Reklama

Wiadomości

Minister Maląg: Program "Maluch plus" wchodzi w życie od nowego roku

Program "Maluch plus" wchodzi w życie od nowego roku, na początku stycznia samorządy dostaną informację, jakie kwoty na utworzenie ilu miejsc opieki żłobkowej mogą otrzymać. Będą miały miesiąc czasu na decyzję, czy wchodzą do programu – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

[ TEMATY ]

Marlena Maląg

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie I Polskiego Radia pytana była o program "Maluch plus".

Szefowa MRiPS powiedziała, że "Maluch plus" to kontynuacja programu "z turbodoładowaniem". "Włączamy szósty bieg" – podkreśliła. Przypomniała, że budżet nowej edycji programu to 5,5 mld zł, na utworzenie 100 tys. kolejnych miejsc opieki nad dziećmi do trzech lat. "To budowanie konsekwentnej, stabilnej polityki prorodzinnej. Oczekiwania młodych ludzi są takie, by wesprzeć ich w opiece nad dziećmi do lat trzech" – wskazała Maląg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyjaśniła, że w ramach programu samorządy otrzymają konkretne informacje, ile miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech mogą utworzyć i jaką kwotę otrzymają na utworzenie i utrzymanie tych miejsc opieki. Po otrzymaniu tej informacji samorządy będą podejmowały decyzje, czy rzeczywiście na ich terenie jest potrzebna opieka żłobkowa, czy jest zainteresowanie jej tworzeniem

Wskazała też, że program "Maluch plus" jest programem wieloletnim. "Inwestycji nie trzeba zakończyć w ciągu jednego roku budżetowego, ale w ciągu trzech lat" – podała minister. Zapowiedziała, że "po zakończeniu inwestycji, gdy dzieciaczki przyjdą do żłobka, będziemy także partycypować w kosztach utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech". Na jedno miejsce opieki żłobkowej będzie dofinansowanie w kwocie 837 zł każdego miesiąca, na każde dziecko. Przyczyni się to do niższej opłaty dla rodziców. Wspomoże też samorządy w kosztach utrzymania" – powiedziała Maląg.

Zapewniła, że oczywiście rodzice będą mieli wybór, czy chcą skorzystać z opieki żłobkowej, czy nie.

"Nie wszyscy rodzice chcą korzystać z opieki żłobkowej, wolą inną formę: czy opiekę babki, czy mama po urlopie rodzicielskim zostaje w domu. To rodzice decydują, kto będzie sprawował opiekę nad ich dzieckiem, ale dajemy możliwość, że jeżeli chcą skorzystać z opieki instytucjonalnej to jak najbardziej mogą skorzystać" – powiedziała. "My chcemy, by w każdej gminie powstały miejsca opieki żłobkowej, a zdecydują samorządy" – dodała.

Reklama

"Nam zależy na tym, żeby koszty opieki nad dzieckiem były dla rodziców jak najmniejsze" – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej. Wskazała, że w tym roku wprowadzono program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jest też dofinansowanie do opieki żłobkowej w wysokości 400 zł.

"Program +Maluch plus+ wchodzi w życie od nowego roku (...). Na początku stycznia będziemy do samorządów wysyłać informacje, jakie konkretnie kwoty na ile miejsc. Od tego momentu, kiedy samorządy dostaną od nas informację, będą miały jeden miesiąc na to, by podjąć decyzję, czy wchodzą w ten program" – podała.

"Co jest bardzo ważne, na początku, kiedy samorządy podejmują decyzje, nie muszą mieć, jeśli chcą budować żłobek, pozwolenia na jego budowę, wystarczy intencja. Wyrażają intencje, że w ciągu trzech lat te miejsca utworzą i od nas dostają gwarancję zabezpieczenia środków" – wskazała Maląg.

"Współpraca rządu i samorządu dla realizacji polityki prorodzinnej jest bardzo ważna" – podkreśliła szefowa MRiPS. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

2022-12-14 09:37

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maląg: programy społeczne będą realizowane mimo trudności związanych z pandemią

Programy społeczne, takie jak "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Maluch plus", będą realizowane w pełnym zakresie mimo trudności związanych z pandemią i miliardów złotych zainwestowanych w ochronę miejsc pracy – powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej we wtorek odbył się briefing, podczas którego mówiono o najważniejszych zmianach dla pracowników i pracodawców, przewidzianych w Polskim Ładzie.

CZYTAJ DALEJ

Wakacje dla dzieci w Watykanie

2024-07-17 19:24

[ TEMATY ]

Watykan

wakacje

Monika Książek

Również w tym roku Watykan zorganizował dla dzieci swoich pracowników letnie półkolonie. Odbywają się one na terenie ogrodów watykańskich i w auli Pawła VI, która - na czas papieskiego urlopu - zamieniła się ogromny plac zabaw. Uczestnicy wakacyjnego spotkania podążają szlakiem błędnych rycerzy kształtując szlachetność serca i ucząc wrażliwości na najsłabszych i potrzebujących.

- W nasze życie wpisane są również błędy i musimy wyciągać z nich wnioski a tego trzeba się nauczyć - mówi jeden z 35 animatorów prowadzących watykańskie półkolonie. W ich organizację aktywnie włączają się salezjanie i salezjanki, w których charyzmat wpisana jest troska o młode pokolenia na wzór św. Jana Bosko. Półkolonie prowadzone są w duchu popularnych we Włoszech oratoriów. Zakonnicy podkreślają, że chodzi nie tylko o wakacyjny wypoczynek, lecz o to, by czegoś się w tym czasie nauczyć, a przede wszystkim, by każde z dzieci poczuło, że Jezus jest jego przyjacielem pośród różnych gier i zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Z Helu na Jasną Górę - 25 lipca rusza najdłuższa polska pielgrzymka

2024-07-18 07:19

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymki 2024

Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

W ciągu 19 dni przejdą 640 km - już za niedługo wyruszy z Helu 43. Kaszubska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. To najdłuższy w Polsce szlak pątniczy do narodowego sanktuarium, dlatego uczestnicy wyprawy maszerują w tempie szybszym niż pątnicy z innych miast. Pielgrzymi wyruszą tradycyjnie, 25 lipca z kościoła Bożego Ciała na Helu, a do Częstochowy dotrą 12 sierpnia. Hasłem tegorocznego pielgrzymowania i tematem rozważań podczas drogi będą słowa: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".

"Mam nadzieję, że owocem tegorocznego pielgrzymowania będzie odkrycie swojego miejsca i powołania w Kościele oraz wzięcia odpowiedzialności za całą wspólnotę" - powiedział KAI kierownik pielgrzymki ks. Robert Jahns. - Temat "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" ma nas obudzić i uświadomić każdemu uczestnikowi pielgrzymki, że jest ważna częścią Kościoła oraz, że ta obecność ma być nie bierna lecz aktywna i zaangażowana" - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję