Reklama

Niedziela Kielecka

Bp Jan Piotrowski powołał szkołę dla katechistów

Bp Jan Piotrowski we wspomnienie Narodzenia św. Pawła Apostoła odprawił Mszę św. w Koinonii św. Pawła w Kielcach, inaugurując podczas tej uroczystości szkolę dla katechistów. Będzie ją prowadziło Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

katechista

flickr.com/episkopatnews

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

– Papież Franciszek ustanowił posługę świeckiego katechisty, jako trwały element instytucjonalny. Nasz biskup bierze ten dar i składa go diecezji, aby byli tu katechiści i słowo Boże było głoszone – mówił ks. Marian Królikowski, przełożony generalny wspólnoty.

W homilii biskup kielecki przypomniał znaczenie słowa Bożego – fundamentalnego oparcia dla Kościoła Chrystusowego, odwagę św. Pawła Ap. oraz to, czym jest posługa katechisty.

- Chrzest, jakim zostaliśmy uświęcenie sprawił, że staliśmy się „żywymi roślinami Kościoła” – mówił biskup w nawiązaniu do słów św. Franciszka Salezego, przypominając zarazem, że każdy wydaje dobre ewangeliczne owoce według swojego stanu i powołania. Zauważył także, że „łaska wiary musi stać się dobrem dla innych, bo wiara umacnia się, gdy jest słuchana”.

Przypomniał ponadto, że do „głoszenia Słowa Bożego i karmienia się nim apostoł wezwał wszystkich swoich uczniów”.

Bp Piotrowski podkreślił także niezbywalne znaczenie słowa Bożego – źródła wszelkiego dobra „które jest wszystkim”: stwarza świat, porządek na nim i człowieka.

– Kto nie żyje słowem Bożym, jak Maryja i święci, nie dojdzie do celu swojej życiowej wędrówki jaką rozpoczął od dnia chrztu świętego. Znając wasze umiłowanie Ewangelii i Eucharystii, dziś ogłosiłem, że to właśnie tej charyzmatycznej wspólnocie powierzam prowadzenie szkoły katechistów – mówił biskup przypominając, że posługa katechisty była obecna w Kościele od jego początku.

- Konkretyzowała się w służbie mężczyzn i kobiet posłusznym działaniom Ducha Świętego. Kościół uznał tę służbę jako wyraz osobistego charyzmatu – tłumaczył biskup kielecki.

Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła” w Kielcach jest monastyczną wspólnotą zatwierdzoną na prawie diecezjalnym. Została założona przez ks. Mariana Królikowskiego, prezbitera diecezji kieleckiej, jako odpowiedź na wezwanie papieża Jana Pawła II do podjęcia nowej ewangelizacji. Jest to wspólnota braci i sióstr, którzy odkryli ewangelizację jako swoje osobiste powołanie i dla tego dzieła podjęli życie według rad ewangelicznych czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Reklama

Wspólnota w stylu życia i formacji odwołuje się do źródeł monastycznych. Charyzmatem jest modlitwa i ewangelizacja. Modlitwa oparta jest przede wszystkim o Słowo Boże, a kult Pisma Świętego to jedna z podstawowych tradycji wspólnoty.

Każdego dnia członkowie wspólnoty poświęcają dwie godziny na modlitwę osobistą – lectio divina, codziennie uczestniczą w Eucharystii, sprawują także Liturgię Godzin.

Koinonia prowadzi Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Pawła, która praktycznie formuje uczestników do dawania świadectwa wiary w Kościele i świecie. W realizowanym programie pastoralnym „Redemptoris Missio” są teoretyczno – praktyczne kursy formacyjne przygotowujące do ewangelizacji. Z kolei Biblijna Szkoła Nowej Ewangelizacji w Kielcach istnieje tutaj od 1993 roku i powstała jako pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Dała początek wielu kolejnym, które powstały i dalej powstają zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wspólnota prowadzi także parafię pw. św. Pawła Apostoła oraz wspólnotę modlitewno – ewangelizacyjną, która składa się z małych grup: dzieci, młodzieży, studentów, małżeństw, dorosłych, formowanych w duchu ewangelizacyjnym.

2023-01-26 17:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jan Piotrowski w Panamie z kielecką grupą

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

Kielce

ŚDM w Panamie

TER

Bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski

W Panamie, gdzie trwają Światowe Dni Młodzieży, do 50-osobowej grupy młodzieży z diecezji kieleckiej i ponad 30-osobowej grupy z diecezjalnego neokatechumenatu, dołączył biskup kielecki Jan Piotrowski. Biskup spotkał się z pielgrzymami, poprowadził modlitwę i towarzyszył grupie w zwiedzaniu.

Przed wylotem do Panamy, bp Piotrowski w rozmowie z KAI zauważył, że młodzi ludzie bardzo potrzebują Kościoła, Chrystusa, siebie nawzajem oraz że obowiązkiem duszpasterzy jest pomoc w spełnieniu tych oczekiwań.

CZYTAJ DALEJ

Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Biblista Junior w Paradyżu

2023-03-20 11:16

[ TEMATY ]

Paradyż

Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

Karolina Krasowska

Uczestnicy finału konkursu odpowiadają na pytania dotyczące Ewangelii według św. Mateusza

Uczestnicy finału konkursu odpowiadają na pytania dotyczące Ewangelii według św. Mateusza

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu 20 marca odbył się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Biblista Junior.

Z jakiego powodu Mojżesz zezwolił na oddalenie żon? Co zrobili uczniowie, gdy pojmano Jezusa? Czego nie zabrały ze sobą panny nierozsądne? Na te i inne pytania odpowiadali uczestnicy w części ustnej finału Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Biblista Junior w Paradyżu.

CZYTAJ DALEJ

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego

2023-03-20 18:42

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

W niedzielę nieco ponad godzinę przed startem rywalizacji Polski Związek Narciarski poinformował, że Kubacki nie wystartuje w ostatnim konkursie cyklu Raw Air z powodów osobistych. W poniedziałek sam zawodnik podzielił się z kibicami powodami absencji, przyznał także, że ten sezon w Pucharze Świata już się dla niego zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję