Reklama

Niedziela Lubelska

Okszów. Misje Święte

2023-03-19 15:09

Tadeusz Boniecki

W marcu parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie przeżywała Misje Święte. Był to szczególny czas zjednoczenia z Chrystusem i dojrzałego spojrzenia na wiarę. Przewodnikiem duchowym parafialnych misji był ks. kan. Roman Skowron, dziekan dekanatu Krasnystaw Zachód.

- Chcemy odnowić nasz związek z Chrystusem poprzez przeżycie Misji Świętych w naszej wspólnocie. Chrystus chce spotkać się ze wszystkimi ludźmi: chorymi, zdrowymi, radosnymi i smutnymi, by ich uszczęśliwić, ubogacić i napełnić pokojem. W gąszczu codziennych spraw i problemów często gubimy to, co najważniejsze. Zabiegani, utrudzeni i zmęczeni ponad ludzkie możliwości potrzebujemy czasu, by odetchnąć, nabrać nowych sił i rozpocząć od początku. Takim czasem zatrzymania, zadumy i refleksji niewątpliwie może być czas Misji Świętych. Jest to szansa, by w blasku Bożej prawdy zrobić generalny rachunek sumienia, by to, co chore uleczyć; to co słabe wzmocnić; to co pokrzywione wyprostować, a za wszelkie dobro podziękować Panu Bogu - powiedział ks. kan. Andrzej Serafińczuk, proboszcz parafii w Okszowie.

Każdy dzień misji był poświęcony rozważaniom tematu związanego z wiarą, miłością do Boga, słabościom ludzkim i pokusie grzechu oraz wołaniem o nawrócenie się i zawarcie przyjaźni z Chrystusem. Ważnym punktem w programie Misji Świętych były nauki dla osób starszych oraz dzieci i młodzieży. Misjonarz głosił nauki nie tylko w parafialnej świątyni, ale i w Szkole Podstawowej w Okszowie oraz Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego. Z niezwykłą uwagą i zainteresowaniem słuchali ich nie tylko uczniowie tych placówek, lecz i nauczyciele. Młodzież z Zespołu Szkół Kształcenia Rolniczego miała okazję wysłuchać świadectwa pracy na Ukrainie ks. Łukasza Grona, na co dzień posługującego w niedużej parafii wśród tamtejszej ludności. Przez wszystkie dni misyjne wierni gromadzili się wieczorem w świątyni na Apel Jasnogórski. W dniu spowiedzi wierni zostali namaszczeni olejem Miłosierdzia Bożego. Tego dnia uczestnicy parafialnych Misji Świętych adorowali Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w trakcie Nocy Nikodemowej. Niezwykle bogata w treści i wymowna była piątkowa Droga Krzyżowa wokół kościoła parafialnego. Krzyż na swoich ramionach do poszczególnych stacji nieśli mężczyźni, kobiety, członkowie Rady Parafialnej, młodzież i dzieci. Misje zakończył akt ofiarowania całej wspólnoty parafialnej Matce Bożej.

Reklama

A co dały uczestnikom Misje Święte? – Misje były dla mnie taką „żywą wodą” orzeźwiającą duszę. Teraz już inaczej patrzę na swoją wiarę i całe życie - mówiła Maria. - Misjonarz tak poruszył swoim słowem moje serce, a przede wszystkim sumienie, że postanowiłem się wyspowiadać po kilkunastu latach. Dotychczas byłem daleko od Boga - dzielił się Jacek. – Zrodziła mi się taka refleksja, że krzyż jest nie ciężarem, lecz wybawieniem mojego życia - mówił Andrzej.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież przyjął rezygnację wiceprzewodniczącego niemieckiego episkopatu

2023-03-25 13:54

[ TEMATY ]

Niemcy

pl.wikipedia.org

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Franz-Josef Bode, Bischof von Osnabrück

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Osnabrück (Niemcy) przedstawioną przez bp. Franza-Josefa Bode – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) 72-letni bp Bode odgrywał kluczową rolę w kontrowersyjnej niemieckiej „drodze synodalnej”.

Po ostatnim zgromadzeniu synodalnym w marcu we Frankfurcie bp Bode oświadczył: „Uchwały ostatnich zgromadzeń synodalnych, poparte przez przytłaczającą większość biskupów i świeckich, dają nam wiatr w plecy, którego potrzebujemy do konkretnych zmian w naszej diecezji”. Komentując tę decyzją Stolicy Apostolskiej przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, powiedział: „Wraz z wami tracę dziś najbliższego towarzysza broni na drodze synodalnej, która ma przed sobą jeszcze wiele etapów”.

CZYTAJ DALEJ

Lekarze ciał i dusz: św. Charbel i św. Rafka z Libanu

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Marcin/pl.wikipedia.org

Oboje byli mistykami i cudotwórcami. Oboje są „lekarzami” ciał i dusz. Za ich przyczyną wielu powróciło do zdrowia fizycznego i duchowego. Są prawie rówieśnikami: Charbel urodził się w 1828 r., a Rafka w 1832 r. Oboje należeli do Kościoła maronickiego i wstąpili do Zakonu Mniszek/Mnichów Maronickich.

Za czasów św. Rafki mniszki maronickie przestrzegały surowej reguły z 1732 r. nawiązującej do życia eremitów wczesnochrześcijańskich (życie w samotności, modlitwa, Eucharystia, czytanie świętych ksiąg, ścisły post i praca). Podobnie mnisi. Pustelnicy żyli zgodnie z 13 artykułami reguły pustelniczej z 1810 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież uaktualnił Vos estis i procedury w sprawie nadużyć

2023-03-25 12:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Adobe Stock

Papież ogłosił uaktualnioną wersję Listu apostolskiego Vos estis lux mundi, który obowiązywał przez ostatnie cztery lata w formie eksperymentalnej. Zawiera on normy dotyczące zwalczania nadużyć seksualnych wobec małoletnich i bezbronnych dorosłych. Najistotniejszą nowością jest rozszerzenie zobowiązań na świeckich moderatorów międzynarodowych stowarzyszeń wiernych. Nowy tekst został zharmonizowany z innymi reformami normatywnymi wprowadzonymi od 2019 r.

Po prawie czterech latach eksperymentów, konsultacji z episkopatami i dykasteriami Kurii Rzymskiej, Franciszek definitywnie promulgował procedury przeciwdziałania zjawisku nadużyć seksualnych w Kościele katolickim. Opublikowana dziś nowa wersja Motu proprio Vos estis lux mundi, która wchodzi w życie 30 kwietnia i uchyla poprzednią z maja 2019 roku, potwierdza wolę kontynuowania walki z tymi przestępstwami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję