Reklama

Niedziela Łódzka

Jego ołtarzyki są w każdym domu

Chodzi o św. Szarbela Makhloufa, który szczególnie czczony jest w Libanie.

Niedziela łódzka 30/2021, str. VI

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Szarbel

Tomasz Kopytowski

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

Annaya – trumna z ciałem św. Szarbela

W poniedziałkowy poranek zatrzymaliśmy się na parkingu przed maronickim monastyrem w niewielkiej miejscowości Annaya położonej 55 km na północ od Bejrutu, stolicy Libanu. To tu znajdują się relikwie św. Szarbela Makhloufa – mnicha i pustelnika, pierwszego świętego ze Wschodu, który czczony jest w Kościele katolickim. Grób św. Szarbela to miejsce obowiązkowe na pielgrzymim szlaku przybywających do Libanu.

Tak też było z nami, przedstawicielami Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenia Dom Wschodni – Domus Orientalis. Pojechaliśmy w połowie czerwca do Libanu, żeby odwiedzić miejsca, które odnowione zostały dzięki wsparciu, jakiego mieszkańcom Bejrutu, poszkodowanym w wyniku eksplozji w porcie 4 sierpnia 2020 r., udzielili wierni archidiecezji łódzkiej. Do prowadzonej wówczas zbiórki dołączyli również darczyńcy poznańskiej Caritas i wiele osób z Polski. Odwiedziliśmy w Annaya 2 miejsca: klasztor, w którym przez 16 lat mieszkał św. Szarbel i położoną wyżej w górach pustelnię, gdzie spędził w samotności ostatnie 23 lata swojego życia. Uderzyła nas niezwykła prostota tego miejsca, panująca wokół cisza i piękno otaczającej przyrody.

Święty Szarbel znany jest mieszkańcom ziemi łódzkiej. W wielu świątyniach naszej diecezji odbywają się nabożeństwa ku jego czci. Szarbel jest orędownikiem w różnych trudnych sprawach, które nas dotykają. Jak ważny jest dla ludzi, widzieliśmy, będąc w Libanie. Figurę lub wizerunek świętego spotykaliśmy niemal na każdym kroku: na skrzyżowaniu ulic, w przydrożnych kapliczkach, przy wejściu do wielu domów prywatnych, kamienic, a nawet dużych bloków mieszkalnych. Ołtarzyki ze św. Szarbelem widzieliśmy w każdym domu, który odwiedziliśmy. Imię świętego nosi większość poznanych przez nas chłopców.

Wiemy, że Szarbel jest świętym, który codziennie jest wzywany w coraz trudniejszej dla Libańczyków sytuacji, jaką przeżywają wskutek pogłębiającego się kryzysu. Wybuch w bejruckim porcie pogorszył tylko i tak już trudne ich położenie. Według ostatniego raportu Banku Światowego Liban jest dotknięty najpoważniejszym kryzysem gospodarczym w swojej historii. Kraj przygnieciony jest biedą i skutkami pandemii COVID-19. Ponad połowa mieszkańców Libanu żyje poniżej granicy ubóstwa, rośnie bezrobocie, a ludzie mają trudności z dostępem do podstawowych świadczeń, w tym opieki zdrowotnej. Na to wszystko nakłada się brak woli politycznej do stworzenia nowego rządu i przeprowadzenia niezbędnych reform. Libańczycy są na skraju wytrzymałości. To, co nadal w nich silne, to wiara, więc zawierzają swoje sprawy Bogu, wzywając wstawiennictwa św. Szarbela.

Reklama

Nie mogliśmy nie klęknąć przy jego grobie, żeby prosić w ich intencjach. To równie ważny obowiązek jak pomoc materialna, którą powinniśmy kontynuować.

