Reklama

Z ambasady Japonii w Polsce

Dzięki uprzejmości ambasadora Japonii w Polsce pana Ryuichi Tanabe możemy przedstawić naszym Czytelnikom japońskiego rzeźbiarza. Jest to Nobuyuki Okumura - autor m.in. popiersia Jana Pawła II, ofiarowanego Watykanowi.
Nobuyuki Okumura urodził się w Tokio w 1953 r. Studiował rzeźbę w swoim rodzinnym mieście, a następnie we Włoszech, dokąd przeniósł się na stałe w 1985 r. Miał wiele wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień.
Popiersie Jana Pawła II, które podarował Papieżowi w październiku 2003 r. z okazji 25-lecia pontyfikatu, znajduje się w Watykanie. Poniżej publikujemy list, który Redaktor Naczelny „Niedzieli” otrzymał od Ambasadora Japonii w Polsce.

Embassy of Japan
Warsaw
Warszawa, 31 lipca 2008 r.

Ks. Ireneusz Skubiś, Redaktor Naczelny „Niedzieli”
ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa

Szanowny Księże Redaktorze!
Mam przyjemność i zaszczyt przedstawić osobę japońskiego artysty rzeźbiarza Okumury Nobuyukiego, który wykonał i podarował Watykanowi dwie rzeźby z brązu, przedstawiające Papieża Jana Pawła II i obecnego Papieża Benedykta XVI. (...)
We współczesnej rzeźbie dominuje sztuka abstrakcyjna, Nobuyuki Okumura pozostaje jednak wierny rzeźbie figuratywnej i jest jednym z nielicznych - nawet we Włoszech - artystów, którzy kontynuują tradycyjną, znaną od czasów starożytnej Grecji i Rzymu, sztukę tworzenia rzeźb z brązu metodą wosku traconego (Lost Wax Method).
Artysta mieszka i pracuje we Włoszech. W 2003 r. wykonał pierwsze popiersie Jana Pawła II. Rzeźbę tę w październiku tego samego roku, z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II, przekazał Papieżowi w darze podczas audiencji generalnej. Popiersia papieży wychodziły spod dłuta najwybitniejszych rzeźbiarzy włoskich kolejnych epok, takich jak: Donatello, Michał Anioł, Bernini, Canova, Manzu czy El Greco. Latem 2006 r. podjęta została decyzja, że popiersie Jana Pawła II autorstwa Okumury Nobuyukiego stanie w sercu Watykanu, obok rzeźby Berniniego.
Japonię i Polskę tradycyjnie łączą bardzo dobre kontakty. W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 90-lecia nawiązania stosunków państwowych między naszymi krajami. Z roku na rok rosną w Polsce japońskie inwestycje, obecnie funkcjonuje tu już ok. 200 japońskich przedsiębiorstw, w tym 60 produkcyjnych, które tworzą wiele nowych miejsc pracy i znacząco przyczyniają się do rozwoju polskiego eksportu. Jestem głęboko przekonany, że stosunki między naszymi krajami będą się nadal zacieśniały i myślę, że kontakt z Papieżem Janem Pawłem II za sprawą twórczości japońskiego artysty wpisuje się pięknie na karty historii stosunków przyjaźni i współpracy między Japonią a Polską.

Reklama

Z wyrazami wysokiego poważania

Ryuichi Tanabe, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej

PS
Do listu dołączona jest nota biograficzna japońskiego artysty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby wiernych na Mszy św.

2020-04-03 12:26

[ TEMATY ]

Kościół

policja

wikimedia.org

W związku ze zbyt dużą liczbą wiernych, którzy uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w Ostrem na Żywiecczyźnie interweniowała policja. Do zdarzenia doszło 2 kwietnia podczas wieczornej liturgii – potwierdziła rzecznik żywieckiej policji asp. szt. Mirosława Piątek.

Z relacji oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu wynika, że policjanci przybyli do kościoła w wyniku anonimowego zgłoszenia o tym, że w świątyni zgromadziło się zbyt dużo wiernych – 16 osób i ksiądz. Ponieważ w liturgii, zgodnie z obowiązującymi w czasie epidemii przepisami, może przebywać maksymalnie pięć osób, część uczestników modlitwy musiała opuścić świątynię. Wierni zostali poproszeni przez kościelnego o zastosowanie się do zaleceń, po czym Msza św. została dokończona.

O sprawie ma zostać poinformowany Sanepid. Może on wszcząć postępowanie administracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej drukują przyłbice ochronne dla szpitali

2020-04-06 17:13

[ TEMATY ]

koronawirus

fb.com/politechnikaczestochowska

W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracuję nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie powstaje w laboratoriach kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem.

Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję