Reklama

Aspekty

Zarzuć chociaż wędkę

W dniach 17-18 marca w Zielonej Górze odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

2023-03-19 10:55

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Kamil Falkowski

ks. Marcin Bobowicz

Rekolekcje odbyły się pod hasłem: „Zarzuć chociaż wędkę”, a poprowadził je ks. Kamil Falkowski, asystent KSM archidiecezji warszawskiej.

- Co roku w Wielkim Poście organizujemy dla KSM-owiczów i naszych sympatyków taki czas zatrzymania się. Te rekolekcje miały na celu obudzić odwagę i siłę do poszukiwań w wierze, do tego by zrobić coś więcej – mówi ks. Marcin Bobowicz, diecezjalny asystent KSM.

Młodzież słuchała konferencji, uczestniczyła w warsztatach i pracowała w grupach. Rozmawiano o wierze i Kościele – jak to wygląda, a jak powinno być i co można zmienić. Nie zabrakło modlitwy i integracji. Z uczestnikami spotkał się również bp Tadeusz Lityński, który chętnie odpowiadał na pytania młodzieży. W rekolekcjach wzięły udział 44 osoby. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To jest coś, czym żyję

2023-03-10 12:58

[ TEMATY ]

KSM

kolarstwo

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Człowiek z Pasją

Koło Akademickie KSM przy UZ

Zofia Krystkowiak

Katarzyna Krawcewicz

Gościem spotkania Człowiek z Pasją była Zofia Krystkowiak

Gościem spotkania Człowiek z Pasją była Zofia Krystkowiak

9 marca w Zielonej Górze odbyło się kolejne spotkanie dla młodzieży z cyklu Człowiek z Pasją. Tym razem gościem była Zofia Krystkowiak, reprezentantka Polski w Mistrzostwach Świata w Hoogerheide w Holandii oraz wicemistrzyni Polski w kolarstwie przełajowym na rok 2023.

– Moja pasja zaczęła się dzięki mojemu tacie, który wiele lat trenował kolarstwo. Jeździć na rowerze nauczył mnie, kiedy miałam trzy lata – opowiada licealistka. - Kiedy miałam pięć lat, wzięłam udział w pierwszych zawodach. W wieku 10 lat zaczęłam reprezentować Fundację Rozwoju Kolarstwa Krzysztofa Kuźniaka w Zielonej. W roku 2020 byłam w klubie w Darłowie. A teraz reprezentuję Klub Kolarski UKS Ratusz Maszewo – opowiada.

CZYTAJ DALEJ

Zwiastowanie Pańskie - Dzień Świętości Życia

Niedziela podlaska 14/2002

pl.wikipedia.org

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji

Fresk Fra Angelico Zwiastowanie, Konwent San Marco we Florencji

Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci, z oczyma utkwionymi w Żłóbek betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia.

W a l c z y ć b ę d z i e m y w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym.

Dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu. (z Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego - 28 sierpnia 1956 r.)

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przypada 25 marca i decyzją Episkopatu Polski ustanowiono ten dzień - Dniem Świętości Życia. Wyjątkowo w tym roku Kościół obchodzi ją 8 kwietnia, gdyż dzień 25 marca wypada w Wielkim Tygodniu i dlatego jest ona przeniesiona. Powstanie tej uroczystości łączy się z refleksją nad historią zbawienia w czasach chrześcijańskich. Dokumenty liturgiczne nie mówią o formalnym święcie, co nie znaczy, że nie było ono obchodzone w liturgii. Wiele mówiącym faktem może być zbudowana w IV wieku w Nazarecie bazylika Zwiastowania. Święto posiadało różne nazwy. Najstarsza z nich jest określeniem związanym z homilią Abrahama z Efezu - Euaggelismos. Liturgia bizantyjska zachowuje tę nazwę do dnia dzisiejszego. Sakramentarz gregoriański z Padwy podaje bardzo charakterystyczne określenie: Annuntiatio sanctae Dei Genetricis et passio eiusdem Domini (Zwiastowanie Bożej Rodzicielce i Męki Pana). Mszał z 1570 r. używa określenia: Święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, a Mszał papieża Pawła VI: Zwiastowanie Pańskie. Powstaje pytanie dlaczego uroczystość ta jest obchodzona 25 marca? Odpowiedź na to pytanie wynika z ustalenia daty uroczystości Bożego Narodzenia. Skoro uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzimy 25 grudnia, to z "obliczenia biologicznego" wynika, że Zwiastowanie Pańskie ma być obchodzone 25 marca. Mszał z 1970 r. przynosi nam nowe modlitwy, a zwłaszcza własną prefację, która wysławia Boga za narodzenie Syna Bożego dla zbawienia ludzi. W tym dziele uwydatniona jest rola Maryi, Jej przyjęcie z wielką wiarą Słowa Bożego i noszenie z miłością Jezusa w niepokalanym łonie. Zwiastowanie Pańskie spełnia obietnice dane narodowi wybranemu - Izraelowi.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację wiceprzewodniczącego niemieckiego episkopatu

2023-03-25 13:54

[ TEMATY ]

Niemcy

pl.wikipedia.org

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Osnabrück (Niemcy) przedstawioną przez bp. Franza-Josefa Bode – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) 72-letni bp Bode odgrywał kluczową rolę w kontrowersyjnej niemieckiej „drodze synodalnej”.

Po ostatnim zgromadzeniu synodalnym w marcu we Frankfurcie bp Bode oświadczył: „Uchwały ostatnich zgromadzeń synodalnych, poparte przez przytłaczającą większość biskupów i świeckich, dają nam wiatr w plecy, którego potrzebujemy do konkretnych zmian w naszej diecezji”. Komentując tę decyzją Stolicy Apostolskiej przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, powiedział: „Wraz z wami tracę dziś najbliższego towarzysza broni na drodze synodalnej, która ma przed sobą jeszcze wiele etapów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję