Na Via Merulana w Rzymie
Boże Ciało w Watykanie
Reklama
W uroczystość Bożego Ciała - 11 czerwca Benedykt XVI odprawił wieczorem przed Bazyliką św. Jana na Lateranie uroczystą Mszę św., po której wyruszyła procesja eucharystyczna przez Via Merulana do Bazyliki Matki Bożej Większej.
W kazaniu Ojciec Święty, cytując werset z Ewangelii na uroczystość Bożego Ciała: „Oto Ciało moje, oto Krew moja”, powiedział, że słowa te, powtarzane podczas każdej Ofiary Eucharystycznej, przywodzące na myśl jerozolimski Wieczernik, ze szczególną mocą rozbrzmiewają właśnie w uroczystość Bożego Ciała. Kapłanom, codziennie czerpiącym z Ciała i Krwi Pana wolną i czystą miłość, która sprawia, że jesteśmy godnymi szafarzami Chrystusa i świadkami Jego radości, przypomniał, że wierni oczekują od nich przykładu prawdziwej pobożności eucharystycznej, którą wyróżniał się św. Jan Maria Vianney - tego duszpasterza wspominać będziemy w szczególny sposób w Roku Kapłańskim. - Będzie on okazją do umocnienia wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii - stwierdził Ojciec Święty.
Obchody poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo z licznym udziałem wiernych, którzy w Bazylice Santa Maria Maggiore adorowali Najświętszy Sakrament, m.in. zorganizowanymi grupami. Wśród nich byli także dyplomaci akredytowani przy Stolicy Apostolskiej. Liturgiczne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zostały we Włoszech przeniesione na niedzielę - 14 czerwca.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI powiedział
Drodzy Młodzi Przyjaciele! Zostaliście wybrani, abyście szli do Waszych bliskich, do szkół i uczelni, do Waszych środowisk, i byście byli świadkami Bożej miłości objawionej w Chrystusie. Wybierzcie Chrystusa, abyście w każdej chwili życia - radosnej i trudnej - mieli wewnętrzną pewność, że On wspiera Was mocą Ducha Świętego i łaską. Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie Wasze życie przyniesie owoc i ten owoc będzie trwał.
Z przesłania do młodzieży zgromadzonej na polach lednickich, 6 czerwca 2009 r.
We wszystkim, co istnieje, odciśnięte jest „imię” Trójcy Przenajświętszej, ponieważ wszystko pochodzi od miłości, dąży do miłości i porusza się popychane przez miłość, naturalnie w różnym stopniu świadomości i swobody. (…) Najmocniejszym dowodem na to, że jesteśmy stworzeni na obraz Trójcy, jest to, że tylko miłość nas uszczęśliwia, albowiem żyjemy, by kochać i być kochanymi. Korzystając z analogii, jaką podsuwa biologia, moglibyśmy powiedzieć, że istota ludzka niesie w swym „genomie” głęboki ślad Trójcy, Boga-Miłości.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 7 czerwca 2009 r.
Bez zgody Watykanu
Lefebryści wyświęcają księży
Przełożony Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay - jeden z czterech biskupów konsekrowanych przez abp. Marcela Lefebvre’a 30 czerwca 1988 r. bez zgody papieża - wyświęcił 3 maja br. na terenie metropolii Clermont we Francji młodego kapłana ze Szwajcarii. O fakcie tym nie został poinformowany miejscowy metropolita abp Hippolyte Simon.
Napięcie, tym razem w stosunkach z Episkopatem Niemiec, wywołało poświęcenie 7 czerwca przez Bractwo kaplicy w Fuldzie. Decyzję tę skrytykował miejscowy biskup Heinz Josef Algermissen, który jednocześnie określił mianem prowokacji zaplanowane na 27 czerwca święcenia 3 tradycjonalistycznych kapłanów i 3 diakonów. Przewodniczący niemieckiego Episkopatu abp Robert Zollitsch nie wykluczył nałożenia nowej ekskomuniki na lefebrystów, jeśli nie zaprzestaną oni niegodziwych w świetle prawa kanonicznego święceń.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czarna legenda o Piusie XII
Reklama
Nieczyste sumienie świata
„Nieczyste sumienie” bloku sowieckiego w sprawie zagłady narodu żydowskiego było powodem, dla którego Moskwa i jej sojusznicy lansowali po II wojnie światowej tzw. czarną legendę o Piusie XII. Przekonanie to wyraził kard. Tarcisio Bertone, biorący udział w prezentacji zbioru tekstów na ten temat, które w ostatnich miesiącach ukazały się na łamach „L’Osservatore Romano”.
Kardynał podkreślił, że postawa Piusa XII wobec dramatu Holokaustu „nie była podyktowana strachem ani współudziałem, lecz ścisłym rachunkiem, który miał na celu ocalenie jak największej liczby Żydów”.
Mówiąc o genezie czarnej legendy, kard. Bertone przypomniał „zbrodniczy” pakt Ribbentrop-Mołotow. Dodał, że „milczenie zachowywali również alianci”.
Na blogach piszą
Spowiedź jest postrzegana często jako kara. Ale jak każdy atleta trenuje, żeby wzmocnić siły, tak regularne korzystanie z tego sakramentu dodaje nam duchowej siły do bliższego Chrystusowi życia. (…) Systematyczna spowiedź udoskonala nasze życie. To tak jak ze sportowcem, który ogląda nagrane zawody ze swoim udziałem, aby zobaczyć, co zrobił źle, i urwać z wyniku choć jedną dziesiątą sekundy.
Blog ks. Ryana Dunsa
Dziś w niektórych państwach Europy czyni się kroki (bez specjalnej świadomości opinii publicznej), aby uzasadnić aborcję w innym kontekście kulturalnym i prawnym niż w niedawnej przeszłości. Już nie aborcja jako „mniejsze zło”, usprawiedliwiana pragnieniem rozwiązania swoistego konfliktu interesów, gdzie interes osoby dorosłej, w pewnych warunkach, przeważa nad interesem dziecka, ale aborcja jako prawo podmiotowe (…) bez żadnych warunków czy limitów.
Blog Mario
Sobór Watykański II potwierdził wiarę Kościoła, że jego rola w społeczeństwie polega na pomocy w humanizowaniu przez wyzwalanie w człowieku jego mocy. To dlatego Kościół pozostaje aktywny w sprawach społecznych, za co przez wielu jest krytykowany.
Blog ks. Austina Murphy’ego
Watykański kardynał broni indyjskich chrześcijan
Kard. Jean-Louis Tauran wraz z delegacją Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przebywał w Indiach. Przedstawiciele Watykanu spotkali się ze zwierzchnikami hinduizmu. Chodziło o powstrzymanie ataków hinduskich ekstremistów na chrześcijan. Według oficjalnych danych indyjskiego Episkopatu, w pogromach, do których doszło w tym kraju w drugiej połowie 2008 r., zginęło 81 osób, zniszczono 4 677 domów, 236 kościołów i 36 klasztorów. Ponad 50 tys. ludzi musiało też uciekać ze swoich miejsc zamieszkania. W sumie antychrześcijańskie zamieszki wydarzyły się w 450 miejscowościach.
28 VI 2008 - 29 VI 2009
Rok ze Świętym Pawłem
Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!
(1 Kor 6, 19-20).
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.