Reklama

Kierowcy na Jasnej Górze

Otoczmy troską życie na drogach

Życie stanowi największy skarb, jaki ofiarował nam Stwórca. Czy potrafimy je należycie docenić? Podróżując po polskich drogach, widzimy pobocza usiane krzyżami - miejsca, gdzie śmierć zebrała plon ludzkiej bezmyślności. Według statystyk, Polska bije rekordy europejskie w liczbie wypadków drogowych. Każdego dnia na drogach ginie średnio 15 osób, co 10 minut ktoś zostaje ranny. W ciągu ostatnich 15 lat zdarzyło się na naszych drogach ponad 820 tys. wypadków, w których zginęło blisko 100 tys. osób, a ponad milion zostało rannych. Roczne straty z tytułu wypadków drogowych wynoszą 2% produktu krajowego brutto. Przyczyną 80% wypadków jest błąd człowieka, 25% z nich wynika z nadmiernej prędkości.
O to, by otoczyć zdecydowanie większą troską życie na polskich drogach, apelował 9 maja podczas 8. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę kanclerz Kurii Polowej Wojska Polskiego ks. prał. komandor Leon Szot. Organizatorami pielgrzymki byli ks. Jerzy Kraśnicki - dyrektor MIVA Polska oraz Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Na pielgrzymkę przybyli również przedstawiciele służb związanych z ruchem drogowym i bezpieczeństwem na drogach, m.in. z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendy Głównej Policji, Akademii Jazdy, grup mobilnych Służby Celnej, a także mistrz świata w rajdach motocyklowych Jacek Czachor z żoną Martą, która - jak powiedziała „Niedzieli” - zawsze podczas zawodów modli się nie o zwycięstwo męża, lecz o bezpieczny dojazd do mety i szczęśliwy powrót do domu. Przedstawiciele misjonarzy, którzy na co dzień w najdalszych zakątkach świata modlą się w intencji polskich kierowców, dziękowali na pielgrzymce za okazywaną przez darczyńców pomoc w zakupie środków transportu niezbędnych do prowadzenia przez nich pracy ewangelizacyjnej i charytatywnej w ramach akcji ofiarowania 1 grosza za każdy bezpiecznie przejechany kilometr.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył ks. prał. kmdr Szot. Oprawę liturgiczną zapewniło Duszpasterstwo Kierowców Diecezji Legnickiej pod opieką ks. Grzegorza Ropniaka. W słowie do pielgrzymów Ksiądz Komandor powiedział m.in.: - Kto siada za kierownicą, bierze odpowiedzialność za życie innych, stając bezpośrednio przed wymogami piątego przykazania: „Nie zabijaj”. Matce Bożej zawierzono kierowców oraz misjonarzy niosących Chrystusa do najdalszych zakątków kuli ziemskiej, a także wszystkie służby, które uczą kultury na drodze.
Po Mszy św. zasłużonym przyjaciołom MIVA wręczono dyplomy, a główny celebrans poświęcił zgromadzone na placu pojazdy. Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach, odprawiona w intencji tych, którzy zginęli na drogach, i ich bliskich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję