Reklama

Niemcy

Niemcy: zmarł kardynał Karl-Josef Rauber

W niedzielę wieczorem w mieście Rottenburg w Niemczech w wieku 88 lat zmarł emerytowany rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, kardynał Karl-Josef Rauber. Informację podały siostry szensztackie z Rottenburga w Badenii-Wirtembergii, w których domu sędziwy purpurat mieszkał w ostatnim czasie. Został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka 14 lutego 2015 roku. Po jego śmierci Kolegium kardynalskie liczy 222 członków, w tym 123 elektorów.

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Karol Porwich/Niedziela

Kardynał Karl-Josef Rauber urodził się w Norymberdze 11 kwietnia 1934. Studiował teologię i filozofię na uniwersytecie w Moguncji. Święcenia kapłańskie przyjął w Moguncji 28 lutego 1959. W 1962 wyjechał do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i wstąpił na Papieską Akademię Kościelną, przygotowującą dyplomatów watykańskich.

1 października 1966 rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu, w którym z czasem został szefem sekcji niemieckiej. Od 1977 pracował w papieskich placówkach w Belgii, Grecji i Ugandzie. 18 grudnia 1982 Jan Paweł II mianował go pronuncjuszem apostolskim w Ugandzie i arcybiskupem tytularnym Giubalziana i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia 1983. W latach 1990-93 był rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej. 16 marca 1993 został mianowany nuncjuszem apostolskim w Szwajcarii i Liechtensteinie, od 25 kwietnia 1997 piastował podobne stanowisko na Węgrzech i w Mołdawii oraz od 22 lutego 2003 - w Belgii i Luksemburgu. Jako nuncjusz apostolski stawał w obliczu trudnych wyzwań. Na przykład w Ugandzie prowadził swoją pracę w latach, kiedy wybuchło i rozprzestrzeniło się AIDS, co miało niszczące konsekwencje dla ludności. W Szwajcarii pomagał łagodzić napięcia związane z diecezją Chur i biskupem Wolfgangiem Haasem. Na Węgrzech kierował etapem wznowienia stosunków między państwem a Kościołem po okresie prześladowań komunistycznych. W Belgii pracował w nie zawsze łatwym kontekście społecznym i politycznym; a kiedy w Brukseli powstało również przedstawicielstwo papieskie przy Unii Europejskiej, pracował nad harmonizacją i podziałem pracy tych dwóch instytucji dyplomatycznych na ziemi belgijskiej.

Osiągnąwszy wiek 75 lat, w 2009 r. przeszedł na emeryturę i od tego czasu pełnił posługę duchową i duszpasterską w Niemczech, w domu Szensztackiego Instytutu Sióstr Mary w Ergenzingen, w diecezji Rottenburg-Stuttgart, utrzymując zawsze żywe relacje z diecezją Mainz. Następnie zamieszkał w domu prowincjalnym zgromadzenia, w Rottenburg am Neckar, w Badenii-Wirtembergii.

Reklama

14 lutego 2015 r. papież Franciszek włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Po jego śmierci Kolegium kardynalskie liczy 22 członków, w tym 123 elektorów i 99 purpuratów nie posiadający prawa udziału w ewentualnym konklawe. 110 kardynałów mianował papeż Franciszek.

2023-03-27 14:34

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne próby wykluczenia Telewizji Trwam

Niedziela Ogólnopolska 1/2013, str. 9

[ TEMATY ]

kardynał

Bożena Sztajner/Niedziela

Kard. Stanisław Nagy SCJ

Kard. Stanisław Nagy SCJ

W całej rozciągłości popieram stanowisko abp. Wacława Depo w sprawie zaprzestania dyskryminowania Telewizji Trwam. Telewizja ta nie jest nadawcą prywatnym, lecz kościelnym, bo jest to głos i obraz Kościoła, nie tylko w Polsce. Chciałbym ponadto zwrócić uwagę na cyniczną próbę przydzielenia miejsca nieokreślonej telewizji na cyfrowym multipleksie, a odmówienia tego miejsca Telewizji Trwam. Szczególnie oburzające jest podanie motywacji, jakoby jakaś stacja o charakterze społeczno-religijnym poza Telewizją Trwam cieszyła się poparciem opinii publicznej. Jest to wyraźnie prowokacyjna nieprawda. Właśnie Telewizja Trwam ma wyjątkowe poparcie, wyrażone przez 2,5 mln osób i ponad 140 demonstracji ludzi wychodzących na ulice i domagających się miejsca na multipleksie dla tej stacji. To Telewizja Trwam cieszy się spektakularnym poparciem ze strony Stolicy Apostolskiej przez dwóch papieży - bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Jesteśmy przekonani, że pominięcie Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie byłoby ciężkim zawodem dla polskiego społeczeństwa, które tak licznie dało wyraz swoim pragnieniom, na miarę tej ważnej sprawy. Kościół polski w tej sytuacji nie może zawieść społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Trójjedyna miłość

Po uroczystości Zesłania Ducha Świętego wchodzimy dzisiaj na swoisty szczyt prawd wiary, którym jest uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Mogłoby się wydawać, że tajemnica Trójjedynego Boga dosięga jakiegoś zenitu dla umysłu i serca ludzkiego. Tak sądząc, zapominalibyśmy jednak o tym, że Trójjedyna Miłość objawia się wyłącznie przez równie niedościgłą tajemnicę Jednorodzonego Syna Bożego, który w mocy Ducha Świętego spełnił ofiarę z Siebie samego jako dar z miłości.

CZYTAJ DALEJ

Trzy imiona Boga

2023-06-03 22:59

[ TEMATY ]

Ewangelia

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

Trójca Święta, ołtarz z XV w.

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję