Reklama

Rok św. Pawła w „Niedzieli”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteśmy w Roku św. Pawła. Mówiąc: „jesteśmy”, mam na myśli naszą redakcyjną pracę związaną z ewangelizacją, w tym roku szczególnie pod znakiem św. Pawła. Sięgając głębiej, zauważymy, że to zadanie zlecił Kościołowi sam Chrystus w słowach przytoczonych przez św. Mateusza: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody...” (28, 19). Wszyscy ochrzczeni są zatem zobowiązani do głoszenia Chrystusa. Ale żeby głosić Chrystusa, trzeba Go poznać i umiłować, trzeba być uskrzydlonym Jego nauką i pragnąć prawdziwego szczęścia dla wszystkich - królestwa Bożego. Oczywiście, bardzo ważne są te najzwyczajniejsze sprawy dotyczące naszego utrzymania, zdrowia, wykształcenia dzieci, ale jeszcze ważniejsze jest to, co mieści się w sercu człowieka, co stanowi o sensie naszego życia.
Dla św. Pawła sensem życia stało się niesienie ludziom Chrystusa. Nie było tak od początku. Wiemy, że św. Paweł to dawny Szaweł, który prześladował chrześcijan, który - gdy zabijano Szczepana, pilnował jego szat, który siał spustoszenie wśród chrześcijan. I oto Szaweł olśniony światłem Chrystusa, otworzył oczy, i odtąd kroczy już jako człowiek Ewangelii, człowiek, którego serce wypełniają już inne treści. Musiało to budzić zaskoczenie. O tym, że taka postawa okazała się zwycięska - mimo tylu przeszkód, z jakimi musiał się zmierzyć, a w końcu męczeńskiej śmierci - świadczy choćby obecny rok związany z 2000. rocznicą urodzin tego Apostoła Narodów, który na zawsze wpisał się w historię chrześcijaństwa i Kościoła.
Włączamy się więc, jak tylko możemy najlepiej, w ewangelizację, która w tym roku odbywa się pod znakiem tego Świętego - Świętego tak bardzo barwnego, o bardzo ciekawym życiorysie, tak gorliwego w działaniu dla Chrystusa i żarliwego w miłości do Niego - pragnąc, by nasi Czytelnicy jeszcze bardziej otworzyli się na Chrystusa.
Zaraz na początku Roku św. Pawła wydaliśmy więc niewielki album pt. „Święty Paweł. Apostoł Narodów”, przybliżający postać i miejsca związane z życiem Apostoła. Z poprzednim, 45. numerem „Niedzieli” ukazał się kolejny albumik - „Święty Paweł. Posłał mnie Pan, abym głosił Ewangelię”, w którym obok pięknych zdjęć, wykonanych przez naszych redaktorów, mamy także nauczanie św. Pawła. Serdecznie zachęcam nie tylko do nabywania tych niewielkich, lecz pięknych wydawnictw, ale także do studiowania nauczania Apostoła, który objawia nam Chrystusa i Jego misję na ziemi.
Polecamy także refleksje na temat św. Pawła zawarte w książeczce „Krocząc za św. Pawłem”. W druku jest też większy album, pt. „Za Świętym Pawłem ku Chrystusowi”, bogaty w piękne fotografie oraz wybrane treści nauczania Pawłowego. Album będzie w sprzedaży jeszcze w listopadzie. W opracowaniu jest również „grecki” album o św. Pawle, koncentrujący się na pobycie Apostoła na europejskich terenach Imperium Rzymskiego, gdzie posługiwano się językiem greckim - język ten jest także językiem Ewangelii, również Listy św. Pawła są pisane w języku greckim. W tym albumie spotkamy się też z bardzo ciekawą poezją, opartą na tekstach św. Pawła. Piękne teksty o. Bartłomieja Józefa Kucharskiego, karmelity, nawiązują do kultury helleńskiej, na której opierało się także chrześcijaństwo.
Mówiąc dzisiaj o tym wszystkim, chciałbym zaprosić naszych Czytelników do pochylenia się nad postacią św. Pawła. „Niedziela” chce służyć nie tylko tekstami o nim na swoich łamach, ale również propozycjami wydawniczymi, które mogą ubogacić nasze życie, pogłębić naszą wiarę i przynależność do chrześcijaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jego ołtarzyki są w każdym domu

Niedziela łódzka 30/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Szarbel

Tomasz Kopytowski

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Chodzi o św. Szarbela Makhloufa, który szczególnie czczony jest w Libanie.

W poniedziałkowy poranek zatrzymaliśmy się na parkingu przed maronickim monastyrem w niewielkiej miejscowości Annaya położonej 55 km na północ od Bejrutu, stolicy Libanu. To tu znajdują się relikwie św. Szarbela Makhloufa – mnicha i pustelnika, pierwszego świętego ze Wschodu, który czczony jest w Kościele katolickim. Grób św. Szarbela to miejsce obowiązkowe na pielgrzymim szlaku przybywających do Libanu.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze zbrodnią dokonaną przez księdza

2025-07-26 19:01

[ TEMATY ]

komunikat

BP KEP

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas zwrócił się do Stolicy Apostolskiej z wnioskiem o wymierzenie najwyższej kary przewidzianej w prawie kanonicznym dla duchownego - wydalenia ze stanu kapłańskiego, a we wszystkich kościołach archidiecezji zostanie odprawione nabożeństwo ekspiacyjne - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Archidiecezji Warszawskiej.

Przeczytaj także: Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że jeden z moich księży brutalnie zamordował człowieka
CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah do Francuzów: Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami!

2025-07-28 06:21

[ TEMATY ]

Francja

kard. Robert Sarah

zrzut ekranu

„Nie profanujcie Francji swoimi barbarzyńskimi i nieludzkimi prawami, które głoszą śmierć, podczas gdy Bóg chce życia” – powiedział do Francuzów 26 lipca w sanktuarium Sainte-Anne-d'Auray w Bretanii kardynał Robert Sarah. Papieski wysłannik przewodniczył obchodom 400. rocznicę objawień św. Anny w trzecim pod względem liczby przybywających pielgrzymów francuskim sanktuarium.

W obecności około 30 tys. wiernych były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomniał, że Pan Bóg poprzez objawienie św. Anny chciał, aby ten skrawek Francji, był miejscem świętym. „Wybrał to miejsce, aby być tu czczony. Pragnął nam powiedzieć, że Bóg jest pierwszy, że chwała Boża poprzedza nas i nie należy do nas. Bóg stworzył nas z bezinteresownej miłości, całe stworzenie jest dziełem Jego rąk, darmowym darem Jego miłości” – stwierdził kaznodzieja. Podkreślił, iż oddawanie chwały Bogu nie jest opcjonalnym wyborem, lecz obowiązkiem, koniecznością. Bardzo ważne jest, abyśmy ponownie uświadomili sobie tę prawdę – powiedział kard. Sarah.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję