Reklama

Polska

Rektor UKSW: Jan Paweł II był świętym człowiekiem

Jestem przekonany, że Jan Paweł II był to człowiek święty. Świętość to nie bezgrzeszność. Dziś w dobie deptania autorytetów, niszczenia tego co dobre i piękne, próbuje się także zdeptać duchowy i ludzki autorytet Jana Pawła II – przekazał w oświadczeniu rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

2023-03-11 15:30

[ TEMATY ]

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Łukasz Krzysztofka

Ks. prof. Ryszard Czekalski

Ks. prof. Ryszard Czekalski

W związku z atakami na Jana Pawła II, doktora honoris causa UKSW, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski wydał oświadczenie.

"W ostatnich dniach jesteśmy świadkami ataku na Kościół katolicki i św. Jana Pawła II, naszego rodaka, którego już za życia nazwaliśmy największym spośród synów polskiej ziemi. Świętym papieżem Janem Pawłem II Wielkim" – przekazał rektor.

Przypomniał, że Jan Paweł II był też doktorem honoris causa wielu polskich i światowych uczelni, w tym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

"Zanim został papieżem Karolowi Wojtylle przyszło pełnić posługę arcybiskupa metropolity krakowskiego, w czasach głębokiego komunizmu. Wielu z nas już tego nie pamięta albo – na szczęście – nie doświadczyło. Wielu jednak żyje i pamięta, jak to było w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" – przekazał.

Podkreślił, że dzisiaj żyjemy w wolnej, zupełnie innej Polsce.

"Oceniając dziś Jana Pawła II, trzeba nade wszystko zwrócić uwagę na fakty i na czasy, w których przyszło mu żyć. Należy bardzo dokładnie zbadać wszystkie dowody i wszystkie źródła historyczne z przeszłości według przyjętych norm naukowych, a nie dziennikarskich, detektywistycznych czy politycznych. Tym powinni się zająć naukowcy, w szczególności historycy. A tam, gdzie naprawdę doszło do naruszenia prawa czy przestępstwa, tym powinny zająć się organy ścigania" – podkreślił.

Zaznaczył, że tymczasem wprowadza się narrację, że Jan Paweł II wiedział, ukrył i nie powiedział.

"Pytam się zatem, komu miał powiedzieć? Do kogo złożyć zawiadomienie? Do pierwszego sekretarza PZPR czy może do szefa IV departamentu SB, do ówczesnej prokuratury?" – pyta rektor.

Zaznaczył, że nie możemy jako naród i jako społeczeństwo, pozwolić sobie na brukanie pamięci o Janie Pawle II, który uczynił dla nas wszystkich tak wiele.

Reklama

"To on przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce, ale też w Europie Wschodniej. To on, pielgrzymując do wielu krajów świata, niósł ludziom wiarę, nadzieję, miłość i pokój. To on był papieżem przyszłych pokoleń. To on zainicjował fantastyczne Światowe Dni Młodzieży, które gromadziły miliony młodych ludzi na świecie" – wyjaśnił.

"Żyłem w czasach Jana Pawła II, żyłem w czasach komunizmu i dziś wiem, że jego ocena bez uwzględnienia tamtego szczególnego kontekstu historycznego jest fałszywa. Nie można oceniać wydarzeń i ludzi, nie biorąc pod uwagę tamtej rzeczywistości, a patrzeć na nią jedynie z dzisiejszej perspektywy" – podkreślił ks. prof. Ryszard Czekalski.

Ocenił, że historii nikt nie jest w stanie zmienić, choćby nie wiadomo, jak się starał i choćby nie wiadomo, jaka ona była.

"Prawda, nawet po latach czy nawet wiekach, ujrzy zawsze światło dzienne. Przyjmując logikę oskarżycieli Jana Pawła II, możemy próbować sięgać nawet do starożytności" – dodał.

"Historia nas zadziwia i zdumiewa. Jednak jeśli chcemy zachować się uczciwie, należy podjąć próbę jej oceny oczyma tamtego czasu, rozpatrywać ją w tamtym kontekście historycznym i według tamtych kryteriów" – zaznaczył.

Podkreślił, że w historii każdego narodu są karty chwały i niestety bezprawia. "Są bohaterowie i zdrajcy. Każdy z nas ma swój czas i swoje miejsce na ziemi oraz swoje zadania do spełnienia" – powiedział.

"Chrońmy się przed dokonywaniem zbyt pobieżnych i pośpiesznych ocen, bazując na wątpliwej jakości źródłach historycznych. Jeszcze gorszą rzeczą jest wykorzystywanie przeszłości dla doraźnych celów współczesności, szczególnie bieżących celów politycznych, nawet kosztem ludzi, którzy już nie żyją. To haniebne działanie zasługujące na potępienie. Oby temat i osoba Jana Pawła II nie stały się częścią przedwyborczej kampanii politycznej, próbą wywołania wewnątrzpolskiej wojny religijnej oraz pogłębienia procesu dzielenia nas jako społeczeństwa i narodu" – przekazał.

Reklama

Zaznaczył, że dzisiaj, chyba każdy z nas nie ma wątpliwości, ze pedofilów trzeba karać i to bardzo surowo.

"Dla zwyrodnialców, którzy dopełniają się tak nikczemnych czynów, należy się całkowita izolacja od społeczeństwa. Aby żadne dziecko nie było krzywdzone i narażone na takie dramaty" – podkreślił.

"Jestem przekonany, że Jan Paweł II był to człowiek święty. Świętość to nie bezgrzeszność. Dziś w dobie deptania autorytetów, niszczenia tego co dobre i piękne, próbuje się także zdeptać duchoty i ludzki autorytet Jana Pawła II" – ocenił rektor.

"Staję w obronie Jana Pawła II zarówno jako katolik, ksiądz, naukowiec, jak i rektor, prosząc, abyśmy potrafili rzetelnie poszukiwać prawdy – jako społeczność akademicka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i nasz naród, dziś niestety tak bardzo podzielony. I oby wydarzenia ostatnich dni nie podzieliły nas jeszcze bardziej" – podkreślił.

"Tylko w jedności i odpowiedzialności za siebie, także za nasze trudne doświadczenia historyczne, możemy budować mądre społeczeństwo, które potrafi docenić zasługi pokoleń Polaków. To dzięki nim dziś możemy cieszyć się wolnością" – dodał.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ joz/

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kierunek lekarski na UKSW!

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał pozytywną decyzję dot. wniosku UKSW o nadanie Wydziałowi Medycznemu Collegium Medicum uprawnień do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim.

Kierunek ruszy w październiku 2019 r. Przewidywany termin rozpoczęcia rekrutacji to 7 czerwca. Postępowaniem kwalifikacyjnym będą objęte trzy przedmioty: biologia, chemia i matematyka. Na kandydatów czeka sto miejsc. Zgoda MNiSzW wydana na podstawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej dotyczy kształcenia na poziomie studiów jednolitych magisterskich o profilu ogólnoakademickim i otwiera również możliwość prowadzenia studiów na kierunku lekarskim w języku angielskim. Obecnie na Wydziale Medycznym UKSW prowadzony jest kierunek pielęgniarstwo I stopnia o profilu praktycznym – po polsku i po angielsku zarówno dla obywateli Polski, jak i obcokrajowców. Absolwenci uzyskują tytułu licencjata pielęgniarstwa.

CZYTAJ DALEJ

Popękany cokół pomnika Jana Pawła II

2023-03-30 12:19

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

komentarz

canva.com

Za kilka dni 2 kwietnia. Tym razem zbiegnie się on z Niedzielą Palmową, ale mimo tego dla nas będzie on zawsze przypomnieniem tego szczególnego 2 kwietnia 2005 r. i godziny 21.37. Tym razem przeżywać będziemy tę rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II – już osiemnastą! – zdecydowanie inaczej.

Opadł już kurz burzy, jaką wywołały medialne rewelacje o rzekomych zaniedbaniach, których miał się dopuścić kardynał Karol Wojtyła jako ówczesny arcybiskup metropolita krakowski, z premedytacją ignorując doniesienia o przestępstwach i niemoralnym życiu swych księży.

CZYTAJ DALEJ

Cały świat modli się o zdrowie papieża Franciszka

2023-03-31 10:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Po tym, jak wiadomość o hospitalizacji papieża Franciszka obiegła w środę media na całym świecie, nie trzeba było długo czekać na reakcje. Stale napływają wiadomości z życzeniami i wyrazami sympatii dla Ojca Świętego. Papież od środy 29 marca przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu infekcji płucnej.

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) w imieniu włoskich biskupów zapewniło o "chóralnej modlitwie Kościołów we Włoszech" "życząc Ojcu Świętemu szybkiego powrotu do zdrowia", "powierza Panu lekarzy i personel medyczny, którzy z profesjonalizmem i poświęceniem opiekują się nim i wszystkimi pacjentami"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję