Reklama

Polska

Prezydent RP w liście do bp. Odera: dziękuję za wszystko, czego Ksiądz Biskup dokonał dla Kościoła i naszego narodu

"To właśnie ogromnej wiedzy i wielkiemu trudowi Księdza Biskupa zawdzięczamy to, że już niespełna dziewięć lat po odejściu do Domu Ojca kult papieża Polaka został oficjalnie zatwierdzony w całym Kościele powszechnym. Dzisiaj raz jeszcze dziękuję za wszystko, czego Ksiądz Biskup dokonał dla dobra polskiego Kościoła i naszego narodu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do ks. Sławomira Odera z okazji jego święceń biskupich i ingresu do katedry gliwickiej.

2023-03-11 17:20

[ TEMATY ]

ingres

Prezydent Andrzej Duda

Ks. bp Sławomir Oder

PAP/Zbigniew Meissner

List podczas uroczystości święceń biskupich oraz ingresu bp. Sławomira Odera do gliwickiej katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła odczytała min. Grażyna Ignaczak–Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

W liście Andrzej Duda podziękował nowemu biskupowi gliwickiemu za "wspaniałą misję postulatora w procesach beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym naszego umiłowanego rodaka św. Jana Pawła II". "To właśnie ogromnej wiedzy i wielkiemu trudowi Księdza Biskupa zawdzięczamy to, że już niespełna dziewięć lat po odejściu do Domu Ojca kult papieża Polaka został oficjalnie zatwierdzony w całym Kościele powszechnym" - podkreślił prezydent.

Jak napisał, ze wzruszeniem wspomina uroczystość z 9 listopada 2015 roku w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, gdzie miał przyjemność odznaczyć ks. Sławomira Odera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. "Dzisiaj raz jeszcze dziękuję za wszystko, czego Ksiądz Biskup dokonał dla dobra polskiego Kościoła i naszego narodu" - stwierdził Andrzej Duda.

"Powołanie Ekscelencji na urząd biskupi ma wymiar symboliczny właśnie teraz, gdy świadectwo życia i dzieła św. Jana Pawła II jest potrzebne może nawet bardziej niż kiedykolwiek. Ojciec Święty był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu. Jako biskup pomocniczy, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, wreszcie jako głowa całego Kościoła katolickiego przewodził nam, Polakom, w drodze ku wolności i stał się ojcem duchowym niepodległej Rzeczypospolitej. Papież Polak rozsławił naszą Ojczyznę w świecie, ale jego niezwykły pontyfikat miał przede wszystkim znaczenie uniwersalne. Niestrudzenie pielgrzymując, głosił prawdy, które docierały do serc milionów – zarówno wierzących chrześcijan, jak i ludzi niewierzących – na wszystkich kontynentach. Cieszył się unikalnym w świecie współczesnym autorytetem i szacunkiem, a w jego postawie i osobistym przykładzie już za życia rozpoznawaliśmy oznaki świętości" - napisał prezydent RP.

Reklama

"Jego wspaniałe nauczanie pozostaje także dziś ważne i aktualne dla każdego człowieka dobrej woli. Mocno wierzę, że będą zeń czerpać również następne pokolenia. Dla nas, Polaków, pamięć o św. Janie Pawle II stanowi bowiem integralny element dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu, której strzec powinniśmy z absolutnym oddaniem i stanowczością, bez względu na konsekwencje. To nasz obywatelski, patriotyczny i historyczny obowiązek" - dodał Andrzej Duda.

Na zakończenie listu życzył, aby "doskonała znajomość prawa kanonicznego i cywilnego oraz bogate doświadczenia zgromadzone zarówno w dykasteriach Kurii Rzymskiej, jak też w pracy formacyjnej wśród duchowieństwa i wiernych świeckich były cenne i pomocne w kierowaniu powierzoną diecezją gliwicką".

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent skierował do TK nowelizację ustawy o SN - przed jej podpisaniem

[ TEMATY ]

sąd

ustawa

Trybunał Konstytucyjny

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Marian Zubrzycki

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Podjąłem decyzję o skierowaniu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej. To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

"Kompromis jest potrzebny zarówno Polsce, jak i Unii Europejskiej. Ale trzeba uczciwie powiedzieć, że to porozumienie budzi poważne kontrowersje natury konstytucyjnej" - zaznaczył w orędziu w piątek wieczorem prezydent Duda.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja świdnicka ze św. Janem Pawłem II

2023-03-31 11:00

[ TEMATY ]

Dolny Śląsk

św. Jan Paweł II

diecezja świdnicka

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Dolny Śląsk z Janem Pawłem II

Diecezja świdnicka włącza się w zaplanowaną od 31 marca do 2 kwietnia inicjatywę "Dolny Śląsk ze św. Janem Pawłem II".

Z racji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w wielu parafiach diecezji świdnickiej odbędą się drogi krzyżowe oraz inne nabożeństwa a także marsze poparcia i wydarzenia kulturalne. Poniżej prezentujemy oficjalny plan wydarzeń, o których informuje diecezja świdnicka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję