Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Wszyscy, którzy przyjęliśmy chrzest, jesteśmy w Bożej owczarni

Rozważania do Ewangelii J 10, 11-16.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 8 maja. Św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, uroczystość

• Dz 20, 17-18a.28-32.36 • Ps 100, 1-2.3.4b-5ab • Rz 8, 31b-39 • J 10, 11-16

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do faryzeuszów: «Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz».

Dziś, w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, rozważamy Ewangelię o Dobrym Pasterzu. Jezus powiedział do faryzeuszów: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Różne są zagrożenia dla owiec. Może to być złodziej, wilk lub choroba, a także brak paszy, niebezpieczna droga po urwiskach. Można się zastanowić, w jaki sposób przełożyć te zagrożenia na ludzi pod wodzą Chrystusa. Jak zrozumieć ich sens? Wszyscy, którzy przyjęliśmy chrzest, jesteśmy w Bożej owczarni. Grzech pierworodny został zmazany, Duch Święty został nam dany i zostaliśmy wszczepieni w Kościół. Zatem, mając Dobrego Pasterza i potrzebne dary duchowe, dlaczego tak wielu odpada od wiary, błądzi, grzeszy? Przyczyn może być wiele. Kto to jest złodziej? Jak działa, w jaki sposób wykrada owce? Typowymi złodziejami można nazwać wszelkich przywódców sekt, którzy pragną oderwać wiernych od Kościoła, od Chrystusa, a sami postawić się w Jego miejscu. Chcą zawładnąć ludzkimi duszami czasem jawnie, a czasem podstępnie nazywając siebie uczniami Boga. Najbardziej natarczywymi i stosunkowo łatwo napotykanymi są świadkowie Jehowy. Udają mądrych, a tak naprawdę już w samej nazwie można zobaczyć błąd. Imię Boga to przecież Jahwe, a nie: Jehowa. Na samym początku już wypaczają Jego imię, a dalej Jego naukę. Jak więc się bronić przed takimi samozwańcami? Przede wszystkim trzeba znać Pismo Święte lepiej niż oni, bo tak naprawdę oni znają tylko wybrane przez siebie fragmenty i na nich bazują. Jeśli ktoś im pokaże w Piśmie coś przeciwnego do wyszukanych przez nich teorii, to tracą zapał, pewność, a czasem nawet wracają do Kościoła.

Reklama

Znajomość Pisma Świętego potrzebna jest nie tylko po to, aby ustrzec się przed złodziejami dusz, ale także przed wilkiem, tj. przed szatanem, który jest sprawcą grzechu. Jezus nam pokazał drogę, jak walczyć z szatanem, między innymi wymieniając z nim fragmenty Pisma Świętego. Było to w czasie kuszenia na pustyni, gdy Jezus pościł. Znajomość Pisma Świętego jest potrzebna, aby wiedzieć, co jest grzechem, a czego Bóg od nas oczekuje. Między innymi znajomość Pisma Świętego, pozwala nam zrozumieć, kim jest kapłan i po co jest nam dany. Kapłan jest szafarzem łask Bożych płynących z sakramentów świętych. On jest tym, przez którego ręce Bóg odpuszcza grzechy i przychodzi na ołtarze świata, aby karmić ludzi na życie wieczne, aby wspomagać ich już teraz, aby mieli moc do walki ze złem – najpierw w samych sobie, a potem wokół siebie. Inaczej mówiąc, ktoś, kto chciałby wyeliminować kapłanów, jasno się określa, jako wysłannik szatana lub złodziej, który chciałby wykradać dusze ludzkie Bogu. Są też złodzieje czasu, nieosobowe wytwory ludzkiej działalności. Są nimi np. programy telewizyjne, gry komputerowe lub inne fascynujące ludzi możliwości, jakie dają tablety, komórki... Te złodzieje czasu, którym tak łatwo i chętnie poddają się ludzie, niszczą życie rodzinne, czy inne więzi międzyludzkie. Czas, który można by poświęcić drugiemu człowiekowi, marnuje się na złudną przyjemność oglądania czy grania. Odciąga się człowieka od zdrowego myślenia czy nauki, a także marnuje się zdrowie. Zamiast spacerów, ruchu, sportu, mamy skrzywione kręgosłupy, zmęczenie, gdyż czas, który mógłby być przeznaczony na sen, marnuje się na wspomniane rzeczy. Może ktoś spyta, a gdzie wtedy jest Dobry Pasterz, gdzie jest Jezus? On jest i czeka na nawrócenie. Już wcześniej zapłacił za każdy nasz grzech, tylko wystarczy zapragnąć się zmienić, oddać grzechy w sakramencie pokuty i prosić Boga o pomoc w wytrwaniu w dobrym. Chrystus chętnie wysłuchuje takich próśb i dzięki Niemu możemy zawsze zaczynać od nowa z czystym sercem, dzięki usprawiedliwieniu i obmyciu mocą Jego krwi.

Reklama

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-04-12 13:07

Ocena: +26 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakie świadectwo Ewangelii daję swoim życiem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-12.

Czwartek, 5 października. Św. Faustyny Kowalskiej, dziewicy, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św. Jana Pawła II" i "Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi"

2024-04-11 13:02

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Bp Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko - lubaczowskiej zakazał działalności wspólnot „Domy Modlitwy św. Jana Pawła II” oraz „Królestwo Dwóch Serc Jezusa i Maryi” na terenie tej diecezji. Jak czytamy w dokumencie opublikowanym na stronie diecezji, treści promowane przez te wspólnoty należy uznać za błędne i niezgodne z Urzędem Nauczycielskim Kościoła, a rzekome objawienia inicjatorki i liderki duchowej ruchów są teologicznie niepoprawne i nie mają aprobaty Kościoła.

Publikujemy treść dokumentu:

CZYTAJ DALEJ

Dość aborcyjnego piekła kobiet!

2024-04-13 13:34

[ TEMATY ]

aborcja

Artur Stelmasiak

Nie ma lepszej daty, nie ma lepszego miejsca i nie ma lepszego hasła dla Narodowego Marszu Życia - "Niech Żyje Polska", który przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 14 kwietnia.

Narodowy Marsz Życia idzie w tym roku pod hasłem "Niech Żyje Polska", co jest odpowiedzią na zagrożenie wobec projektów proaborcyjnych ustaw, które uzyskały wymaganą większość głosów w sejmie w trakcie pierwszego czytania. Dlatego też każdy Polak i Polka, którzy nie godzą się na mordowanie innych Polaków powinien wziąć udział w tej manifestacji pro-life na ulicach Warszawy. Miasta, które wielokrotnie zostało uświęcone krwią Polaków walczących o naszą wolność i wartości jakie spajały nas wokół tego, co nazywamy Polską. - Niech Narodowy Marsz Życia będzie manifestacją szacunku wobec życia poczętego, przyjęcia tego życia w miłości - zaprasza przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda i jednocześnie apeluje do wszystkich wierzących, by 14 kwietnia modlili się w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję