy chcesz pójść do seminarium”, nie wiedziałem, co to jest. Zapytałem: „Co tam robicie?”. Powiedział: „Idziesz tam, żeby stać się taki, jak my”. Zgodziłem się. Chciałem spotkać tę Osobę, którą widzieli w ciszy i ciemnościach kaplicy - opowiada kard. Sarah.

Choć minęło tyle lat, wciąż pamięta oddanie tych misjonarzy, którzy przyjechali do Afryki. - Przyjechali nie po to, żeby coś zyskać, ale żeby nam służyć, żeby nas zbawić, tak jak Chrystus nie przyszedł, żeby zyskać, ale żeby oddać swe życie. Oddali swoje życie, a niektórzy umarli bardzo młodo. Dla mnie bycie księdzem jest naśladowaniem tych misjonarzy, którzy przekazali mi swą wiarę. Chcę być taki, jak oni - podkreśla prefekt watykańskiej kongregacji, zajmującej się kwestiami liturgicznymi.

W Watykanie pracuje on od 2001 r. u boku Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Smutkiem napawa go to, że bywa przedstawiany jako oponent obecnego papieża. - Zachowuję spokój, bo jestem lojalny wobec papieża. Nie mogą zacytować słowa, zdania, gestu, którym sprzeciwiam się papieżowi. To niedorzeczne. Służę Kościołowi, Ojcu Świętemu, Bogu. To wystarczy - zapewnia afrykański purpurat.

Przestrzega, że są ludzie, którzy „piszą takie rzeczy, żeby wykreować opozycję przeciwko Ojcu Świętemu wśród biskupów albo kardynałów”. - Nie możemy wpaść w tę pułapkę - mówi kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem