Reklama

Niedziela Świdnicka

Doboszowice. Święty, który podbił serca wiernych

Wiele osób, zwłaszcza w grudniu, identyfikuje się z popularnym świętym od prezentów. Są jednak parafie, gdzie św. Mikołajowi oddawana jest prawdziwa cześć.

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

bp Adam Bałabuch

Doboszowice

ks. Wojciech Drab

Stanisław Bałabuch

Biskup pomocniczy w asyście proboszcza i kapłanów z dekanatu

Biskup pomocniczy w asyście proboszcza i kapłanów z dekanatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jedną z takich wspólnot 6 grudnia odwiedził bp Adam Bałabuch, odpowiadając na zaproszenie księdza proboszcza Wojciecha Draba, który nie tylko troszczy się o parafię św. Mikołaja w Doboszowicach w dekanacie Kamieniec-Ząbkowicki, ale i pełni w diecezji ważną posługę egzorcysty.

- Św. Mikołaja żyjącego na przełomie III i IV wieku można nazwać człowiekiem posłanym na wzór 72 uczniów Jezusa, którego miłość przynaglała do dzielenia się Ewangelią i czynienia płynącego z niej dobra. Wybrany na biskupa miasta Miry podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Cuda, które czynił, przysparzały mu większej jeszcze chwały. Diecezją zarządzał z wielką troską i wiarą. Tam właśnie zasłynął swą świętością, zapałem i cudami – mówił w homilii bp Bałabuch.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił również, że o popularności św. Mikołaja jeszcze dzisiaj świadczy piękny zwyczaj przebierania ludzi za św. Mikołaja i rozdawanie dzieciom prezentów. - Czynimy to na pamiątkę dobroci świętego, który starał się skrycie pomagać potrzebującym – wyjaśniał, zachęcając przybyłych na uroczystość odpustową parafian i gości do czynienia dobra, na wzór św. Mikołaja, nie tylko raz w roku, ale na co dzień, mając głęboką wrażliwość na ludzi znajdujących się w potrzebie.

Przedłużeniem świętowania w kościele była wspólna biesiada, którą przygotowali mieszkańcy Doboszowic.

2022-12-06 21:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bałabuch: liturgia i ambona nie są miejscem do przemów polityków

[ TEMATY ]

liturgia

bp Adam Bałabuch

BOŻENA SZTAJNER

Jeśli jest faktyczna potrzeba, aby politycy zabrali głos w miejscu świętym, należy zadbać, aby odbyło się to poza obrzędem liturgicznym i z przygotowanego miejsca poza prezbiterium (nie z ambony) - mówi w rozmowie z KAI bp Adam Bałabuch, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Bp Adam Bałabuch: - W 2017 roku, podczas 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, przyjęto wskazania dotyczące homilii mszalnej, które zostały przygotowane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest w nich punkt dotyczący właśnie możliwości głoszenia homilii przez niekatolickich duchownych. Wyraźnie sformułowano stanowisko, że w czasie Eucharystii homilię mogą głosić tylko katoliccy duchowni. Wynika ono z watykańskiego Dyrektorium ekumenicznego z 1993 r., gdzie wyjaśnia się, iż zastrzeżenie homilii kapłanowi i diakonowi jest związane z przedstawieniem tajemnic wiary i norm życia chrześcijańskiego zgodnie z nauką tradycji katolickiej. Dlatego też celem zachowania tej zasady wyjaśnianie słowa Bożego w duchu tradycji Kościoła katolickiego rezerwuje się podczas Mszy Świętej szafarzowi katolickiemu.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Ksiądz Mirosław Ratajczak urodził się w 18 sierpnia 1943 roku w Jabłonnej [Archidiecezja Poznańska]. Święcenia kapłańskie z rąk bpa Andrzeja Wronki przyjął 24 czerwca 1966 roku w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Po święceniach kapłańskich został skierowany do parafii pw. św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

[ TEMATY ]

Anna Dymna

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

"Od ponad półwiecza Anna Dymna wyraziście wpisuje się w społeczno-kulturalny krajobraz Krakowa. Dzieje się tak nie tylko za sprawą tworzonych przez nią wybitnych ról teatralnych i filmowych. Anna Dymna to również jedna z najbardziej cenionych postaci działalności dobroczynnej w naszym mieście, regionie i kraju" – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję