Reklama

Warsztaty w Jańskim

15 października br. w Łomży odbyły się warsztaty dla nauczycieli historii z terenu byłego województwa łomżyńskiego. Spotkanie zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Liceum Ekonomiczne im. Bogdana Jańskiego w Łomży przebiegało w formie teoretycznej - wykładów na temat prawd i mitów o podziemiu niepodległościowym opracowanych przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku: mgr. Jerzego Kułaka, mgr. Andrzeja Muczyńskiego, dr. Krzysztofa Sychowicza oraz w formie praktycznej - ćwiczeń na podstawie pakietu edukacyjnego Podziemie niepodległościowe w województwie białostockim w latach 1944- 1956 autorstwa dr. Sychowicza i mgr. Kułaka. W części praktycznej nauczyciele mieli za zadanie przygotowanie scenariuszy zajęć na podstawie wspomnianego wyżej pakietu.
Spotkanie rozpoczął Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Białymstoku dr. Jerzy Jan Milewski. W części teoretycznej nauczyciele wysłuchali opinii na temat podziemia niepodległościowego w latach 1944-56, określanego mianem band, którego fałszywy obraz propagowała literatura będąca na usługach władz PRL-u. Opinie komunistycznych władz Polski pogłębiały liczne publikacje z tego okresu, typu seria z tygrysem, ukazujące działaczy AK, AKO, WiN jako zbirów, bandytów kolaborujących z okupantem, grabiących, gwałcących i siejących pogrom wśród ludności cywilnej walczących z dzielnymi i uczciwymi przedstawicielami władzy ludowej, reprezentowanymi przez funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa narodowego, członków partii komunistycznej, żołnierzy LWP i milicjantów. Tylko ci drudzy byli patriotami z krwi i kości, może mającymi wiele ludzkich wad, ale za to byli gotowi poświęcić życie w obronie demokratycznego ustroju państwa polskiego. - Mimo wielu lat od odzyskania niepodległości podręczniki do nauki historii nadal nie zawierają żadnych informacji na temat bohaterów walk z sowieckim okupantem i tworzącymi struktury komunistycznej władzy Polakami - powiedział m.in. mgr Jerzy Kułak, pracownik IPN w Białymstoku. - Szkoły nie noszą imion bohaterskich żołnierzy WiN i NZW, a takich wówczas nie brakowało; nowym ulicom nie nadaje się ich nazwisk, a wprost przeciwnie - próbie przywracania żołnierzy powojennego podziemia społecznej pamięci - spotykają się z gwałtownymi atakami dzisiejszej lewicy, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku w Sejmie, nie po raz pierwszy zresztą i, zapewne, nie ostatni.
- Łomżyńskie warsztaty były pierwszymi z całego cyklu organizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN-u w Białymstoku - zaznaczył dr Krzysztof Sychowicz. - Są one częściowo oparte na pakiecie edukacyjnym, który ma przyczynić się do odkłamania utrwalonego obrazu nie tyle Armii Krajowej, o której zła opinia była już weryfikowana od szeregu lat, co o tzw. podziemiu narodowym, czyli Narodowych Siłach Zbrojnych, Narodowym Zjednoczeniu Wojskowym (NZW), które było oskarżane i osądzane o dokonywanie szeregu morderstw; których traktowano jako grupy bandyckie, a nie jako podziemie zbrojne walczące z systemem komunistycznym. Warto przy okazji tego podkreślić, że w tamtym okresie nie było organizacji kryształowo idealnych - a szczególnie po 1944 r., zdarzały się różne przypadki zbrodni. Te fakty trzeba też przedstawiać, ale na tle całej działalności ugrupowań niepodległościowych podziemia zbrojnego ich działalność była pozytywna, a w rejonie łomżyńskim działało ono stosunkowo długo i było bardzo aktywne, i dlatego ówczesna władza komunistyczna miała duże problemy z ustanowieniem swego panowania i z rozszerzeniem swoich wpływów. "Czarną legendę" podziemia utrwalała przez lata władza ludowa za pomocą książek pisanych na zamówienie czy też podręczników historii, które z gruntu negowały wszelkie organizacje, które występowały przeciwko systemowi komunistycznemu.
Celem warsztatów skierowanych do nauczycieli byłego województwa łomżyńskiego było dostarczenie im wiadomości i materiałów, które będą mogli wykorzystać w swojej pracy w szkole. Pakiet edukacyjny o podziemiu niepodległościowym został skonstruowany na podstawie archiwów, czyli źródeł, które w większości dotąd nie były publikowane. Oprócz tego zawiera on fakty już znane, ale komentowane zgodnie z zaleceniami władz PRL-u.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję