Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie Jezu, niech Twoja święta Krew oczyści nas ze złych skłonności

Rozważania do Ewangelii Łk 18, 9-14.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 18 marca 2023. Św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. dow. Wielki Post.

• Oz 6, 1-6 • Ps 51, 3-4.18-19.20-21a • Łk 18, 9-14

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Faryzeusz czy celnik? Lewica czy prawica? Liturgia tradycyjna czy posoborowa? Odwieczny konflikt, który dzieli ludzkie serca. Z ludzkiej perspektywy łatwo nam dokonać sądu, kto tutaj jest dobry, a kto zły, którą postawę wybrać, a którą odrzucić. Wymyślamy przykłady, argumenty, na co możemy się zgodzić u drugiej strony, a co zdecydowanie odrzucić. I tak funkcjonujemy w tym miałkim świecie, bo to przecież zaledwie ludzka perspektywa, ale jakże ważna, bo moja, nasza! Natomiast ta Boża sprawa każe mi zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Wraz z faryzeuszem i celnikiem jesteśmy gośćmi w domu Boga. Bóg, będąc Gospodarzem tego miejsca, przyjmuje jednego i drugiego. Kocha tak samo jednego i drugiego, każdemu pragnie dać szansę, nadzieję, błogosławieństwo i takie poczucie bliskości z Sobą, że nawet w najciemniejszej dolinie nie będzie czuł się osamotniony (por. Ps 23). Dostrzeże ten szczegół tylko serce pokorne.(1)*

Reklama

Panie Jezu, niech Twoja święta Krew oczyści nas ze złych skłonności i umocni postawę pokory. Amen.

F.P.

(1)*. Teksty które pomogą nam w modlitwie: 2 Kor 10, 18, Ps 138, 6.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 12:47

Ocena: +30 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bracie i siostro, Ciebie Bóg też potrzebuje!

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pl.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 24-33.

Sobota, 15 lipca. Św. Bonawentury, biskupa i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Narodowy Marsz Życia. Abp Gądecki: nie możemy stać z boku

2024-04-12 14:44

[ TEMATY ]

Narodowy Marsz Życia

B.M. Sztajner

- Nie możemy stać z boku z założonymi rękoma, gdy kwestionowane są nasze podstawowe prawa i wartości - mówi abp Stanisław Gądecki, były przewodniczący KEP, zapraszając na Narodowy Marsz Życia, który odbędzie się 14 kwietnia w Warszawie. Marsz będzie wielką manifestacją w obronie życia, rodziny, wartości i niepodległości oraz wyrazem solidarności z tymi, którzy najbardziej potrzebują wsparcia, zwłaszcza dziećmi zagrożonymi aborcją. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

Marsz rozpocznie się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 12. 30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Wcześniej, o godz. 11 w warszawskiej Archikatedrze oraz Katedrze warszawsko - praskiej odprawione zostaną Msze św. O godz. 12.15 zaplanowano akcję „Pieluszka dla maluszka” , będąca konkretnym wsparciem dla potrzebujących matek i dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Uczą nas miłości do końca

2024-04-12 19:56

Biuro Prasowe AK

    – Rodzina, chociaż wyrasta z decyzji dwojga osób decydujących się na małżeństwo, przekracza tę relację. Miłość rozwijana i pielęgnowana przez małżonków rodzi konkretne owoce w życiu rodzinnym w postaci dzieci, które ubogacają i zawsze są znakiem nadziei – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. Paweł Gałuszka, podczas peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Na początku Mszy św. proboszcz parafii pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, ks. Jarosław Żmija, przypomniał, że proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów zaczął się w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Rodzina z Markowej doskonale zrealizowała przykazanie miłości Boga i bliźniego, aż po oddanie własnego życia. – W ten sposób małżonkowie Wiktoria i Józef uczą nas miłości aż do końca, która w obronie człowieka i jego życia na waha się zapłacić najwyższej ceny – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję