Reklama

Dzień Papieski w Kraczewicach

Módlcie się za mnie

"Was wszystkich współczesnych parafian proszę o modlitwę, o modlitwę za żyjących i za zmarłych, i o modlitwę za Papieża, za życia i po śmierci..." Słowa Jana Pawła II wypowiedziane w parafii św. Floriana w Krakowie 18 sierpnia 2002 r. stały się mottem Niedzieli Papieskiej w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach.

Niedziela lubelska 44/2002

Z inicjatywy ks. kan. Mariana Plichowca, tegoroczny Dzień Papieski w Kraczewicach przebiegał pod znakiem gorącej modlitwy parafian i przywoływania Papieskiego Nauczania w katechezie dla dorosłych oraz w tematycznych homiliach.
Szczególnym wydarzeniem był program poetycko-muzyczny, dedykowany Ojcu Świętemu, w wykonaniu lubelskich poetów. Swoje wiersze recytowali: Włodzimierz Sanecki Niedźwiadek oraz Teodora Pikuła, przy akompaniamencie gitarowym i śpiewie Elizy Komsty z Ożarowa. Nie zabrakło też wspólnego śpiewu oazowej Barki, o której Ojciec Święty Jan Paweł II, na Błoniach krakowskich, latem tego roku powiedział:
"Ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wyrok konklawe. I z nią, z tą oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te krakowskie Błonia pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję Ci, pieśni oazowa!"
Słowa tej pieśni stały się szczególnie bliskie parafianom w Kraczewicach i Kowali, za sprawą corocznych oaz wakacyjnych przybywających na rekolekcje do Kowali i Dni Wspólnoty Ruchu Światło-Życie w Kraczewicach, z udziałem księży biskupów i wielu oazowiczów z terenu archidiecezji lubelskiej.
Ciekawą inicjatywę duszpasterską zaproponował ks. Marian Plichowiec, aby 16 każdego miesiąca parafianie uczestniczyli w specjalnym nabożeństwie - czuwaniu modlitewnym w intencji Ojca Świętego, połączonym z katechezą dla dorosłych opartą o papieskie nauczanie. Zwieńczeniem comiesięcznych spotkań i katechez dla dorosłych ma być wyjazd na pielgrzymkę do Rzymu i Ojca Świętego w dniach 26 kwietnia - 3 maja 2003 r.
II Dzień Papieski obchodzony w tej malowniczej, drewnianej świątyni w Kraczewicach zainspirował Włodzimierza Niedźwiadka Saneckiego do napisania specjalnego utworu:

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję