Reklama

Świat

Abp Kurtz: Franciszek jest synem Ameryki

Powiedział o sobie, że jest synem Ameryki, tego wielkiego kontynentu – mówi o Franciszku abp Joseph Kurtz. W chwili, gdy zbliżamy się do 10-lecia pontyfikatu obecnego papieża, hierarcha wspomina podróż Ojca Świętego do USA, w czasie której pełnił funkcję przewodniczącego lokalnego episkopatu.

2023-03-12 18:33

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zaznacza, że „była to prawdziwa pielgrzymka”. Ludzie z radością witali Franciszka, a on sam z wielką energią uczestniczył w kolejnych wydarzeniach. Myślę, że najwięcej radości sprawiały mu spotkania z prostymi ludźmi, np. z dziećmi albo z więźniami w Filadelfii – mówi abp Kurtz.

„Pamiętam papieską przemowę do połączonych izb Kongresu z 24 września 2015 r. Rozpoczął wtedy od powiedzenia, że i on jest synem tego wielkiego kontynentu. Jan Paweł II wcześniej, mówiąc o Ameryce, wymieniał Amerykę Południową i Północną jako kontynenty. My zaś uważamy, iż to jeden kontynent. Franciszek we wspomnianej przemowie dał bardzo obrazowe przykłady, odwołał się do Abrahama Lincolna, Martina Luthera Kinga i Thomasa Mertona, mówiąc o darach wolności, godności człowieka, dialogu. Myślę, że bardzo ważny jest dla Franciszka personalizm, zachęca nas do wychodzenia do innych i towarzyszenia. Bardzo często używa tego słowa: «towarzyszyć». To jego przesłanie jest źródłem radości. Wierzę, że jego adhortacja apostolska «Evangelii gaudium» tworzy przejście między jego poprzednikiem, a nim samym. Pisze w niej o obecności Jezusa Chrystusa, która – gdy ją spotykamy – zmienia nasze życie. - podkreśla emerytowany metropolita Louisville.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek apeluje o Kościół młody i dla młodych. Adhortacja „Christus vivit”

[ TEMATY ]

adhortacja

Franciszek

Posynodalna adhortacja apostolska Ojca Świętego Franciszka „Christus vivit” do młodych i całego Ludu Bożego, stanowi podsumowanie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, obradującego od 3 do 28 października 2018 r. na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania”.

Adhortacja składa się z 9 rozdziałów, w których Franciszek prezentuje m. in. to co Biblia mówi o młodych, ukazuje sytuację dzisiejszej młodzieży i jej rolę w Kościele. Apeluje o Kościół młody, korzystający z inspiracji młodych. Wiele miejsca poświęca duszpasterstwu młodych ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzebę „towarzyszenia” im w procesie „rozeznawania” życiowego powołania. Dokument powstał w języku hiszpańskim, a podpis pod nim papież złożył 25 marca podczas wizyty w sanktuarium w Loreto.

CZYTAJ DALEJ

Wydział Katechetyczny w Toruniu przeprasza za kontrowersyjną inscenizację na rekolekcjach

2023-03-28 14:23

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

"Przepraszamy ich uczestników, rodziców i wszystkich tych, których dotknęła inscenizacja przedstawiona przez osoby prowadzące spotkanie" - napisali księża z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej. "Młodzi ludzie spotkali się z obrazami, które na wydarzeniu religijnym z ich udziałem są nie do zaakceptowania" - czytamy w wystosowanym komunikacie.

Poniżej treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję