Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Niedziela, 29 stycznia 2023

• So 2, 3; 3, 12-13 • Ps 146, 6c-7.8-9a.9b-10 • 1 Kor 1, 26-31 • Mt 5, 1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: «Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy płaczą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie wam urągają i prześladują was, i gdy mówią kłamliwie wszystko złe na was z mego powodu. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».

Jeśli matka i ojciec błogosławią synowi, który wchodzi w związek małżeński, oznacza to płynące z serca życzenie, aby temu synowi dobrze wiodło się na jego nowej drodze. Błogosławieństwo oznacza też nie tylko bierną akceptację, ale i zrozumienie, i poparcie dla decyzji syna. Błogosławieństwo daje też nadzieję na przyszłe wsparcie nowej rodziny przez błogosławiących rodziców. Brak błogosławieństwa oznaczałby odcięcie się od syna, brak akceptacji dla jego planu czy decyzji i brak przyszłego wsparcia. Błogosławieństwo w Biblii jest pewnym mądrościowym sposobem pokazywania myśli, życzeń, serca, emocji, jest życzeniem, ale też Jezus wypowiada swoje błogosławieństwa jako „gratulacje” (jak mówił kard. Daneels) i „program” (jak komentował te słowa Chrystusa ks. prof. Grzybek). Mistrz z jednej strony gratuluje tym, którzy budują pokój, którzy nie przywiązują się do rzeczy materialnych, ale potrafią być od nich wolni; tym, którzy są łagodni i miłosierni, ale też tym, którzy walczą o sprawiedliwość dla innych i potrafią nawet przyjąć prześladowanie, by być wiernymi prawdzie... Jezus już teraz im gratuluje takich wyborów i obiecuje nagrodę w niebie. Jezus, wypowiadając błogosławieństwa, ukazuje też program dla swoich uczniów. Program ten będzie wymagał trudu, wyrzeczeń, poświęcenia, ale będzie też prowadzić do szczęścia uczniów Chrystusa. Tym ludziom, którzy błogosławieństwa czynią swoim programem, Bóg błogosławi i są oni zawsze w Jego sercu.

Reklama

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju, prawdy, sprawiedliwości, miłosierdzia i umacniaj nas na naszych drogach swoim błogosławieństwem!

K.K.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-05 11:24

Ocena: +22 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: to miłość a nie przywiązanie do prawa otwiera bramy nadziei

[ TEMATY ]

papież

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

O chrześcijanach, którzy są tak bardzo przywiązani do prawa, że zaniedbują sprawiedliwość i miłość mówił dziś papież podczas porannej Mszy św. w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty przestrzegł przed grożącą im obłudą.

Franciszek wyszedł od opisanej w dzisiejszej Ewangelii (Łk 14,1-6) sceny, w której Pan Jezus pytał faryzeuszów, czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie? Oni nie odpowiedzieli. Chrystus wziął więc chorego na wodną puchlinę za rękę i uzdrowił. Papież zauważył, że faryzeusze w obliczu prawdy milczeli, ale później obmawiali Jezusa za plecami i starali się, aby napotkał na poważne trudności. Pan zagnił tych ludzi, którzy byli tak przywiązani do prawa, że zapomnieli o sprawiedliwości i odmawiali nawet pomocy dla starszych rodziców, wymawiając się, że wszystko ofiarowali już na świątynię. „Ale kto jest ważniejszy? Czwarte przykazanie czy też świątynia” - zapytał papież.

CZYTAJ DALEJ

Duchu Święty, przyjdź!

2023-06-05 07:18

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Pan Jezus przed wstąpieniem do nieba polecił apostołom, by szli, nauczali i chrzcili w imię Ojca, i Syna, i Ducha Świętego.

Apostołowie po przeżyciach Wielkiego Piątku, a nawet po Zmartwychwstaniu nie grzeszyli odwagą. Ale Chrystus zapowiedział już wcześniej, że ześle im Pocieszyciela, który im wszystko przypomni i wszystkiego nauczy i że będą obleczeni mocą z wysokości. Nie bardzo sobie wyobrażali, jak to będzie z tym pójściem na cały świat, ale jednak już w Jerozolimie głosili Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym Jezusie Galilejczyku, Synu Bożym, nie bacząc na wrogość starszyzny żydowskiej i kary, jakie na nich nakładano. A gdy w dniu Zielonych Świątek, czyli Pięćdziesiątnicy zostali napełnieni miłością Bożą – Duchem Świętym – i bez obawy poszli na cały świat, głosząc Zmartwychwstałego Chrystusa i oddając za Niego życie. Tylko jeden Jan nie umarł śmiercią męczeńską. W ślad za nimi poszły miliony i miliony misjonarzy głoszących Chrystusa tym, którzy Go nie znają, ponosząc nie rzadko śmierć męczeńską za wiarę. Wśród misjonarzy, także męczenników, nie brak i Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Kongres 590 „Przestrzenie Wolności” to przestrzeń dla interesujących debat i dyskusji

2023-06-07 13:22

[ TEMATY ]

kongres 590

Materiał prasowy

Na rozpoczynającej się 21 czerwca 8. edycji Kongresu 590 nie zabraknie ciekawych gości i dyskusji. W ciągu dwóch dni na 4 scenach spotka się wielu wybitnych ekspertów, którzy koncentrować będą się na 10 obszarach tematycznych zorganizowanych w formie dwóch międzynarodowych forów gospodarczych i 60 paneli.

Obrady Kongresu otworzy Prezydent Andrzej Duda, a wśród oficjalnych gości Kongresu znajdą się, między innymi: gen. Sir Richard Shirreff, zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO Europa; Chantal Delsol, profesor filozofii politycznej i założycielka Instytutu im. Hannah Arendt; Bryan Caplan, profesor ekonomii na George Mason University; Bjørn Lomborg, duński naukowiec i ekolog; Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej; Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska; prof. Andrzej Zybertowicz oraz gen. Roman Polko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję