Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Informator jasnogórski

MSZE ŚW.
Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej
W niedziele i uroczystości:
6.00, 7.00, 8.00 - w jęz. łacińskim, 9.30, 11.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30, 20.15.
W dni powszednie (pon.-pt.):
6.00, 7.00, 7.30, 8.00 - w języku łacińskim, 9.30, 11.00, 15.30, 18.30.
W soboty:
6.00, 7.00, 7.30, 8.15 - w jęz. łacińskim, 9.00, 9.30, 11.00, 12.00, 15.30, 16.45, 17.30, 18.30.
Bazylika Jasnogórska
W niedziele i uroczystości:
5.30, 6.30, 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 13.00, 17.00, 19.00.
W dni powszednie (pon.-sob.): 5.30, 6.00, 6.30, 7.00, 7.30, 8.00.
Skarbiec, Arsenał, Muzeum 600-lecia i Bastion św. Rocha w okresie zimowym, do 1 marca, czynne są w godz. 9-16.
Od 1 marca czynne w godz. 9-17.

Krótko

6 lutego za jubileusz i całe 25-lecie kapłaństwa dziękowało 36 kapłanów archidiecezji krakowskiej. 60 księży zostało wyświęconych przez kard. Franciszka Macharskiego 19 maja 1985 r. w katedrze na Wawelu w Krakowie. Jednym z kapłanów jubilatów był o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry w latach 2005-2008, który przed wstąpieniem do Zakonu Paulinów posługiwał jako ksiądz diecezjalny w archidiecezji krakowskiej. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył abp Stanisław Nowak.

7 lutego uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie zaprezentowali w Sali Papieskiej swoje talenty muzyczne, taneczne i plastyczne. W programie przedstawienia znalazły się piosenki, recytacja poezji, układy taneczne. Publiczność miała także okazję podziwiać prace plastyczne przygotowane przez uczniów szkoły.

W dniach 8-11 lutego trwały rekolekcje dla duszpasterzy ludzi pracy. Nauki głosił ks. prał. Tomasz Rusiecki, sekretarz Europejskiej Unii Apostolstwa Kapłanów. Razem z kapłanami modlił się bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy.

Zapowiedzi

26 lutego - 1 marca - 35. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu „Światło-Życie”.

Nowenna maryjna

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sobota Królowej Polski

Reklama

W setnym roku od koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego koronami św. Piusa X trwa nowenna maryjna. 6 lutego przypadła 2. z kolei sobota nowennowa. Główna Msza św. została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego. Eucharystię koncelebrował m.in. o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów.
Zebranych powitał przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. - Wolą naszego Zakonu rozpoczęliśmy w tym roku Wielką Nowennę Jubileuszową Pierwszych Sobót, które nazywamy sobotami Królowej Polski, podtrzymując i realizując pragnienie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który dał inspirację, aby takie soboty przeżywane były w każdej parafii polskiej, a głównie w tym sanktuarium, aby tu głoszona była cześć naszej Matki i Królowej, aby tu naród nabierał siły do odnowy życia moralnego, duchowego - powiedział Ojciec Przeor.
Abp Nowak mówił w homilii: - Cieszymy się bardzo z tego, co jest inspiracją od Boga, aby w tym roku na nowo przyglądać się znakowi Niewiasty w koronie. Wpatrzmy się w ten znak, przeżywajmy tę wielką rocznicę 100-lecia powtórnego ukoronowania Świętej Ikony. Mamy prawo wierzyć, że Maryja Królowa broni naszego narodu w niebezpieczeństwach, udziela mu pociechy w utrapieniach i prowadzi go w dążeniu do niebieskiej ojczyzny, aż nadejdzie pełen blasku dzień Pański. Maryja, Królowa Polski jest szczególnie związana z tym miejscem. Niektórzy nam może zarzucają, że naród polski jest maryjny. Miejmy przekonanie, że mamy do tego prawo.
Eucharystię uświetnił śpiew Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury. Jasnogórska nowenna pierwszych sobót miesiąca jest duchowym przygotowaniem do ponownego zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej Królowej Polski.

Mniszki na Jasnej Górze

Wprowadzają w świat ducha

Mniszki odpowiedzialne za rozwój życia duchowego w polskich klasztorach klauzurowych uczestniczyły w spotkaniu formacyjnym w dniach 3-6 lutego. Na Jasną Górę przybyło ponad 100 sióstr z 80 domów zakonnych. - Tu, na Jasnej Górze, są przedstawicielki wszystkich domów, mistrzynie i zastępczynie mistrzyń, są niektóre przełożone, jest cała Konsulta Konferencji Klasztorów Kontemplacyjnych - informowała m. Weronika Sowulewska, kamedułka, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce. Mszę św. przed Cudownym Obrazem na rozpoczęcie spotkania 3 lutego odprawił abp Stanisław Nowak. W homilii mówił m.in.: - Papieże ostatnich czasów - i Jan Paweł II, i Benedykt XVI, tak wiele pisali, aby nasza modlitwa była kontemplacyjna, żeby adorować Przenajświętszy Sakrament. Na pewno wiele czynicie, żeby swoje współsiostry tego nauczyć. Jestem zwolennikiem teorii, że Pan Bóg daje każdemu człowiekowi dar kontemplacji, on zawiera się w łasce chrześcijaństwa, tylko ludzie nie umieją z tego daru korzystać.
A zakony kontemplacyjne do tego przygotowują.

Zaproszenie

Jasnogórskie Dni Skupienia 2010

„Wierność Maryi, wierność nasza”.
Pod takim hasłem będą się odbywać, organizowane na Jasnej Górze już po raz jedenasty, Jasnogórskie Dni Skupienia.
Wszystkich zainteresowanych potrzebą pogłębienia swojej wiary przez „trwanie z Maryją na modlitwie” i słuchanie Słowa Bożego zapraszamy w następujących terminach:
25-28 lutego oraz 4-7 marca br.
Jasnogórskie Dni Skupienia trwają od czwartku lub piątku (początek: godz.14.30) do niedzieli (zakończenie: godz.12.00).
Miejscem modlitwy i zakwaterowania jest Dom Pielgrzyma. Zgłoszenia pisemne lub telefoniczne prosimy kierować pod adresem:
O. Kazimierz Maniecki, ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-77-05, e-mail: kmaniecki@wp.pl.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy w historii mediów dokument papieski w formie audiobooka!

2025-10-09 08:34

[ TEMATY ]

adhortacja

audiobook

Leon XIV

Vatican Media

Dziś w południe w Watykanie zostanie zaprezentowana pierwsza adhortacja apostolska Papieża Leona XIV – Dilexi te (Umiłowałem cię). Dokument papieski, mówiący o miłości do ubogich, ukaże się także w postaci audiobooka dostępnego bezpłatnie dla wszystkich, przygotowanego przez Sekcję Polską Vatican News.

CZYTAJ DALEJ

Funkcjonariusze polskiej SG z poważnymi obrażeniami po ataku nożem w Gruzji

2025-10-09 10:44

[ TEMATY ]

atak

Gruzja

atak nożownika

Służba Graniczna

pixabay.com

News

News

Dwóch funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej z poważnymi obrażeniami trafiło do szpitala po tym, jak w stolicy Gruzji zostali zaatakowani m.in. nożem. Funkcjonariusze musieli być operowani.

Jak dowiedziała się PAP, do zdarzenia doszło w środę po zrealizowanej operacji powrotowej zorganizowanej wspólnie z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Funkcjonariusze mieli zostać zaatakowani z użyciem prętów i noża.
CZYTAJ DALEJ

Goście z Gwatemali w Żorawinie

2025-10-09 16:54

FB parafii

Do parafii pw. św. Trójcy przybyli goście z Ameryki Środkowej. Ambasador Republiki Gwatemali Sandra América Noriega Urízar de Kugler oraz pierwszy sekretarz i konsul Luis Eduardo Luna.

Nie przyjechali z oficjalną wizytą dyplomatyczną, ale chcieli spotkać się ze swoimi rodakami, którzy tysiące kilometrów od rodzinnego domu, w halach logistycznych na obrzeżach Wrocławia, budują nowe życie. Z pracownikami z Indii, Nepalu, Bangladeszu, Filipin i… właśnie z Gwatemali. Ale także z lokalną społecznością. – Kiedy organizowaliśmy Mszę świętą dla Filipińczyków, przyszło ich prawie trzystu. Śpiewali, modlili się, uśmiechali. To było piękne doświadczenie jedności – wspomina ks. Przemysław Pastucha, wikariusz parafii w Żórawinie. To on, wraz ks. Cezarym Chwilczyńskim, proboszczem oraz ze wspólnotą parafialną, dba o to, by Kościół w Żórawinie był miejscem otwartym. Gdzie każdy, niezależnie od języka czy koloru skóry, może znaleźć swój dom.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję