Reklama

Aspekty

Znak nadziei i entuzjazmu

Mszą świętą 20 listopada w kościele pw. św. Urbana I w Zielonej Górze zakończył się II Synod Młodych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

[ TEMATY ]

Zielona Góra

młodzież

II Synod Młodych

Katarzyna Krawcewicz

Młodzież przez trzy dni pochylała się nad swoim doświadczeniem Kościoła, stosownie do hasła synodu „Kościół – tu jestem”. Swoje spostrzeżenia uczestnicy przedstawili biskupowi Tadeuszowi Lityńskiemu. Napiszą również listy – do młodych i do duszpasterzy.

Podczas Eucharystii kończącej synod homilię wygłosił ks. Mariusz Jagielski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. – Dlaczego jestem w Kościele? Wielu z nas nosi w sobie to pytanie – mówił. - Wydaje się, że nie można być gdzieś u siebie, jeśli nie jest się słuchanym. Ja jestem w Kościele dlatego, że zostałem tu wysłuchany. Tam, gdzie jesteś wysłuchany, tam jesteś u siebie. A jeśli nie jesteś wysłuchany, to nawet jeśli ci powiedzą, że jesteś u siebie, to sam stwierdzisz, że to nie jest twoje miejsce.

Bp Tadeusz Lityński wręczył reprezentantom uczestników II Synodu Młodych specjalne posłania. – Nie lękajcie się pójść za Chrystusem. Waszą młodością wyciśnijcie na drogach naszej diecezji znak nadziei i entuzjazmu – powiedział.

Na zakończenie Mszy świętej przyszedł czas podziękowań. - Cieszymy się, że ksiądz biskup nas wysłuchał. Że wysłuchał tego, co kochamy, co nas boli. Dzięki temu zobaczyliśmy, że ksiądz biskup jest bardzo na nas, młodych, otwarty. Dziękujemy za ten czas wsłuchiwania się w nas – powiedziała Tamara Murzyńska, jedna z organizatorek synodu.

Uczestnicy synodu liczą na to, że ich głos poniesie się szerzej. - Dziękuję wam za to, co przez ten czas daliście Kościołowi – powiedział ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. – Daliście wiele nie tylko sobie nawzajem, ale też nam, mam tu na myśli księży. Dla nas to też jest wielka sprawa. To, co wyście wypowiedzieli, co przekazaliście z waszego serca – bardzo chciałbym, żeby to posłużyło szerzej. Żeby to nie był zamknięty synod, ale żeby to był nowy początek, nowy ogień.

Reklama

O II Synodzie Młodych będziemy pisać również w papierowym wydaniu Niedzieli. Zapraszamy do galerii zdjęć.

2022-11-20 17:42

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Księże, jesteś potrzebny

2023-01-11 07:43

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 3/2023, str. I

[ TEMATY ]

II Synod Młodych

Maciej Krawcewicz

II Synod Młodych naszej diecezji odbył się w listopadzie ubiegłego roku

II Synod Młodych naszej diecezji odbył się w listopadzie ubiegłego roku

Jednym z owoców II Synodu Młodych naszej diecezji był list od młodzieży do księży. Został on rozesłany do wszystkich kapłanów, którzy pracują na naszym terenie.

Nie chcieliśmy, żeby było tak, że o czymś sobie pogadaliśmy na synodzie, a wie o tym tylko mała grupa księży, która w nim uczestniczyła. Dlatego właśnie powstał ten list – wyjaśnia ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży. – Nie chodzi o to, że teraz każdy ksiądz będzie się musiał ustosunkować do tego listu, chociaż jeśli ktoś będzie chciał na niego odpisać, to się bardzo ucieszymy. Przede wszystkim jednak mamy nadzieję, że dla księży będzie to okazja do osobistej refleksji i do zapoznania się z głosem młodego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

W homilii Prymas Polski podkreślił, że podczas sesji prelegenci będą pochylać się nad ludzkim i duchowym wymiarem etapu propedeutycznego. - Jak zapisaliśmy we wskazaniach dotyczących programu formacyjnego na etapie propedeutycznym, „na drodze całego tego etapu konieczne jest ukierunkowanie działań wychowawczych na dwa zasadnicze cele: podjęcie metodycznej i systematycznej formacji ludzkiej na podstawie kompetentnego i wnikliwego rozeznania wychowawczego, a zarazem położenie właściwych fundamentów dla życia duchowego, co oznacza przyjęcie wiary w Jezusa Chrystusa” – zaznaczył abp Wojciech Polak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję