W domu kultury Stary Młyn w Zgierzu otworzono wystawę czasowąj „Na Moskala! W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”. Odbyła się także debata historyczna „Powstanie Styczniowe w regionie — patriotyzm wczoraj i dziś”.
Wystawa została zaprojektowana przez Macieja Rubacha i Aleksandrę Staniszewską z Muzeum Miasta Zgierza. Ekspozycja została specjalnie przygotowana w taki sposób, żeby była mobilna. Planowo będzie ona prezentowana w szkołach ponadpodstawowych w Zgierzu i regionie. Po otwarciu wystawy w sali widowiskowej odbyła się debata skierowana do uczniów zgierskich szkół średnich obecnych na wydarzeniu. Uczestniczyli w niej: prof. Jarosław Kita z Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego, dr Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Bartosz Bijak z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz Maciej Rubacha z Muzeum Miasta Zgierza. Dyskusje prowadziła Aleksandra Staniszewska.
- Takie spotkania jak dziś są niezwykle ważne. Socjologowie zrobili niedawno ankietę - 82% ludzi, którzy mieli w swoich rodzinach powstańców, o tym nie wiedzą. Co 4 na 5 osób, mając w rodzinie postać, która odegrała ogromną rolę w historii Polski, o tym nie wie. Dzięki takim spotkaniom, powinno się więcej mówić o znaczeniu powstania. Zaraz po powstaniu styczniowym był spór “bić się czy nie bić?” i trwa on do dzisiaj. Powstanie jest różnie oceniane. Od apologetów po wielkich przeciwników. Ludzie, którzy w nim brali udział są żywymi symboli walk o niepodległość, o których powinniśmy pamiętać i się na nich skupiać - podkreślił prof. Kita
Reklama
Po debacie odbył się konkurs na platformie Kahoot dla uczniów, sprawdzający wiedzę o powstaniu styczniowym, zwycięzcy dostali drobne upominki od organizatorów.
Wydarzenia są powiązane z głównymi obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objął Prezydent Miasta Zgierza - Przemysław Staniszewski.