„Święty Szarbel – jak mówił papież Paweł VI podczas beatyfikacji 5 grudnia 1965 r. – jest znakiem zjednoczenia, jakie istnieje między chrześcijanami całego świata. Jego przykład i wstawiennictwo są dzisiaj bardziej konieczne, niż były kiedykolwiek”. Jakże aktualne są te słowa po ponad 50 latach. To zjednoczenie w modlitwie i geście pomocy jest niezwykle potrzebne dzisiaj mieszkańcom Libanu. Temu zjednoczeniu niech patronuje św. Szarbel, wzór pokory, wytrwałej modlitwy, praktykowania cnót ukrytych i umartwiania siebie, wzór zapału, który nigdy nie gaśnie.

W Kościele w Polsce liturgiczne wspomnienie dowolne św. Szarbela Makhloufa, prezbitera, przypada 28 lipca.

2021-07-20 10:24

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Charbel: pochówek libańskiego mnicha i pielgrzymowanie do jego grobu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Ks. Paweł Białek

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

Grób św. Charbela w Annaya w Libanie

W święta Bożego Narodzenia 1898 roku około ósmej rano z zasypanego śniegiem eremu wyruszył niewielki orszak. Ciało Charbela, ułożone na prostych noszach, niesiono w kierunku klasztoru św. Marona.

Zgodnie z obyczajem pustelnik miał odsłoniętą twarz, ręce ułożone na znak krzyża, a na piersiach krucyfiks. W klasztorze zebrali się mnisi i wierni z pobliskich wiosek. Na pewien czas wystawiono ciało przyszłego świętego w klasztornym kościele. Pochowano go w podziemiach konwentu, po jego wschodniej stronie. Od chwili pochówku wokół grobu świętego mnicha zaczęły zachodzić niezwykłe zjawiska. Sprawiły one, że poczęli do niego pielgrzymować licznie wierni, którzy za życia spotkali mnicha lub słyszeli o nim, ale nie dane im było go spotkać. Nocą po pogrzebie Charbela wielu mieszkańców okolic klasztoru widziało światło, które pulsowało w miejscu pochówku eremity.

CZYTAJ DALEJ

Św. Klara – patronka dziennikarzy i pracowników TV

[ TEMATY ]

św. Klara

"Głos Ojca Pio"

Św. Klarę z Asyżu, mistyczkę i założycielkę kontemplacyjnego zakonu klarysek, Kościół katolicki wspomina 11 sierpnia. Wraz ze św. Franciszkiem dała ona początek wielkiej rodzinie zakonu franciszkańskiego. Oboje byli niezrównanym przykładem duchowej przyjaźni i radykalnie ewangelicznego życia. Święta jest patronką dziennikarzy i pracowników telewizji.

Św. Klara urodziła się w 1194 r. w zamożnej rodzinie mieszczańskiej. Rodzice kilkakrotnie próbowali wydać ją za mąż, ale Klara zafascynowana przykładem św. Franciszka, chciała prowadzić życie podobne jak on. Mając 17 lat uciekła z domu i z rąk św. Franciszka przyjęła zgrzebny habit zakonny. Wkrótce dołączyło do niej kilka innych kobiet. Razem utworzyły przy kościele św. Damiana pierwszy klasztor, którego przełożoną została Klara.

CZYTAJ DALEJ

Odessa: 15 sierpnia obraz Matki Bożej zostanie ukoronowany koronami papieskimi

2022-08-11 20:39

[ TEMATY ]

Matka Boża

katedra

koronacja

Odessa

Wikipedia

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Odessie

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obraz Matki Bożej znajdujący się w ołtarzu głównym katedry w Odessie zostanie ukoronowany papieskimi koronami, które 3 sierpnia w Watykanie pobłogosławił papież Franciszek.

Koronacja odbędzie się 15 sierpnia podczas wieczornej Mszy św. o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski na Ukrainie, arcybiskup Visvaldas Kulbokas. Wierni będą przygotowywali się na to wydarzenie od soboty, 13 sierpnia, uświadamiając sobie rolę Maryi w życiu chrześcijanina. W programie są też: modlitwy, spowiedź i adoracja eucharystyczna.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję