Reklama

Kościół

Polski michalita biskupem kanadyjskiej diecezji

Papież Franciszek mianował biskupem diecezji Charlottetown na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji London, polskiego michalitę, bp. Józefa Dąbrowskiego CSMA.

[ TEMATY ]

biskup

Episkopat News

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Józef A. Dąbrowski urodził się 17 lipca 1964 roku w Wysokiej Strzyżowskiej, na terenie diecezji przemyskiej. Po ukończeniu Niższego Seminarium Duchownego Księży Michalitów, a także kursów języka włoskiego ukończył studia filozoficzno-teologiczne na Instytucie Teologicznym św. Piotra w Viterbo i uzyskał tam magisterium z teologii w 1991 roku. W tym mieście 4 maja 1991 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Następnie został posłany do Kanady, gdzie pracował w różnych parafiach diecezji London. Był też zastępcą ojca duchownego w Wyższym Seminarium Diecezjalnym św. Piotra i członkiem diecezjalnej rady kapłańskiej. W 2013 roku został mianowany pierwszym przełożonym nowo utworzonej wiceprowincji północnoamerykańskiej swego zakonu pw. św. Katarzyny (Kateri) Tekakwitha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

31 stycznia 2015 roku papież Franciszek miłował go biskupem pomocniczym diecezji London. W łonie Konferencji Episkopatu Kanady jest członkiem Komisji ds. Ewangelizacji i Katechezy.

Diecezja Charlottetown leży na Wyspie Księcia Edwarda, nad Zatoką Świętego Wawrzyńca. Na jej terenie mieszka ponad 160 tys. osób, w tym 68 tys. katolików. Pracuje tam 40 kapłanów, a na każdego z nich średnio przypada 1700 wiernych.

2023-04-02 12:44

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Polak: Kościół nie jest przeciwny edukacji seksualnej

[ TEMATY ]

szkoła

biskup

ludzie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kościół nie jest przeciwny przedmiotowi: wychowanie do życia w rodzinie, w ramach którego uczeń nabywa także wiedzę na temat życia seksualnego. Natomiast edukacja w zakresie życia seksualnego musi być zgodna z wyznawanym przez człowieka systemem wartości i dostosowana do rozwoju dziecka - mówi w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski odnosi się do komentarzy, które pojawiły się w mediach, krytykujących list biskupów o wychowaniu, czytany wczoraj w kościołach.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach. Dla Niego rzucił karierę malarską i przywdział ubogi habit

Trudna młodość

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

- Królestwo Boże rośnie w nas z tego, co my lekceważymy: ze Słowa Bożego, z sakramentów, z drugiego człowieka, którego uważamy za gorszego od siebie, słabego, grzesznego, który nie ma mi nic do powiedzenia, od którego nic nie przyjmę. Możesz nie przyjmować, ale to jest dowód na to, że jesteś królestwem własnym, a nie Bożym!- mówił kard Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję