Reklama

Niedziela Lubelska

Piaski. Dzielą się dobrem

Agnieszka Paździor

Cieszmy się i radujmy z narodzin Jezusa - mówił ks. proboszcz Stanisław Duma, zapraszając parafian na jasełka przygotowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piaskach pod kierunkiem nauczycieli i ks. Mariusza Koziny. - Trwając w świątecznym nastroju podążajmy z Maryją i Józefem oraz pasterzami do Betlejem. W odpowiedzi na to młodzi artyści zaśpiewali radosną pieśń, której refren brzmiał: „Święta to czas kolędowania, święta to czas narodzin Pana”. W klimat niezwykłego zdarzenia, jakim były narodziny Syna Bożego wprowadziła kolęda „Cicha noc”, śpiewana przez chór pod kierunkiem nauczycielki Leny Poniewozik. Wędrówka Maryi z Józefem poszukjących bezskutecznie noclegu to kolejna odsłona świetnie zagrana przez dzieci. Matka Boża śpiewa pieśń o swojej samotności i tułaczce (Ciemna noc niepojęta…). Dramatyzm tej sceny podkreśla kolęda śpiewana tym razem przez chór anielski: „Nie było miejsca dla Ciebie…”.

W drugiej części jasełek radykalnie zmienia się nastrój. Radość z narodzin Dzieciątka wyrażają aniołowie, nucąc wraz ze wszystkimi uczestnikami: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”. Natomiast pastorałka „Mario, czy Ty wiesz?” zapowiada wielkie wydarzenie - zbawienie świata przez Jezusa. Jasełka, nawiązując do zdarzeń znanych z przekazu ewangelicznego, zawierają uniwersalne przesłanie. Wskazują na potrzebę dzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. I nie chodzi tu tylko o podarowanie kromki chleba ubogiemu wędrowcy czy udzielenie mu schronienia, co jest ważne szczególnie teraz w obliczu toczącej się wojny na Ukrainie. W zakończeniu mocno wybrzmiewa przesłanie: „Naucz nas Boże miłości, abyśmy do niej dorośli”. „Przymnóż nam wiary, naucz przebaczać i przebacz”. W relacji z bliźnimi ważne są takie wartości jak: łagodność, przyjaźń, empatia i miłość. Kobieta, która oczekując Boga, sprząta mieszkanie, piecze ciasto, zakłada najpiękniejszą suknię, lecz odmawia pomocy potrzebującym, nie doczekała się Jego przyjścia. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Zawsze jest Boże Narodzenie, ilekroć się do mnie uśmiechasz”, wskazując na potrzebę życzliwości i serdeczności w kontaktach międzyludzkich. Dzieci sparafrazowały tę myśl, mówiąc: „Codziennie każdy z nas jest świadkiem Bożego Narodzenia. Na ołtarzu przychodzi to samo Dziecię - Jezus. Wyjdźcie Mu na spotkanie”.

Reklama

Jasełka zwieńczyła radosna pieśń pt. „Grudniowe noce”. Ksiądz Proboszcz podziękował młodym artystom za piękne występy, a nauczycielkom: Lenie Poniewozik, Alicji Grabowskiej i Agnieszce Paździor pogratulował znakomitych efektów uzyskanych dzięki wytężonej pracy. - Wysoki poziom jasełek świadczy o tym, że mamy utalentowane dzieci i wspaniałych nauczycieli - mówił z radością kapłan. Natomiast rodzice i dziadkowie ocierali łzy wzruszenia i z dumą spoglądali na swoje pociechy.

Warto dodać, że wcześniej dzieci uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym na plebanii (50 osób). Ponadto występując w kilkuosobowych zespołach, odwiedziły parafian z Piask i wiosek jako kolędnicy misyjni (6 zespołów). Niosąc Dobrą Nowinę, odgrywali różne scenki, śpiewali kolędy oraz zbierali ofiary na misje. Zebrali sporą kwotę z przeznaczeniem dla swoich rówieśników z Papui-Nowej Gwinei.

2023-01-30 06:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Józefa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Józef

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaliski wizerunek św. Józefa

Kaliski wizerunek św. Józefa

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się 10 marca.

Dlaczego warto prosić św. Józefa o wstawiennictwo przed Bogiem i pomoc? Odpowiedzi na to pytanie udziela m.in. św. Bernard z Clairvaux (1153 r.): „Od niektórych świętych otrzymujemy pomoc w szczególnych sprawach, ale od św. Józefa pomoc jest udzielana we wszystkich, a poza tym broni on tych wszystkich, którzy z pokorą zwracają się do niego”. Inny św. Bernard, ten ze Sieny (1444 r.), pisał: „Nie ulega wątpliwości, że Chrystus wynagradza św. Józefa teraz nawet więcej, kiedy jest on w niebie, aniżeli był on na ziemi. Nasz Pan, który w życiu ziemskim miał Józefa jako swego ojca, z pewnością nie odmówi mu niczego, o co prosi on w niebie”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Węgierscy goście w Żórawinie

2023-03-20 17:54

mar. pras

Od lewej: Piotr Żelazo, Orsolya Zsuzsanna Kovács z małżonkiem, ks. Cezary Chwilczyński

Od lewej: Piotr Żelazo,  Orsolya Zsuzsanna Kovács z małżonkiem, ks. Cezary Chwilczyński

Z kurtuazyjną wizytą w Żórawinie przebywała JE ambasador Republiki Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács z małżonkiem.

Pani Ambasador odwiedziła kolejny raz kościół św. Trójcy "Dolnośląską Perłę Manieryzmu". Podczas spotkania z Ks. Proboszczem rozmawiała na temat stworzenia międzynarodowego zespołu konserwatorskiego wokół naszego cennego zabytku i jeszcze większej prezentacji go jako atrakcji turystyczno-pielgrzymkowej. Władze samorządowe Żórawiny reprezentował Przewodniczący Rady Gminy Piotr Żelazo oraz dyrektor Maciej Koba ze Starostwa Powiatu Wrocławskiego. Warto dodać, że w świątyni znajduje się fresk z XVII wieku przedstawiający herb Węgier. Podsumowując wizytę ambasador ks. proboszcz Cezary Chwilczyński stwierdził: - Jestem dobrej myśli, że kolejna wizyta w Żórawinie Pani Ambasador i wspólne projekty, o których rozmawialiśmy, będą owocowały w zakresie konserwacji zabytków i dziedzictwa historii, ale i wymiany kulturalnej z pożytkiem dla naszych mieszkańców".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję