Reklama

Aktualności religijne

Biskup płocki prof. Stanisław Wielgus dekretem z 27 września powołał nowy skład Wydziału ds. Kultury i Środków Społecznego Przekazu Kurii Diecezjalnej. W skład Wydziału weszli: ks. prał. mgr Kazimierz Dziadak - jako dyrektor oraz - jako pracownicy: ks. kan. dr Bogdan Czupryn, ks. kan. dr Andrzej Leleń, ks. mgr Adam Łach, ks. Marek Mizerski, ks. mgr Tomasz Opaliński oraz ks. dr Krzysztof Stępniak.

15 października w kościele parafii Matki Bożej Fatimskiej w Płocku diecezjalny duszpasterz osób niewidomych i niedowidzących ks. kan. Stanisław Górski odprawił uroczystą Mszę św. dla osób niewidomych, niedowidzących, a także dla ich przewodników i opiekunów. Uroczystości były częścią Dnia Białej Laski, organizowanego przez Polski Związek Niewidomych - Koło w Płocku oraz Fundację "Praca dla Niewidomych" - Warsztat Terapii Zajęciowej w Płocku.

W dniach 14-18 października w Ośrodku Caritas w Popowie n. Bugiem trwały ogólnopolskie rekolekcje pracowników Caritas.

Jak informuje Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, kolejne serie rekolekcji dla katechetów zakonnych i świeckich odbędą się w Katolickim Centrum Formacji w Sikorzu w terminach: 15-17 listopada 2002 r. i 25-27 listopada 2002 r. oraz w Ośrodku Rekolekcyjnym Caritas w Popowie w terminie 8-10 listopada 2002 r. Początek rekolekcji zawsze w piątek o godz. 17.30, zakończenie zaś w niedzielę ok. godz. 13.30.

Biskup Płocki dokonał następujących nominacji:
Ks. mgr Jacek Adler SDB został mianowany diecezjalnym duszpasterzem nauczycieli.
Ks. mgr Marek Jarosz (KUL) został mianowany wykładowcą psychologii w Sekcji Katolików Świeckich Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej (Punktu Konsultacyjnego w Płocku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego) - wykłady zlecone w roku 2002/2003.
Ks. dr Andrzej Maciejewski, dyrektor Katolickiego Centrum Formacji w Sikorzu, został mianowany wykładowcą teologii fundamentalnej i religiologii w Sekcji Katolików Świeckich Soborowego Studium Teologiczno-Pastoralnego Diecezji Płockiej (Punktu Konsultacyjnego w Płocku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Ks. mgr Sławomir Wiśniewski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Sikorzu, został mianowany diecezjalnym duszpasterzem Kół Żywego Różańca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję