Reklama

Kościół

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? Ich metodologię przedstawił jego uczestnikom Mauricio López Oropeza z Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów.

[ TEMATY ]

synod

Logo Synodu

Poinformował, że oprócz europejskiego odbędzie jeszcze sześć zgromadzeń kontynentalnych dla: Afryki, dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dla Azji, dla Bliskiego Wschodu i Kościołów wschodnich, dla Ameryki Północnej i dla Oceanii. Wypracowane na nich dokumenty końcowe posłużą do napisania w czerwcu br. „Instrumentum laboris” (dokumentu roboczego) zgromadzenia Synodu Biskupów.

López Oropeza zaznaczył, że rozeznawanie dokonywane na etapie kontynentalnym ma ogniskować się wokół trzech problemów-pytań zawartych w dokumencie przygotowanym na etap kontynentalny, podsumowującym fazę konsultacji ludu Bożego: intuicji, które najbardziej wybrzmiały; istotnych napięć i różnic; oraz na wynikających stąd priorytetach, powracających tematach i wezwaniach do działania.

Każdemu z tych trzech pytań poświęcona jest jedna sesja robocza zgromadzenia. Pierwszą częścią każdej z nich są sześciominutowe wystąpienia przedstawicieli 13 delegacji narodowych (w sumie więc głos zabiorą reprezentanci wszystkich 39 konferencji biskupich), drugą – wspólnotowe rozeznawanie w mniejszych grupach, a trzecim – czterominutowe relacje na forum ogólnym o „owocach rozeznania” w czasie pracy grupowej oraz trzyminutowe swobodne wypowiedzi na temat tego, co usłyszano.

Reklama

Popołudniowe spotkanie w środę będzie poświęcone wysłuchaniu owoców pracy nieobecnych fizycznie w Pradze 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu), którzy biorą udział w obradach online. Tu również przeznaczono czas na swobodne wypowiedzi na temat tego, co zostanie przedstawione.

Pracuje już komitet redakcyjny dokumentu końcowego, który w czwartek rano przedstawi jego projekt. Zgodnie z programem, dokument ma zostać przyjęty w południe. Przedstawiciel Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów zaznaczył, że wypracowywane dokumenty są ważne, o ile prowadzą do większego celu, jakim jest wzrastanie w synodalności.

Wyjaśnił, że podczas całego zgromadzenia przyjęto metodę konwersacji duchowej, złożoną z trzech kroków: zabranie głosu przez każdego uczestnika spotkania, podczas gdy inni słuchają; wybrzmienie tego, co usłyszano od innych, a przede wszystkim od Ducha Świętego; rozeznawanie owoców przez grupę – znalezienie wspólnej płaszczyzny.

2023-02-07 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: nie mamy prawa do kompromisów

[ TEMATY ]

synod

Włodzimierz Rędzioch

W ramach przygotowań do drugiego synodu biskupów o rodzinie kard. Gerhard Müller po raz kolejny przypomina, że rozwiązanie które zaproponował kard. Kasper dla rozwodników żyjących w nowym związku jest nie do przyjęcia. W wywiadzie dla tygodnika La Vie prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że wszyscy są zgodni, co do tego, że trzeba pomóc wiernym, którzy żyją w takiej nieuporządkowanej sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że nauczanie Kościoła nie jest jakąś teorią, lecz opiera się na wierności Słowu Bożemu. Małżeństwo dwojga ochrzczonych jest sakramentem, rzeczywistością obiektywną. Kościół nie może zmieniać sakramentalności małżeństwa: ślubuje się w nim wierność aż do śmierci – podkreśla kard. Müller.

CZYTAJ DALEJ

Popękany cokół pomnika Jana Pawła II

2023-03-30 12:19

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

komentarz

canva.com

Za kilka dni 2 kwietnia. Tym razem zbiegnie się on z Niedzielą Palmową, ale mimo tego dla nas będzie on zawsze przypomnieniem tego szczególnego 2 kwietnia 2005 r. i godziny 21.37. Tym razem przeżywać będziemy tę rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II – już osiemnastą! – zdecydowanie inaczej.

Opadł już kurz burzy, jaką wywołały medialne rewelacje o rzekomych zaniedbaniach, których miał się dopuścić kardynał Karol Wojtyła jako ówczesny arcybiskup metropolita krakowski, z premedytacją ignorując doniesienia o przestępstwach i niemoralnym życiu swych księży.

CZYTAJ DALEJ

#WdzięczniJP2 – zapal w oknie świecę o godz. 21.37

2023-03-31 19:04

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

#WdzięczniJP2

Karol Porwich/Niedziela

Archidiecezja krakowska zachęca, aby 2 kwietnia o godz. 21.37 zjednoczyć się w modlitwie, a jako znak pamięci i wdzięczności wobec św. Jana Pawła II zapalić świecę w oknach mieszkań i domów.

W kwietniu 2005 r. ulicami polskich miast przeszły Białe Marsze Wdzięczności. W Krakowie wzięło w nim udział prawie milion osób, które o godz. 21.37 na Błoniach zastygły w modlitewnym milczeniu, zapalając świece. – Jest tak, jakby On tu był! – mówili wówczas krakowianie. 18 lat od tych wydarzeń, w niedzielę 2 kwietnia ulicami wielu polskich miast ponownie przejdą marsze, upamiętniające św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję