Reklama

Polska

Przewodniczący Episkopatu dla PAP: Kłamstwo niszczy charakter człowieka, odbiera wiarę; w dobie fake newsów trzeba używać rozumu

Kłamstwo powtarzane w tysiąc raz, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, psyche, a przede wszystkim odbiera wiarę. Dziś, w dobie fake newsów, w celu samozachowania trzeba używać rozumu - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Duchowny odniósł się w ten sposób do oskarżeń jakie pojawiły się wobec św. Jana Pawła II.

2023-03-11 11:08

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na problem bezkrytycznego podejścia do przekazywanych informacji, które później okazują się fake newsami.

„Te fałszywe wiadomości docierający do szerokich kręgów, właściwie do nieograniczonych kręgów odbiorców nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Kłamstwo powtarzane w tysiąc raz, staje się prawdą. Choć prawdą nigdy nie będzie, to w mentalności ludzkiej przybiera charakter prawny. Niszczy charakter w człowieka, psyche, a przede wszystkim odbiera wiarę. Dziś, w dobie fake newsów, celu samozachowania trzeba używać rozumu” – zaznaczył.

Arcybiskup Gądecki, po pokazie filmu „Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” w rzymskiej bazylice San Pietro in Vincoli, powiedział, że "kard. Wyszyński i kard. Wojtyła zawsze walczyli o prawdę".

"Polacy w swojej historii mają herosów takich jak Prymas Wyszyński i kard. Wojtyła, ludzi, którzy wyrastali bardzo mocno ponad przeciętność. W czasach pełnych fałszu i fake newsów zawsze walczyli o prawdę, która jedynie wyzwala – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Podziel się cytatem

Wyraził też głębokie przekonanie, że w dzisiejszych czasach na Polakach ciąży odpowiedzialność przekazywania młodemu pokoleniu wiedzy na temat trudnej historii drogi do wolności naszego narodu.

„Konieczne jest dziś przypominanie pokoleniom, które urodziły się po śmierci Kardynała Wyszyńskiego, czy też po śmierci nawet Jana Pawła II, ogromnego wysiłku, który został włożony przez tych ludzi w to, żeby wiara nie zginęła, żeby wiara towarzyszyła Polakom, ponieważ tylko wiara daje zbawienie” – powiedział abp. Gądecki.

Rzymski pokaz filmu „Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” zgromadził przedstawicieli międzynarodowego korpusu dyplomatycznego i włoskiej Polonii. W Spotkaniu udział wzięli m.in. prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław oraz Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski. Polska premiera filmu odbyła się 22 lutego 2022 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Premierę w Rzymie zorganizowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej.

Reklama

Z Rzymu Justyna Galant (PAP)

gal/ jar/

Ocena: +4 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Milena Kindziuk: zabrakło dobrej woli, by w filmie Marcina Gutowskiego przedstawić całą prawdę

2023-03-07 11:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

Adam Bujak/Biały Kruk

Podawanie jako wiarygodnych zeznań tzw. księży patriotów, czyli gorliwych współpracowników SB, to przecież jawne matactwo. Tak jak niebranie pod uwagę ahistoryczności zarzutów czy potrzeby krytycznej oceny źródeł. Dlatego właśnie po emisji filmu Marcina Gutowskiego w TVN 24 tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że nie o szukanie prawdy ani o pomoc poszkodowanym tu chodzi.

Czy to jest rzetelne śledztwo dziennikarskie?

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: dzień skupienia dla parlamentarzystów i samorządowców

2023-03-30 16:20

[ TEMATY ]

dni skupienia

parlamentarzyści

Nowy Sącz

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Parlamentarzyści i samorządowcy diecezji tarnowskiej mieli swój dzień skupienia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że aby uzdrawiać współczesny świat i nasz kraj, potrzeba najpierw ustawicznej pracy nad sobą, nad własnym poziomem etycznym.

– Dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Potrzebujemy modlitwy i okazji do refleksji. W ciągu całego roku intensywnej pracy trzeba nam również wsparcia duchowego, chwili refleksji, uspokojenia, przemyśleń, które są bardzo ważne, ponieważ pracując z ludźmi trzeba być wrażliwym na ich problemy. - Uważam, że każdy samorządowiec powinien zrobić sobie rachunek sumienia z tego jak pomagamy mieszkańcom, co możemy zrobić, czy mogliśmy więcej zrobić? - mówią samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję