Reklama

Wola Gułowska

W naszej pamięci

W pierwszych dniach października w Kocku i w Woli Gułowskiej obchodzone są uroczystości upamiętniające ostatnią bitwę Kampanii Wrześniowej stoczonej przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie", pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga. W tym roku doniosłe wydarzenia miały miejsce w Woli Gułowskiej. Przed Obliczem Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września 1939 r. poświęcono dwa sztandary, jeden miejscowego Zespołu Szkół, a drugi kawalerzystów z Białegostoku. Byli żołnierze i orkiestra wojskowa z Mińska Mazowieckiego, których patronem jest gen. Franciszek Kleeberg. Był też ks. komandor Marian Wydra, który jest kapelanem Marynarki Wojennej. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik z Siedlec. Powiedział m.in. o uwielbieniu Boga w oparciu o teksty sobotnich czytań. W sposób szczególny Ksiądz Biskup powitał tych, którzy walczyli podczas ostatniej bitwy Września w okolicach Woli Gułowskiej. Wspomniał o sztandarze miejscowej Szkoły, jako znaku tożsamości. Tu przed obrazem Matki Bożej w pierwszą sobotę miesiąca zanoszone są modlitwy za Jej przyczyną do Boga. Wskazał młodym, że bohaterstwo żołnierzy przed 63 latami winno być bodźcem do czynienia wszelkiego dobra, tym bardziej że Szkoła nosi imię gen. Kleeberga - legendarnego dowódcy SGO "Polesie". Na uroczystość do Woli Gułowskiej przybyły poczty sztandarowe z wieku placówek oświatowych Polski, którym patronuje bohaterski żołnierz i który, szczędząc życie podwładnych, wydał ostatni rozkaz już w październiku 1939 r. Dla miejscowej Szkoły dzień 5 października 2002 zapisze się w historii złotymi zgłoskami. Otóż otwarto salę gimnastyczną i uroczyście ją poświęcono.
Wola Gułowska to zarazem sanktuarium Maryjne. Znajdujący się w głównym ołtarzu wizerunek Matki Bożej 20 lat temu otrzymał korony papieskie, które na głowę Maryi i Jej Syna nałożył Prymas Polski - kard. Józef Glemp. I tu, przed ten obraz, przybywają wierni z diecezji siedleckiej i lubelskiej. W tym roku 8 września padł rekord frekwencji. Na święto dziękczynienia za tegoroczne zbiory przybyło ponad 40 tys. pielgrzymów, w tym 3 tys. z diecezji lubelskiej. To pogranicze ma pozytywną rolę. Tu pątnicy wielbią Najświętszą Pannę i 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Matki Bożej. To sanktuarium jak w soczewce skupia wiernych z obu diecezji a częsty gość, bp senior Jan Mazur jako młody hierarcha pracował w Lublinie. Pytałem przeora Zakonu Karmelitów - o. Romana Tupaja, czy nadal widzi tu wiernych z Lublina i okolic, odpowiedział, że teraz to oni stanowią trzon wszystkich uroczystości. A może dlatego, że wizerunek tu czczony przybył z Jeziorzan, tj. dawnych Łysobyk, a te leżą nad Wieprzem.
Mówimy o przenikaniu kultur np. we Włodawie, ale Wola Gułowska jest świetnym przykładem integracji wiernych z dwóch diecezji, a Matka Boża im błogosławi. W świątyni spotyka się lud Boży z Podlasia, Lubelszczyzny i Mazowsza, bo jest ona położona na styku tychże krain geograficznych. Ale to sanktuarium ma i swoje potrzeby, gdyż ciągle trwają remonty i każdy grosz wsparcia jest mile widziany. Niebawem rozpocznie się modernizacja głównego ołtarza...
Na chwilę powróćmy do wydarzeń z 5 października 2002 r. Na kwaterze Kleeberczyków zapłonął znicz pamięci, była salwa honorowa, był apel poległych. Ci, którzy tu polegli winni być i w naszej pamięci...

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję