Reklama

Umniejszeni w godności

Niedziela Ogólnopolska 21/2009, str. 45

Gdy czytamy o astronomicznych uposażeniach niektórych pracowników bankowych, o ich wydatkach na tzw. szkolenia czy integracje zespołów pracowniczych przy jednoczesnym zamykaniu dostępu do minimum inwestycyjnego dla rodzin bezrobotnych, nie z własnej winy wyrzuconych na bruk, odruchowo odczuwamy brak ludzkich relacji - od zwykłej życzliwości, poszanowania godności, po szczytne cnoty miłości i miłosierdzia. Etyka zdaje się już nie mieszkać nie tylko na politycznych salonach, ale także w marmurowych halach operacji bankowych. A szkoda… wszak pieniądz może jednakowo być narzędziem czynienia dobra, jak również pogrążać w złu sprawcę niesprawiedliwych decyzji i jego ofiary.
Istota więc wykluczenia finansowego stosowanego w działalności banków, wspomagana zaniżaniem dochodów, redukowaniem miejsc pracy, tworzeniem nowej geografii zawodów bez liczenia się z tradycją i kulturą środowiskową - wszystko to prowadzi ostatecznie do umniejszenia godności osoby ludzkiej. Etycy tworzący podwaliny pod kulturę europejską przypominali na wskroś humanistyczną zasadę: „Panton krematon metron anthropos” - Miarą wszystkich rzeczy jest człowiek. Tak zresztą uczy i chrześcijaństwo, wskazując, że nawet dla Boga człowiek stał się kryterium i racją, dla której Syn Boży stał się człowiekiem i dokonał dzieła odkupienia. W tym miejscu więc humanistyczni etycy spotykają się z teologami, stawiając akcent na sprawę człowieka. Jeśli nie dołączą do nich odpowiedzialni za władzę pieniądza we współczesnym świecie, ten świat będzie się stawał coraz bardziej nieludzki, bo pozbawiony wartości etycznych spod znaku sprawiedliwości, troski o słabszych, tolerancji i poszanowania, a wreszcie uprzedzającej miłości, roztropnej i mądrej, wykorzystującej zawodową sprawność bankowców do służenia najsłabszym. To także konkretny wkład w duchową ekologię środowiska społecznego, gdzie chroni się ginące bez własnej winy grupy społeczne, tak jak w środowisku naturalnym chroni się ginące gatunki.
Jak to robić w praktyce? Wystarczy np. z równą dozą kreatywności, jak w przypadku ochrony kapitału bogatych, szukać nowych form działania w dziedzinie włączenia osób i grup do społeczeństwa lub wykorzystać sprawdzone już sposoby, nadając im nowoczesne formy.
Na pewno zaś trzeba za wszelką cenę ustrzec się choćby pozorów wykluczenia finansowego. To niegodne człowieka. Jak przypomniał Jan Paweł II, ten rodzaj grzechu nie jest bezosobowy - mimo że istnieje w strukturze społecznej, zawsze inicjuje go konkretny człowiek, dyskryminujący drugiego, umniejszający jego możliwości twórczej obecności, a nierzadko spychający na granice biologicznej egzystencji.

kklauza@kul.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności w diecezji toruńskiej

2021-09-26 14:21

[ TEMATY ]

Toruń

diecezja toruńska

Ewa Melerska

Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności nawiedził diecezję toruńską. Mszą św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu rozpoczęła się peregrynacja, która potrwa do 2 października.

Wizerunek Matki Bożej powitał w świątyni diecezjalny duszpasterz ludzi pracy ks. prał. Józef Nowakowski w asyście pocztów sztandarowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję