Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Arena Młodych - Bazylika Archikatedralna

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W archidiecezji łódzkiej trwają diecezjalne rekolekcje dla młodzieży pod nazwą Arena Młodych 2023. Po wczorajszych spotkaniach w szkołach ponadpodstawowych dziś – w drugim dniu rekolekcji – odbywają się spotkania w wyznaczonych wcześniej kościołach. W Łodzi była to katedra św. Stanisława Kostki, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła (na starym Widzewie) oraz kościół pw. Chrystusa Króla (na Retkinii). Spotkania obyły się też w parafiach: w Tomaszowie Maz., Piotrkowie Tryb., Pabianicach, Zgierzu, Koluszkach, Aleksandrowie Łódzkim, Brzezinach i w Bełchatowie.

Tematem wspólnym drugiego dnia rekolekcji była osobista decyzja młodych, która prowadzi do pojednania, stąd każdy z uczestników miał okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. - Dziękuje, za to, że dziś przyszliście tutaj do świątyni – w tym drugim dniu naszych rekolekcji - aby spotkać się z Jezusem, i by zobaczyć siebie i swoje życie w Jego Bożym i pełnym miłości spojrzeniu – mówił do młodych ks. Paweł Bogusz – duszpasterz młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W scence wprowadzającej w tematykę dzisiejszego spotkania młodzi zobaczyli osobę, która małymi etapami wchodzi w grzech, który był symbolizowany przez popiół pokrywający najpierw dłonie, potem całe ręce, aż wreszcie cały biały t-shirt symbolizujący wewnętrzną czystość. - Pokusa, grzech dotyka ludzkiego serca małymi etapami, powoli, by wreszcie zagarnąć go całego - jego umysł i serce – komentował scenkę ks. Krzysztof Petruk, wikariusz katedralny, długoletni kapelan aresztu śledczego w Łodzi.

Tekstem biblijnym zobrazowanym przez malowanie na piasku był fragment Księgi Hioba opowiadający o doświadczeniu, które Pan Bóg dopuścił na bohatera tej księgi Starego Testamentu, a który pomimo trudnego doświadczenia okazał się do końca wierny Panu Bogu pomimo różnych głosów, które doradzały mu, sprzeniewierzenie się Stwórcy. W spotkaniu wziął udział metropolita łódzki, zwracając się do młodych uczestniczących w spotkaniu apelował - Nie bójcie się spowiedzi, tylko zobaczcie Jezusa, który jest obsypany trądem, moim, twoim, trądem każdego z nas. On bierze każdy mój trąd na siebie i nie potrafi inaczej, bo mnie kocha. Przychodzimy przerażeni swoimi grzechami, a Jezus mówi – daj mi to! Daj mi to – ja to wezmę na siebie. To jest największe doświadczenie Bożej miłości! Ja wiem, my jako księża nie zawsze potrafimy temu posłużyć właściwie. Jeśli macie złe doświadczenia sakramentu pokuty, to ja was bardzo przepraszam. Jesteśmy ludźmi, robimy też głupie rzeczy, ale co do swej istoty spowiedź na tym polega, że cały jesteś obsypany trądem, obsypany wrzodami, ale kiedy przychodzisz do Jezusa, to On ci się takim pokazuje, żebyś widział, że zanim ty wypowiesz swoje grzechy, to On już je wziął na siebie. Nie bój się tego spotkania, tylko idź z taką świadomością, że tam jest Ktoś, kto cię kocha. Kocha cię jako trędowatego. Jezus jest prawdziwym Przyjacielem, Jezus jest prawdziwym Artystą, i z tego popiołu, którym jesteśmy, może wyprowadzić niesamowite życie – inne – nowe – nie to poprzednie! – podkreślił arcybiskup Ryś.

Reklama

Rekolekcyjne spotkanie zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu połączona ze śpiewem animowanym przez scholę wspólnoty Ruchu Światło – Życie, w czasie której uczestnicy rekolekcji mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, rozmowy duchowej lub modlitwy wstawienniczej.

Jutro trzeci – kulminacyjny - dzień diecezjalnych rekolekcji dla młodzieży Arena Młodych 2023, który będzie miał miejsce w Start Arenie. Spotkanie rozpocznie się od godz. 9:00 i zakończy się około 14:00. Do uczestnictwa w Arenie Młodych zachęca i zaprasza arcybiskup Grzegorz Ryś - pomysłodawca corocznego spotkania młodych.

2023-02-23 17:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łask: Zobaczyć niewidzialnego Boga

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Chcę iść do Betlejem nie tylko z tymi, których wiara jest silna, ale także z tymi, których wiara jest słaba, maleńka. Bo oni też szukają na swój sposób Boga – mówił ks. Piotr Pirek podczas pasterki w kolegiacie łaskiej w wigilię Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Rozważanie 28

CZYTAJ DALEJ

Daniel Obajtek dla portalu niedziela.pl: Nie będę brał udziału w cyrku Szczerby

2024-05-28 11:00

[ TEMATY ]

Obajtek Daniel

Sztab Wyborczy Daniela Obajtka

Jesteśmy zalewani produktami tureckimi, chińskim, koreańskimi, a biznes europejski umiera pod ciężarem Zielonego Ładu i nadmiernej transformacji klimatycznej - mówi Daniel Obajtek w wywiadzie dla niedziela.pl  

Artur Stelmasiak: Dlaczego zdecydował się Pan na start do Parlamentu Europejskiego? 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję