Reklama

Wiara

O. prof. A. Napiórkowski: Kościół jest rzeczywistością bosko-ludzką

„Kościół jest rzeczywistością bosko-ludzką” – przypomniał o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski OSPPE z Krakowa, który był kolejnym prelegentem w ramach cyklicznych katechez w hałcnowskiej bazylice w Bielsku-Białej. Paulin dodał, że tę rzeczywistość trzeba widzieć jako „Kościół Trójjedynego Boga i człowieka, jako proces tajemnicy zbawienia, która ciągle trwa”.

2023-03-16 08:40

[ TEMATY ]

duchowość

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

„Bosko-ludzka wspólnota, jaką jest Kościół, musi być ujęta w świetle rozumu i wiary. Jest dużo religiologów w Europie, którzy mają wiedzę o Kościele, ale nie funkcjonują w życiu parafialnym. Oni nie są na niedzielnej Eucharystii, nie mają pojęcia, o czym mówią. Żeby troszeczkę dotykać tajemnicy kościoła, trzeba używać rozumu i serca, trzeba wejść do kościoła” – wytłumaczył zakonnik.

„Jeśli chcemy zrozumieć coś z misterium Kościoła, z jego tajemnicy, musimy nie tylko stać na wycieraczce, ale musimy wejść do kościoła, aby zachwycić się jego pięknem” – kontynuował, akcentując, jak ważne jest wejście w wewnętrzne życie wspólnoty Kościoła.

Zachęcił, by słuchać, co Kościół sam o sobie mówi. Zwrócił uwagę jednocześnie na kontekst społeczno-polityczny funkcjonowania Kościoła. „Wpływa to na rozumienie i przeżywanie Kościoła. Kontekst historyczny jest ważny. Czy jest jakaś instytucja na świecie, która istnieje 2000 lat?” – dodał, przestrzegając przed socjologizacją Kościoła.

„Wydaje się, że największym zagrożeniem dla tajemnicy Kościoła jest pozbawiać go wymiaru nadprzyrodzonego i sprowadzić tylko do jednej z wielu funkcjonujących w świecie instytucji. Ujmowanie Kościoła bez jego zakorzenienia w osobowym Bogu jest nie do przyjęcia” – zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

„Kościół jest wspólnotą bosko-ludzką. Czy my rozumiemy, pojmujemy Boga? Nie. Brak właśnie dzisiaj, w XXI wieku, zachwytu Panem Bogiem, żeby Go odkryć. Ale też brak jest zachwytu nad człowiekiem” – stwierdził. „Kościół to właśnie ta przestrzeń, gdzie dokonuje się nasze odkupienie, zbawienie. Pytając się o tajemnicę Kościoła trzeba najpierw zachwycić się misterium Boga. Więc ci różni gadacze, którzy nas ciągle pouczają, co Kościół ma zrobić, nie mają pojęcia o czym mówią” – wskazał.

W dalszej części wyjaśnił, w jaki sposób Kościół jest przedmiotem wiary. „Kościół jako dzieło Boga otrzymał od Niego mandat przechowywania i interpretowania depozytu wiary. Odrzucanie nauczania Kościoła jest równoznaczne z odrzucaniem prawd wiary. Trudno akceptować dziś taką selektywność, wybiórczość. Albo przyjmujemy wszystko z depozytu wiary, albo nic” – wytłumaczył.

Na koniec, wskazując na podwójną tajemnicę Kościoła, zaakcentował rolę Maryi. Zwrócił uwagę, jak ważnym wyzwaniem jest Jej naśladowanie.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Pękalski: na jakim fundamencie i jak budujemy dom, któremu na imię życie? – Kościół Stacyjny św. Jana Ewangelisty #15

[ TEMATY ]

Kościół

życie

bp Ireneusz Pękalski

ks. Paweł Kłys

- Na jakim fundamencie i jak budujemy dom, któremu na imię życie? – pytał zgromadzonych w piątkowy wieczór na modlitwie w Wielkopostnym Kościele Stacyjnym ksiądz biskup Ireneusz Pękalski. Dziś liturgia stacyjna celebrowana była w kościele pw. św. Jana Ewangelisty na łódzkim osiedlu Olechów.

Hierarcha - w słowie pouczenia pasterskiego - odwołując się do Jezusowej przypowieści o przewrotnych rolnikach wyjaśnił – w przypowieści tej nie trudno oczytać w postaci gospodarza rysy samego Boga. Przewrotnymi sługami jest Naród Wybrany – a dokładnie jego przywódcy duchowi i polityczni, faryzeusze i saduceusze, arcykapłani i uczeni w piśmie – ludzie, którzy zbuntowali się przeciwko Bogu. A Synem Gospodarza jest Jezus – odrzucony i zabity przez grzeszników. – podkreślił ksiądz biskup.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy jest już za późno

2023-03-24 19:06

[ TEMATY ]

rozważanie

Materiał prasowy

Co zrobić - Jak się zachować w sytuacji, którą możemy z różnych względów określić słowami: "jest już za późno". Taką sytuację bardzo bliską naszemu doświadczeniu przedstawia Ewangelia. Łazarz umarł - Jezus przybył za późno.

Odnajdźmy siebie w tej Ewangelii. Może przeżywasz sytuację i sądzisz że już nic nie da się zmienić, że już jest za późno. A może Jezus chce Cie wydobyć z najgorszych sytuacji z najciemniejszego grobu w którym nie widzisz sensu.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Habdas 11. w Lahti, wygrał Kobayashi

2023-03-26 17:45

[ TEMATY ]

sport

pl.wikipedia.pkl

Jan Habdas osiągnął 124 m i zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Japończyk Ryuyu Kobayashi - 136,5 m. Rozegrano tylko jedną serię, którą wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnego wiatru.

Drugi był Austriak Stefan Kraft po lądowaniu na 130 m, a trzeci Niemiec Karl Geiger - 133 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję