Reklama

Polska

Lednica: 150 osób wspominało śp. o. Jana Górę OP w rocznicę jego urodzin

Sto pięćdziesiąt osób wspominało o. Jana Górę OP, inicjatora spotkań młodych na Lednicy, podczas wydarzenia „Tyle Dobra”. W spotkaniu, które odbyło się 11 lutego w Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich, uczestniczyła m.in. rodzina o. Jana – jego bracia Roman i Stanisław.

[ TEMATY ]

Lednica

o. Jan Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

„Ósmego lutego o. Jan obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Te urodziny zawsze były okazją do spotkania całego środowiska związanego z o. Górą, który z radością i w licznym gronie celebrował swoje jubileusze” – mówi KAI Andrzej Ranke.

Sekretarz Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP podkreśla, że osoby związane z charyzmatycznym dominikaninem nadal pamiętają o tej rocznicy, celebrując ją w ramach wydarzenia „Tyle Dobra”.

„Od lutego 2016 roku gromadzimy się na Lednicy, na wydarzeniach odbywających się pod hasłem „Tyle Dobra”. Słowa te są zaczerpnięte z ostatniej homilii o. Jana, wygłoszonej podczas Mszy św., której odprawiania już nie dokończył. Te słowa są odniesieniem do tego, czego sam doświadczał, ale i do tego, czego doświadczyliśmy dzięki jego duszpasterzowaniu” – tłumaczy Ranke.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św., sprawowaną pod przewodnictwem o. Roberta Głubisza OP. W homilii przeor poznańskich dominikanów nawiązał do tekstów czytań mszalnych, w których odczytał wyraźną więź między wspominanym w Księdze Syracydesa wyborem między życiem a śmiercią a tym, o czym nauczał o. Jan, a co dotyczyło Lednicy.

„Ojciec Jan mówił, że pierwszym warunkiem wiary jest decyzja. Z tej decyzji wynika życie i stanowi konsekwencję wyboru. Lednica kojarzy się za każdym razem z aktem wyboru Chrystusa” – mówił o. Głubisz OP.

Kaznodzieja odniósł się także do Ewangelii z Kazania na Górze Błogosławieństw.

„W życiu wiarą nie chodzi o sam legalizm i sprawiedliwość, ale o coś głębszego – o miłość” – zaznaczył kaznodzieja.

Po Mszy św. odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której zebrani wysłuchali fragmentów niepublikowanych wcześniej refleksji o. Jana, poświęconych Księdze Pieśni nad Pieśniami, która była jego ulubioną Księgą Starego Testamentu. Adoracji towarzyszył śpiew pieśni lednickich, poprowadzony przez Siewców Lednicy i Scholi Lednickiej.

Reklama

Wśród osób, które uczestniczyły w sobotnim spotkaniu, byli ci, którzy należeli do prowadzonego przez dominikanina duszpasterstwa szkół średnich, akademickiego, a także związani z Hermanicami i Jamną.

W rozmowach podkreślano, jak ważna jest wierność w realizacji misji, do której o. Jan zapraszał, oraz zastanawiano się, jak podejmować poszczególne aktywności w zmieniających się warunkach społecznych i kulturowych.

Na zakończenie spotkania zostało wyemitowane zaproszenie o. Tomasza Nowaka OP, duszpasterza Spotkań Lednickich, na tegoroczne spotkanie na Lednicy, które odbędzie się 3 czerwca 2023 r. pod hasłem: „Idź za Barankiem”.

Wydarzenie „Tyle Dobra” było transmitowane przez internet.

„Tyle Dobra” to cykliczne wydarzenie kulturalne, które odbywa się w lutym w ośrodku młodzieżowym im. Jana Pawła II na Polach Lednickich. W ramach „Tyle Dobra” odbyły się już koncerty jazzowe, muzyki klasycznej oraz spektakl baletowy.

Ojciec Jan Góra OP urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był znanym rekolekcjonistą i duszpasterzem akademickim, kustoszem i animatorem ośrodków duszpasterskich i spotkań nad Lednicą, autorem wielu książek oraz słów do znanej pieśni „Abba, Ojcze”, która powstała na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku. Zmarł 21 grudnia 2015 roku w czasie sprawowania Mszy św. w klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu.

2023-02-12 19:34

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Tyle Dobra

Ktokolwiek sądzi, że lednickie dzieła mogłyby zaistnieć bez o. Jana W. Góry OP, nie doświadczył nigdy ducha i charakteru lednickich miejsc i spotkań. Ktokolwiek wyobraża sobie, że byłby on tym samym człowiekiem, księdzem i dominikaninem bez św. Jana Pawła II, nie widział pasji naszego duszpasterza i zachłannego czerpania ze świętości papieża.

Nie chodzi tu o setki pamiątek, które po nim pozbierał, lecz o to, kim się dzięki niemu stał, zagarniając każdą jego myśl, postawę i sposób duszpasterzowania. Nie byłoby Lednicy bez o. Jana, ale też nie byłoby o. Jana bez Karola Wojtyły. Te prawdy są oczywiste dla wszystkich zaangażowanych w dzieła, które zostawił o. Jan. Zostawił, a jednocześnie wciąż przy nich jest, bo na pewno nadal tym dziełom towarzyszy, tylko już trochę inaczej, może jeszcze bliżej, a może nawet bardziej.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa

2023-03-30 22:22

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny

Grażyna Kołek

Nie miał On wdzięku ani też blasku, aby na Niego popatrzeć, ani wyglądu, by się nam podobał. Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic (Iz 53, 2-3).

Bóg, który nie brzydzi się słabością człowieka. Bóg, który wciąż o człowieka walczy i na niego czeka. Bóg z codziennych zmagań z życiem, który wchodzi w ludzką pogardę, w bezsilność, wstyd, rozczarowanie, samotność.

CZYTAJ DALEJ

Sobota dniem powrotu papieża do Watykanu

2023-03-31 13:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na jutro przewidziany jest powrót papieża Franciszka do Watykanu. Od przedwczoraj przebywa on w poliklinice im. Gemellego z powodu zapalenia oskrzeli.

W opublikowanym dziś komunikacie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował, że wczoraj wieczorem papież zjadł na kolację pizzę razem z osobami, które mu towarzyszą w szpitalu: lekarzami, pielęgniarzami, sekretarzami i żandarmami watykańskimi. Dziś rano, po śniadaniu, po lekturze gazet, podjął pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję