Reklama

Watykan - Ziemia Święta

U Papieża i na Monte Cassino

Benedykt XVI przyjął Prezydenta RP

Ojciec Święty Benedykt XVI przyjął 18 maja na audiencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „W toku serdecznych rozmów Prezydent wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę, jaką zawsze darzy Polskę. Omówiono niektóre kwestie dwustronne i regionalne, podkreślając również zbieżność stanowisk Stolicy Apostolskiej i Polski w licznych zagadnieniach międzynarodowych” - głosi komunikat wydany przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Po spotkaniu z Ojcem Świętym Prezydent udał się do Grot Watykańskich, aby pomodlić się przy grobie Jana Pawła II. Z Watykanu Lech Kaczyński udał się na spotkanie z wielkim mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskich na Awentynie.
Przed wizytą u Papieża Lech Kaczyński spotkał się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Tarcisio Bertone i sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Dominique Mambertím. Polska delegacja na czele z prezydentem Kaczyńskim nawiedziła również cmentarz na Monte Cassino w 65. rocznicę słynnej bitwy 2. Korpusu Polskiego.

Siewca wyszedł siać

Papież o swojej pielgrzymce

Ta pielgrzymka do miejsc świętych była również wizytą duszpasterską u żyjących tam wiernych, posługą na rzecz jedności chrześcijan, dialogu z żydami i muzułmanami oraz budowy pokoju. Ziemia Święta, symbol miłości Boga do Jego ludu i całej ludzkości, jest też symbolem wolności i pokoju, których Bóg pragnie dla wszystkich swych dzieci. W rzeczywistości jednak historia dnia wczorajszego i dzień dzisiejszy pokazują, że właśnie ta ziemia stała się również symbolem czegoś przeciwnego, a mianowicie podziałów i niekończących się konfliktów między braćmi (...). Ziemia Święta ze względu na samą swoją historię może być uznana za mikrokosmos, który zawiera w sobie mozolną wędrówkę Boga z ludzkością. (...) To również wędrówka pośród dolin naszego cierpienia ku królestwu Bożemu, które nie jest z tego świata, ale żyje w tym świecie i musi przeniknąć go swoją mocą sprawiedliwości i pokoju.

Reklama

Benedykt XVI, „Regina Caeli”, Watykan, 17 maja 2009 r.

Korespondencja

Z Ojcem Świętym w Betlejem

Ubi Petrus ibi Ecclesia (gdzie Piotr, tam Kościół). Tej prawdy doświadczyłem bardzo głęboko podczas Mszy św. na pl. Żłóbka w Betlejem, której 13 maja br. przewodniczył Ojciec Święty Benedykt XVI.
Przebywając w Ziemi Świętej jako korespondent „Niedzieli”, zastanawiałem się, jak dotrzeć na tę Mszę św. W przeddzień - 12 maja wieczorem w betlejemskim hotelu „Nativity” pracujący tam Nikola wręczył mi obrazek z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i powiedział, że to jest mój bilet na Mszę św. z Papieżem. Następnego dnia rano, ok. godz. 7, ubrany w albę i stułę, dołączyłem do grupy polskich pielgrzymów z Drogi Neokatechumenalnej, którzy udawali się na pl. Żłóbka. Kolejne straże nie pytały mnie o bilet. W końcu znalazłem się w sektorze dla koncelebransów, bardzo blisko ołtarza. Obok byli polscy księża studiujący z Jerozolimie. Pomyślałem, że Nikola miał rację - Matka Boża Fatimska przyprowadziła mnie tutaj.
Kiedy na pl. Żłóbka wjechało białe papamobile, zapanowała ogromna radość. Pojawiły się flagi palestyńskie. „Viva Papa, viva Palestina!” - takie okrzyki wznosiło kilka tysięcy pielgrzymów, kiedy Benedykt XVI rozpoczął Mszę św., w której uczestniczyły władze Autonomii Palestyńskiej. Była też duża rzesza pielgrzymów, m.in. z Polski, Włoch, Francji, Brazylii.
W homilii wygłoszonej w języku angielskim Benedykt XVI pozdrowił w sposób szczególny pielgrzymów z Gazy. Zaapelował o wielką solidarność z mieszkańcami Gazy, „którzy tak wiele wycierpieli”. Słowa te spotkały się z entuzjazmem mieszkańców Betlejem. Ojciec Święty wiele mówił nt. pokoju i sprawiedliwości. - Możecie liczyć na solidarność i na moją modlitwę - mówił Benedykt XVI, wspominając pielgrzymkę Jana Pawła II do Betlejem. Wezwał wszystkich do modlitwy o pokój.
Niezwykły entuzjazm, przystrojone flagami papieskimi i palestyńskimi domy w Betlejem, kolorowe plakaty, a także napisy: „Our Pope is our hope” (Nasz Papież jest naszą nadzieją), „Benedetto XVI. Un Ponte per la pace” (Benedykt XVI. Most dla pokoju) - towarzyszyły pielgrzymce Benedykta XVI w Betlejem.
- Papież jest nadzieją dla Palestyny, dla Betlejem i dla pokoju w Ziemi Świętej - powiedział mi Nikola, gdy powróciłem do hotelu.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Na blogach piszą

Nie czytałem i nie chcę czytać „Aniołów i demonów”. Po przeczytaniu głupkowatego „Kodu Leonarda da Vinci” mogę powiedzieć, że Dan Brown nie odrobił pracy domowej. Jest jasne, że nigdy nie był, a nawet nie oglądał na fotografii wielu miejsc, które opisywał w swojej książce. (…) Każdy, kto wie cokolwiek o filozofii, literaturze, historii, sztuce, architekturze i religii, odkryje, że wszystko, co napisał Dan Brown, jest blagą.
Blog ks. Davida Hudgensa

Ks. Johnowi Jenkinsowi, C.S.C., rektorowi Uniwersytetu Notre Dame, wyraźnie nie podoba się, że część jego współbraci w wierze stoi w opozycji do Obamy, do jego wizyty na uniwersytecie oraz do honorów, jakie ma otrzymać. W Fox News i CNN można było obejrzeć aresztowanie małej grupy katolickich obrońców życia, którzy uczestniczyli w modlitewnym proteście przeciw wizycie prezydenta. Wśród zatrzymanych przez ks. Jenkinsa (za wejście na prywatny teren) było co najmniej dwóch katolickich księży. Jeden z nich to 79-letni ks. Norman Weslin. (…)
Jeden katolicki ksiądz aresztuje i wsadza do więzienia drugiego - starszego, współbrata w kapłaństwie Jezusa Chrystusa - za modlitewną demonstrację w obronie życia. Czy to pokazuje, że mamy dwa Kościoły istniejące obok siebie?
Quintero blog

Wyjątkowy mecz: Polscy księża - Gwardia Szwajcarska

Stadion Korony Kielce, 7 czerwca 2009
Stadion Korony Kielce 7czerwca br. będzie miejscem niecodziennego widowiska: polscy księża - mistrzowie Europy 2009 zagrają mecz z reprezentacją Gwardii Szwajcarskiej. Mecz zaplanowano w ramach Międzynarodowego Kongresu Młodych w Kielcach. Początek meczu o godz. 20. Organizatorzy liczą na zainteresowanie tą nietypową imprezą sportową, a księża piłkarze na to, że gra fair play i dobry sport staną się wyznacznikiem kultury i sportowych postaw na polskich stadionach. Bo i po to m.in. kopią piłkę na boisku.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Niech trwa braterska miłość. Nie zapominajcie też o gościnności, gdyż przez nią niektórzy, nie wiedząc, aniołom dali gościnę. Pamiętajcie o uwięzionych, jakbyście byli sami uwięzieni, i o tych, co cierpią, bo i sami żyjecie w ciele
(Hbr 13, 1-3).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję