Reklama

Z prac synodu

Sakralny charakter sztuki

"Dzieła sztuki sakralnej wg Konstytucji o Liturgii są znakami i symbolami najwyższych spraw. Konstytucja przypomina artystom, że ich twórczość jest swojego rodzaju naśladowaniem Boga - Stworzyciela. Nigdy w żadnym dokumencie kościelnym ranga artysty nie była postawiona tak wysoko" - przekonywał ks. Antoni Kwiatkowski, prezentując materiały Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych podczas konferencji Komisji Głównej I Synodu Diecezji Sosnowieckiej. Spotkanie odbyło się 18 października, w domu biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.
Ks. Kwiatkowski przedstawił w skrócie historię sztuki sakralnej, wskazując na jej biblijne korzenie. Przypomniał, że na 21 soborów powszechnych 6 z nich zajmowało się zagadnieniami sztuki. A spośród tych sześciu trzy uczyniły to w sposób bardziej zasadniczy i obszerny. Były to Sobór Nicejski, Sobór Trydencki i Sobór Watykański II. Sobór Watykański II postawił przed sztuką sakralną trzy zadania: służbę kultowi, zbudowanie wiernych i kształcenie religijne. Sztuka ma spełniać te cele dzięki swej dwukierunkowej strukturze. Z jednej strony poprzez wyrażanie Bożego piękna, a z drugiej poprzez zwrócenie myśli ludzi ku Bogu. Prelegent zaznaczył, że architektura sakralna powinna wyrażać Paschę Chrystusa, ma opowiadać o dziejach spotkań i wzajemnego szukania się Boga i ludzi. "Dzieła sztuki sakralnej, które są dziełami umysłu i serca człowieka, stają się integralną częścią liturgii Kościoła. Architektura sakralna określa miejsce sprawowania liturgii oraz miejsce spotkania społeczności ludzi wierzących. Jednocześnie, w jakiś sposób staje się "żertwą ofiarną". Budowla sakralna umożliwia gromadzenie się ludu Bożego celem uczestniczenia w liturgii Kościoła. Świątynia staje się więc miejscem kultu, składania ofiary. Stąd zachęta Soboru, aby dzieła sztuki były godne, ozdobne i piękne" - podkreślał przewodniczący Komisji ds. Budowy i Konserwacji Kościołów. Stąd też wypływa potrzeba istnienia i działania Komisji ds. Sztuki Sakralnej, która oceniałaby prace architektoniczne i zdobnicze w naszych kościołach. W skład komisji powinny wchodzić osoby posiadające wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie budownictwa i sztuki, ochrony zabytków oraz nauk teologicznych.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 40 lat Jasnej Góry na łódzkim Widzewie

2021-09-19 09:43

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Parafii

Osiedle bez kościoła

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję