Reklama

Dzień nauczyciela w gminie Brańsk

Wygrany pojedynek pedagogów z urzędnikami

Niedziela podlaska 44/2002

Niekonwencjonalną formę miały tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela w Gminie Brańsk. Uroczystość pozbawiona była tradycyjnych kanonów i miała typowo sportowy charakter. Pomysłodawcą uroczystości był sekretarz gminy, Robert Gołąbiecki, który zaproponował, aby właśnie w tym dniu zorganizować mecz w piłkę nożną pomiędzy nauczycielami i pracownikami urzędu gminy. Wstępna rozmowa odbyła się w Urzędzie Gminy w Brańsku w obecności nauczyciela wychowania fizycznego z Chojewa, który miał wraz z nauczycielami z tamtejszej szkoły zająć się organizacją imprezy. Dlaczego Chojewo? Dlatego, że właśnie tam znajduje się boisko adekwatne wymiarowo dla piłkarzy nie pierwszej młodości, którzy to stanowili część jednej jak i drugiej ekipy. Drugim powodem była niewystarczająca ilość zawodników, aby móc wystąpić w jedenastoosobowych składach, a po trzecie - boisko to jest higroskopijne i na wypadek deszczu dawało możliwości gry w miarę normalnych warunkach.
Wójt Gminy Brańsk, Krzysztof Jaworowski, poinformowany o zamiarze zorganizowania uroczystości, zdeklarował wszelką pomoc przy jej organizacji, z czego wywiązał się celująco. Podstawową przeszkodą w zorganizowaniu zawodów był brak bramek. Pismo złożone przez Dyrektora szkoły zostało przez Zarząd Gminy Brańsk załatwione pozytywnie i za przyznane pieniądze zakupiono materiał, z którego Tomasz Wróbel z Chojewa wykonał bramki takie, jakie są na prawdziwych stadionach (wymiary dla młodzików 2x5 m). Wszelkie prace związane z organizacją imprezy przebiegały już bez większych zakłóceń.
Październik jest miesiącem jesiennym i należało przewidywać, że aura może spłatać figla. Nikt się jednak nie spodziewał, iż będzie gorzej niż źle. W przeddzień nauczycielskiego święta padał śnieg z deszczem, a 14 października również rozpoczął się deszczowo. Uroczystość stanęła pod znakiem zapytania. Nie odstraszyła jednak zła pogoda bojowych nastrojów, jakie panowały wśród zawodników z Urzędu Gminy. Nie dopuścili oni do zmiany terminu meczu stwierdzając, że "nawet ulewa nie przeszkodzi w rozegraniu meczu". Słowa te podziałały jak antidotum na rozkapryszoną pogodę, która około godz. 12.00 podporządkowała się woli nauczycieli i pracowników Brańskiej Gminy okazując swoją uległość zaprzestaniem opadów.
O godz. 14.20 na boisko przy Szkole Podstawowej w Chojewie wybiegły drużyny pracowników Urzędu Gminy z kapitanem Robertem Gołąbieckim i nauczycieli - prowadzonych przez Mariusza Topczewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego w gimnazjach gminy. Mecz rozpoczął się od wyrażenia wzajemnego szacunku. Jako pierwsi akcję przeprowadzili pracownicy gminy, ale zakończyła się ona niecelnym strzałem. Pierwszego gola zdobyli nauczyciele, a jego strzelcem był Grzegorz Piekutowski nauczyciel matematyki z Gimnazjum w Glinniku. Był on strzelcem jeszcze dwóch goli, ale o tym w dalszej części. Przeciwnicy bardzo szybko zdobyli bramkę wyrównującą, a jej strzelcem był Piotr Gontowski. Po kilkunastu minutach gry pracownicy gminy strzelili drugą bramkę i objęli prowadzanie w meczu. Tuż przed przerwą wspomniany G. Piekutowski wyrównał i na przerwę drużyny schodziły przy stanie remisowym 2:2. Druga połowa rozpoczęła się od skomasowanych ataków pedagogów, którzy uwieńczyli je strzeleniem trzech bramek. Przeciwnicy odpowiedzieli tylko jednym trafieniem i w konsekwencji mecz zakończył się zwycięstwem nauczycieli 5:3. Zawody oglądało około 100 osób.
Trzeba przyznać, że pomimo chęci zwycięstwa w obydwu drużynach mecz toczył się z przestrzeganiem wszystkich zasad fair play, a sędziująca spotkanie uczennica szkoły w Chojewie Małgosia Michalska nie podyktowała żadnego rzutu karnego. Pracownicy Urzędu Gminy w Brańsku wystąpili w następującym składzie: Robert Gołąbiecki, Mariusz Noparlik, Piotr Gontowski, Robert Śliwiński, Bogdan Niemyjski, Bogdan Olszewski, Piotr Paprocki, Mariusz Zalewski i gościnnie Jarosław Jakimiuk.
Barw nauczycieli bronili: Mariusz Topczewski, Marek Michałowski, Grzegorz Piekutowski, Eugeniusz Wieremczuk, Andrzej Bańkowski, Jarosław Szpakowski, Bogusław Chwaszczewski, Józef Kosiński, Jarosław Usakiewicz.
Po meczu posilano się przy ognisku gorącym bigosem, który przygotowały Panie: Ewa Romaniuk i Teresa Ostrowska z Brańska. Produkty spożywcze zakupiono nie po raz pierwszy z rabatem u państwa Hanny i Jana Sokołowskich oraz u Barbary i Marka Kryńskich. Marek Klinicki przekazał nieodpłatnie pieczywo.
Druga część uroczystości przy ognisku przebiegała w bardzo kameralnej atmosferze przy akompaniamencie gitary. Zadeklarowano, że rewanż odbędzie się w najbliższym czasie w hali sportowej Zespołu Szkół w Brańsku.
Szkoła Podstawowa w Chojewie nie pierwszy raz w tym roku organizuje imprezę, w której udział biorą mieszkańcy gminy. Tym razem nauczyciele obchodzili tu swoje święto w oryginalny sposób. Bez współdziałania miejscowych rodziców, proboszcza, nauczycieli i pracowników Urzędu Gminy trudno by było coś zorganizować. Ciekawy jestem, co wymyślą w Chojewie następnym razem?

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję