Reklama

Niedziela Przemyska

Pamięć o abp. Ignacym Tokarczuku na ziemi brzozowskiej

- Taką wybitną postać, jak abp Ignacy Tokarczuk trzeba utrwalać, przybliżać i przekazywać następnym pokoleniom. Wiedza o nim powinna być jak najszerzej – mówił Jerzy Adamski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie podczas konferencji poświęconej „Pasterzowi Niezłomnemu”.

Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

Konferencję otwierał abp Adam Szal

Konferencję otwierał abp Adam Szal

Konferencja zatytułowana „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci” odbyła się poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym m. Adama Fastnachta w Brzozowie. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich abp Adam Szal, metropolita przemyski, kapłani z regionu, przedstawiciele władz samorządowych i kulturalnych.

Spotkanie otworzył Jerzy Ferdynand Adamski dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie, który przedstawił referat „Związki abp. Ignacego Tokarczuka z Regionem Brzozowskim”. - Brzozów w okresie przedrozbiorowym był siedzibą biskupów przemyskich, bo to w Brzozowie był największy majątek biskupi i tutaj biskupi częściej rezydowali niżeli w Przemyślu. Tu się wiele rzeczy dzieło, zapadały ważne decyzje dla Kościoła – przypominał prelegent i przywoływał ślady żywej pamięci o abp. Tokarczuku na tym terenie.

Ponadto zaprezentowano film „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Historia życia” zrealizowany przez Jacka Tutaka i Adam Mokrzyckiego, obecnego na konferencji wraz z synem Karolem. Dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk z IPN Rzeszów wygłosił wykład pt. „Abp Ignacy Tokarczuk, Metropolita Przemyski. W 10. rocznicę śmierci”.

Reklama

W swoim krótkim wystąpieniu abp. Adam Szal mówił o męczeństwie abp. Ignacego Tokarczuka , które było rozłożone na lata, od posługiwania, trudu słowa i troski duszpasterskiej. Wspominał w swoich pamiętnikach, że kiedy jeszcze jako biskup przemyski wchodził w pałacu biskupim do sali, w której są na ścianach umieszczone portrety biskupów, czuł ciężar historii swoich poprzedników. - Diecezja nasza, łacińska istnieje od XIV wieku, od ok. 1320 r., w której tylu było znamienitych poprzedników. My dzisiaj też czujemy ciężar poprzednika, w postaci abp. Ignacego Tokarczuka – powiedział metropolita przemyski.

Spotkanie uświetnił koncert „Któż jak Ty” w wykonaniu młodych wokalistów z Akademii Wokalno-Aktorskiej MF. ARTIS, których do występu przygotowała Mariola Fredek. Otwarto również wystawę „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Wielki Pasterz Kościoła w Polsce”, którą można oglądać w brzozowskim ratuszu.

2023-02-07 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga Krzyżowa z Maryją. "Mój Syn upada po raz pierwszy"...

2023-03-30 08:07

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Maryja

Adobe Stock

Przejmujące rozważania Drogi Krzyżowej, w których autor, Wincenty Łaszewski oddaje głos Maryi.

Jeśli pójdziesz ze Mną, usłyszysz wiele trudnych słów. Bo Droga Krzyżowa to nie ładne figury zastygłe w artystycznych pozach. Tu nic nie było spokojne ani słodkie, dobre do adoracji i medytowania. Tu nie było kościoła wypełnionego pobożnym tłumem, nad którym unosi się dźwięk organów. Tu był zwierzęcy wrzask oprawców. Był tupot obojętnych kroków spieszących z pracy czy idących na targowisko. Było upodobanie w torturach, we wcieraniu człowieka w proch, w wydłużanie straszliwej agonii. Tu było cierpienie, które zapierało dech. Droga Krzyżowa, która odprawiałam ze swym Synem była odrażająca. Był w niej ból, przed którym się klęka, ale odwraca głowę i ucieka. Zostań ze mną, nie odwracają głowy, nie uciekaj. Wytrzymaj ze mną do końca. Uklęknij przed tajemnicą cierpienia mego Syna. Przed tajemnicą Jego miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle uratować twoją duszę. Może zrozumiesz, że śmierć mojego Syna to również bolesna tajemnica Twojego grzechu …

CZYTAJ DALEJ

Zbawienie we Krwi Chrystusa

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła (1P 1, 17–21)

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Anna Jantar i Jarosław Kukulski będą mieli swój mural na Bielanach

2023-03-31 18:24

[ TEMATY ]

Warszawa

Anna Jantar

mural

Wikipedia/autor nieznany, domena publiczna

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Anna Jantar i Jarosław Kukulski

Na warszawskich Bielanach ruszyło malowanie muralu upamiętniającego Annę Jantar i Jarosława Kukulskiego. Mural pokryje ścianę budynku przy al. Reymonta 21, gdzie w latach 70 znajdowało się mieszkanie artystów.

O upamiętnienie Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego od lat zabiegali fani oraz mieszkańcy dzielnicy, z którą artyści związani byli przez lata. Po przeprowadzce do Warszawy zamieszkali w niewielkiej kawalerce na ulicy Słowackiego na Żoliborzu, niedaleko Teatru Komedia. Po narodzinach córki Natalii przeprowadzili się do większego mieszkania przy al. Reymonta 21 na nowopowstałym osiedlu Wawrzyszew.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję